воскресенье, 28 мая 2023 г.

Земна ябълка като медоносно растение

Медоносно растение ерусалимски артишок и цветен прашец

Земна ябълка като медоносно растение

Земна ябълка (топинамбур, ерусалимски артишок, гулия) е ценно медоносно растение, което намира широко приложение в различни индустрии. Като се има предвид колко популярно е отглеждането на ерусалимския артишок по целия свят, струва си да научите повече за ерусалимския артишок като медоносно растение и цветен прашец. В тази статия ще разгледаме как изглежда медоносното растение от ерусалимски артишок, колко добро е медоносното растение от ерусалимски артишок, как е полезен Земна ябълка за пчелите, къде все още се използва Земна ябълка. Прочетете до края ще бъде интересно!


Съдържание


  • Описание на медоносното растение ерусалимски артишок
  • Земна ябълка като медоносно растение
  • Каква е медопроизводителността на ерусалимския артишок, колко мед могат да съберат пчелите от 1 хектар ерусалимски артишок?
  • Кога Земна ябълка цъфти като медоносно растение?
  • Защо Земна ябълка е важен за пчелите?
  • Характеристики на отделянето на нектар от йерусалимски артишок
  • Какво друго е важен и полезен Земна ябълка за пчелите
  • Как изглежда медът от ерусалимски артишок?
  • Земна ябълка като хранително растение
  • Земна ябълка като лечебно растение

...


.

...

Описание на медоносното растение ерусалимски артишок

Земна ябълка (латинско име Helianthus tuberosus L.) се нарича още смляна круша.

Земна ябълка е медоносно растение от Северна Америка, което е широко култивирано в целия свят поради своята непретенциозност, както и лечебни и вкусови качества.

Земна ябълка е многогодишно медоносно растение, с право стъбло, което е добре облистено и може да достигне височина 2-4 м. На всяко стъбло могат да се образуват до 25 странични издънки. Листата на ерусалимския артишок са големи и грапави, имат овална форма. Съцветията на ерусалимския артишок са кошници с ярко жълти цветя. Плодът на ерусалимския артишок е малка бозайка, донякъде подобна на слънчоглед.

Стръкът от ерусалимски артишок под земята образува множество издънки, наречени столони, в краищата на които се образуват грудки.

Грудките на ерусалимския артишок са жълти, бели, лилави, светлокафяви и други цветове, в по-голямата си част клубените са с крушовидна форма, могат да бъдат и овални или вретеновидни. Грудките на ерусалимския артишок имат неравна повърхност. От едно растение ерусалимски артишок могат да се получат до 30 грудки с тегло от 10 до 100 g.

Грудките на ерусалимския артишок могат да презимуват в почвата, издържайки на студове под снега до минус 40 градуса по Целзий, през пролетта издънките на ерусалимския артишок могат да издържат на студове до -5 C.

От положителните характеристики на медоносното растение ерусалимски артишок може да се отбележи, че Земна ябълка може да издържи на кратка суша, понася добре високи температури и досега не са открити вредители в него. Земна ябълка расте добре на всички видове почви, с изключение на силно кисели и преовлажнени, но много обича песъчливи, песъчливи и леки глинести почви.

Следователно в някои райони Земна ябълка може да се превърне в конкурент на картофите, а надземната част на ерусалимския артишок има икономическа стойност като храна за добитък.

Например в Узбекистан се предлага в някои райони да се засажда ерусалимски артишок вместо картофи, поради факта, че добивът на ерусалимски артишок е много висок и може да бъде няколко пъти по-висок от добива на картофи. Земна ябълка също е доста разпространен в Русия, Беларус, Украйна и Казахстан. Но трябва да се признае, че досега на територията на бившия СССР Земна ябълка е слабо разпространен. Така че, ако в света има 500 разновидности на ерусалимски артишок, тогава на територията на Беларус са зонирани 3 разновидности, в Украйна 8 разновидности, в Русия 6 разновидности на ерусалимски артишок.

И това въпреки факта, че ако използвате нови високопродуктивни сортове ерусалимски артишок, тогава в условията на Беларус можете да получите 400 - 550 центнера на хектар зелена маса и 300 - 400 центнера на хектар грудки от ерусалимски артишок.

В същото време трябва да се отбележи, че Земна ябълка се използва не само като храна за добитък и ядливо растение, но също така е намерил широко приложение като лечебно растение, а Земна ябълка също е отлично медоносно растение и цветен прашец, ценно за пчеларство. Отглежда се като декоративно растение. Земна ябълка лесно се развива и започва да расте на мястото на предишната култура.

Топинамбур като медоносно растение


Земна ябълка като медоносно растение, Топинамбур като медоносно растение 

Земна ябълка като медоносно растение е отлично растение, всяко растение от йерусалимски артишок може да има до 50 цветя, жълтите цветя на ерусалимския артишок достигат диаметър от 2 до 6 см, активно привличат пчели, които събират нектар и прашец от тях. Топинамбур е медоносно растение, многогодишно медоносно растение, което не отстъпва по значение на градински чай, елекампан, мордовник, източен свербиг, силфия, мента, исоп, белодроб, цианоза, медена роса, канадска златна пръчица, лопен, репей, тартар, трън и други добри медоносни растения.


Цъфтеж на медоносно растение ерусалимски артишок


Каква е медопроизводителността на топинамбурът, колко мед могат да съберат пчелите от 1 хектар ерусалимски артишок?

Има различни оценки за медопроизводителността на топинамбурът. Така някои източници показват, че продуктивността на меда от ерусалимския артишок достига 300 кг на хектар. В същото време проучванията, проведени в Башкирия, показват, че продуктивността на мед от йерусалимски артишок е на ниво 60-120 кг на хектар. В условията на Витебска област на Беларус медопроизводителността на ерусалимския артишок на песъчливи почви може да достигне 40 кг на хектар. Следователно може да се заключи че продуктивността на меда от ерусалимския артишок варира както в зависимост от региона, така и в зависимост от технологията и сорта на отглеждане.

Кога Земна ябълка цъфти като медоносно растение?

В България земната ябълка цъфти късно през лятото и много продължително време - обикновено до падането на по-големи слани. Като късно цъфтящо растение, тя е много полезна за пчелите, тъй като по това време почти няма цъфтяща медоносна растителност.

Например, проучвания, проведени в района на Пенза, показват, че в условията на региона цъфти само един сорт ерусалимски артишок - Skorospelka, докато цъфтежът на ерусалимския артишок продължава от края на юли до замръзване през октомври.

В условията на Витебска област на Беларус Земна ябълка започва да цъфти от първото десетилетие на септември и продължава да цъфти в продължение на месец.

В условията на Башкирия Земна ябълка започва да цъфти през първото десетилетие на август и продължава да цъфти до второто десетилетие на септември.

Посочено е, че в северните райони Земна ябълка изобщо не цъфти, следователно в северните райони Земна ябълка като медоносно растение в пасищата ще бъде безполезен, но за южните райони Земна ябълка е от голямо значение за пчелите и то не само като медоносно растение.


Защо Земна ябълка е важен за пчелите?

Най-важното е, че топинамбур е есенно медоносно растение, топинамбурът цъфти в края на лятото-есента до замръзване. По правило през този период има много малко цъфтящи медоносни растения и цветен прашец, така че топинамбурът като медоносно растение може да помогне на пчелина да отгледа жизнеспособно поколение пчели, които ще отидат на зимуване.

За пчелите е изключително важно, че топинамбурът е опрашител и всяка есен пчелите събират голямо количество прашец от цветовете на топинамбура, а пресният прашец през есента е от съществено значение за пчелите, за да изхранят жизнеспособно поколение пчели, които ще преминат през зимата .


Характеристики на отделянето на нектар от йерусалимски артишок

Отделянето на нектар от цветовете на топинамбурът се наблюдава всяка година.Силният вятър може да прекъсне потока на меда, но при тихо време пчелите работят върху ерусалимския артишок през цялата есен.

Някои практикуващи пчелари отбелязват, че Земна ябълка може да бъде засаден доста добре на песъчливи почви, които не са подходящи за селско стопанство. В същото време Земна ябълка може да се разбира със сладка детелина, която може да създаде конвейер за мед, когато сладката детелина цъфти през половината от лятото, а след това Земна ябълка започва да цъфти до слана.

Най-вече цветята на ерусалимския артишок произвеждат нектар през първата половина на цъфтежа. Най-голямо количество захар се произвежда в разгара на цъфтящите растения в средата на деня, когато 100 цвята от ерусалимски артишок отделят 13,8 mg захар (V. Barseghyan, 1990). Добрите земеделски практики могат да удвоят производството на нектар от ерусалимски артишок.


Какво друго е важен и полезен Земна ябълка за пчелите

Медоносното растение от ерусалимски артишок може да се засади по границите на пчелина, расте бързо и на плодородна почва може да достигне височина от 3 м до средата на лятото, а през есента да дава нектар и прашец на пчелите. Някои пчелари засаждат медоносното растение ерусалимски артишок в редове покрай кошерите. Така в степната зона можете лесно да създадете засенчване на кошерите, така че пчелите да понасят по-лесно жегата. Фактът, че Земна ябълка може да расте в една област за дълго време, намалява разходите за засаждане и грижи за него.

Как изглежда медът от ерусалимски артишок?

По правило никой никога не е виждал как изглежда медът от ерусалимски артишок, защото целият мед от ерусалимски артишок се изразходва за хранене на пило.


Земна ябълка като хранително растение

Земна ябълка като медоносно растение


Медоносното растение ерусалимски артишок се препоръчва да се въвежда в храната възможно най-широко и да се включва в различни диети. Това се дължи на факта, че Земна ябълка има богат състав от биологично активни вещества. В грудките и зелената маса се натрупват различни витамини, макро- и микроелементи. Грудките съдържат голямо количество инулин, пектини, диетични фибри, протеини, органични и мастни аминокиселини, включително незаменими аминокиселини. По съдържание на магнезий, силиций, желязо, цинк, както и на витамините В2, В4 и С артишокът превъзхожда картофите, трапезното цвекло и морковите. Нито грудките на ерусалимския артишок, нито листата и стъблата на топинамбура не натрупват тежки метали (като живак, олово, арсен и др.) И радионуклиди, което е особено важно за Беларус и Украйна.

Може да се отбележи, че в света са измислени повече от 400 ястия от йерусалимски артишок. Ястията от ерусалимски артишок се отличават с ниско съдържание на калории и нисък гликемичен индекс. Грудките на ерусалимския артишок могат да се използват пресни, пържени, варени, печени, сушени, задушени, мариновани, ферментирали, осолени, консервирани, а също и замразени.


Земна ябълка като лечебно растение

Лечебните свойства на ерусалимския артишок се дължат на наличието на изключителен биохимичен състав на грудките. Земна ябълка има няколко вида биологично действие върху организма: антитоксично, антистресово, адаптогенно, имуностимулиращо и антиоксидантно. Всичко това допринася за отглеждането на ерусалимски артишок за приготвяне на билкови чайове, хранителни добавки и лекарства. Земна ябълка може да се отглежда за производство на фруктоза, инулин, фруктозо-глюкозен сироп, което ви позволява да задоволите нуждите на тялото от въглехидрати, но без риск от развитие на хипергликемия.

Учените са разработили фитокомпозиции с ерусалимски артишок за приемане на лечебни вани, които имат благоприятен ефект върху имунната система на организма, като имат общоукрепващо действие и стимулират метаболизма. Лечебни бани с отвара от стъблата , листата и грудките на ерусалимския артишок могат да помогнат на хора, страдащи от разстройство, безсъние, възпалителни заболявания на ставите, както и хора, които изпитват стрес.Медоносното растение ерусалимски артишок има успокояващ ефект върху централната нервна система, подобрява зрението. За жителите на екологично неблагоприятни райони, както и за работещите в условия на повишена опасност (радионуклиди, тежки метали, токсични вещества и др.), Препоръчва се редовно да приемат курсове от продукти и препарати на базата на ерусалимски артишок. Тези свойства правят ерусалимския артишок почти универсален лечебен хранителен продукт.



Комментариев нет:

Отправить комментарий