среда, 31 мая 2023 г.

Детелина бяла, розова, червена като медоносно растение

Детелина бяла, розова, червена като медоносно растение  

Ливадни и пасищни растения медоносни растения детелина бяла, розова, червена

Ливадни и пасищни растения медоносни растения детелина бяла, розова, червена

Медоносната детелина е широко разпространена по влажните ливади и се отглежда като фуражно растение. Медоносна детелина, с която можете да подобрите медоносната база на пчелина. Продуктивността на меда от детелина е висока, пчелите събират висококачествен мед и прашец от детелина. По ливадите растат много видове детелини, които се посещават от пчели, пчелите са основните опрашители на детелините. Детелината като медоносно растение има редица особености.

Съдържание

  • Бяла детелина медоносно растение (пълзящо медоносно растение детелина)
  • Медоносно растение червена детелина (медоносно растение ливадна детелина)
  • Детелина розово медоносно растение
  • Персийска детелина, шабдарски медоносни растения
  • Хибридни медоносни растения детелина
  • Детелина кавказко медоносно растение
  • Планинска детелина - медоносни растения
  • Златни медоносни растения детелина
  • Детелина средни медоносни растения
  • мед от детелина

...


.

...


Детелина бяла медоносно растение (пълзяща детелина като медоносно растение) бяла детелина като медоносно растение

 

Детелина бяла медоносно растение (пълзяща детелина като медоносно растение) бяла детелина като медоносно растение

Бялата детелина като медоносно растение е многогодишно тревисто растение, доста често срещано в семейство Бобови (Fabaceae). Детелината е бяло медоносно растение с пълзящи вкоренени издънки с височина 10-25 см. Затова бялата детелина се нарича още пълзяща детелина. Листата на бялата детелина са сложни, триделни, с обратнояйцевидни листчета. Малки цветя на детелина от типа на молец, събрани в сферични бели ароматни глави, разположени на дълги дръжки. Медоносното растение бяла детелина се среща навсякъде. Бялата детелина расте като медоносно растение по пасища, ливади, пасища, заема и изоставени обработваеми площи. Бялата детелина е медоносно растение, което вирее добре на силно уплътнени почви край пътища, язовири, пътеки, улици. 

Бялата детелина като медоносно растение

Някои пчелари имат въпрос детелина бял мед растение или не? Отговор на бялата детелина като медоносно растение Отзивите на пчеларите за медопроизводителността на бялата детелина са високи. Бялата детелина е медоносно растение, което цъфти от края на май - началото на юни, бялата детелина цъфти през цялото лято. Кога цъфти бялата детелина в определен район може да се определи, като се преброят 50 дни след цъфтежа на подбела. Бялата детелина има високо съдържание на мед, цветята произвеждат много нектар, който е достъпен за събиране от пчелите, за разлика от червената детелина, така че пчелите активно посещават цветята на бялата детелина. Производителността на мед от бяла детелина зависи от времето. Отделянето на бял нектар от цветовете на детелината зависи от влажността на почвата и температурата на въздуха. При температури над 20-25°C, с висока относителна влажност, медопроизводителността на бялата детелина е най-висока, при такива условия нектарът се отделя най-добре в цветовете на бялата детелина. Бялата детелина като медоносно растение медопроизводителността е средно от 50 до 120 кг на 1 хектар непрекъсната трева. Бялата детелина като медоносно растение е толкова добра, че в някои региони е основното медоносно растение.

Медоносното растение бяла детелина също е ценно за пчелите като поленоносно растение. Пчелите охотно събират прашец от бяла детелина. Цветът на прашеца от бялата детелина е кафяв.

Може да се добави, че бялата детелина е пълзящо медоносно растение, ненапразно това медоносно растение се нарича пълзяща детелина, пчелите върху бялата детелина могат да работят дори след като ливадата е частично окосена или след затревяване на добитъка, т.к. някои от цветята със сигурност ще оцелеят да бъдат близо до земята и всички пчели все още ще посещават цветята. Вярно е, че в този случай продуктивността на меда от пълзяща детелина е много по-ниска и можем да говорим за подпомагане на събирането на мед.

Бялата детелина е медоносно растение, което може бързо да увеличи медоносната база около пчелина, като я засява по ливадите.

Медът от детелина е бял, светъл на цвят, прозрачен, много ароматен, с добър вкус, този мед е един от най-добрите сортове светъл цветен мед. Когато кристализира, медът побелява.

Прашецът от бялата детелина, който пчелите събират, е кафяв прашец, който пчелите пренасят в изобилие в кошера. Прашецът от бяла детелина е богат на микроелементи и се използва активно в апитерапията. 

Медоносно растение червена детелина (медоносно растение ливадна детелина)

Медоносно растение червена детелина (медоносно растение ливадна детелина)

Червената детелина като медоносно растение е двугодишно или многогодишно медоносно тревисто растение, достигащо височина 15-60 см със сложни триделни листа с елипсовидна форма на листа, с широки триъгълни прилистници. Цветовете на медоносното растение червена детелина са малки, подобни на молци, събрани в сферични глави с лилаво-червен цвят с обвивки. Трилистните листа на червената детелина често имат белезникави петна по листчетата. Ливадната детелина е често срещана в Европа и Азия.В Русия детелината е често срещана в Сибир, Далечния изток и европейската част. Медоносното растение червена детелина расте по умерено влажни ливади и поляни. Детелината е много ценно фуражно растение, но семенната й продуктивност е слаба. 

Червената детелина е спорна. Пчеларите често имат въпроси дали пчелите харесват червената детелина, защо червената детелина е лошо медоносно растение, червената детелина е добро медоносно растение или не, червената детелина медоносно растение или не, пчелите събират ли нектар от червена детелина или не, могат ли да събират условно средноруският пчелен мед от червена детелина, кои пчели вземат нектар от червена детелина, дали червената детелина като медоносно растение е добро растение и като цяло медоносното растение от червена детелина или не. Тези и много други подобни въпроси възникват по различни причини, но не на последно място поради структурата на цветето - нектарът е на дъното на дълга цветна тръба и не всички пчели имат достатъчно дълго хоботче, за да съберат целия нектар. Любопитно е, че пчелите събират нектар от цветни тръби, които са по-дълги от хоботчето им. Най-дългият хобот е при пчелите от сива планинска кавказка порода, освен това тези пчели обичат да събират нектар от бобови растения, така че тези пчели вземат нектар от червена детелина и събират прашец от детелина от тях. Централните руски пчели приемат нектар от червена детелина неохотно, поради родословието си предпочитат липа, елда, пирен - медоносни растения, които не цъфтят дълго, но произвеждат много нектар. При други породи пчелите вземат нектар от червена детелина, като от обикновено медоносно растение. Всъщност червената детелина е добро медоносно растение.

Червената детелина е добро медоносно растение и си струва да разгледаме по-подробно качествата на червената детелина като медоносно растение.

Червената детелина като медоносно растение време на цъфтеж. Медоносното растение червена детелина цъфти през юни - юли и цъфти 30-45 дни, студеното и облачно време може да удължи периода на цъфтеж на червената детелина. Кога червената детелина цъфти в определен район, можете да разберете, като преброите 69 дни от началото на цъфтежа на подбела. Медоносното растение червена детелина има медопроизводителност от 65 до 200 кг на 1 хектар трева. Медопроизводителността на червената детелина е по-висока от тази на другите видове детелина. Но не винаги медопроизводителността на червената детелина е висока. Цветята на червената детелина отделят нектар, като правило, при всякаква температура, но най-добре при температура 24-28 ° С, производителността на мед от червена детелина може да бъде прекъсната от суша и продължителна липса на валежи, сух въздух. Детелина ливадно медоносно растение е възможно за втората половина на лятото и есента, ако имаме предвид двойно окосена детелина. В този случай детелината може да се използва за добитък и пчели. червената детелина като медоносно растение позволява на пчелите да изградят млада пчела за зимуване на пчелите. 

Пчелите охотно събират прашец от червена детелина.

Опрашване на детелина от медоносни пчели

Носят и пчелни семейства с голямо количество пило, окачват поленоуловител за събиране на прашец от детелина. 

  Медът от червена детелина е червеникаво-жълт на цвят, кристализира относително бавно, ароматен, понякога леко вискозен, с деликатен вкус. 

Медоносно растение розова детелина (медоносно растение розова детелина) 

Медоносно растение розова детелина (медоносно растение розова детелина)

Розовата детелина е медоносно растение от семейство Бобови (Fabaceae) високо 30-80 см с възходящо стъбло. Листата на детелината са сложни, триделни, с ромбично-елипсовидни листчета и ланцетни заострени прилистници. Цветните глави на розовата детелина са сферични, розово-бели, ароматни, на дълги дръжки. Венчето на детелината първоначално е бледорозово или почти бяло, но по-късно става розово. Затова има мнение, че бялата детелина става розова, което не е вярно. Медоносното растение розова детелина е широко разпространено навсякъде. Розовата детелина расте като медоносно растение в ливади, поляни, угари, може да расте сред култури, в зеленчукови градини, расте по бреговете на реки и езера. Някои пчелари имат въпрос дали розовата детелина е медоносно растение? Може да се отговори, че розовата детелина като медоносно растение се счита за по-продуктивно и надеждно медоносно растение от бялата детелина. Въпреки това, според мен сравнението е некоректно, медопроизводителността на бялата и розовата детелина не се различава много, макар и в полза на розовата детелина. Основното е, че розовата детелина като медоносно растение е по-надеждна от червената детелина, тъй като нектарът от цветята на розовата и бялата детелина лесно се извлича от пчелите. 

Медоносното растение розова детелина цъфти през лятото. Производителността на мед от розова детелина при благоприятно време е на ниво от 100 - 125 кг на 1 хектар трева. Късните цветове на розовата детелина произвеждат по-малко нектар. Медът от розова детелина е същият като от бяла детелина - ароматен, прозрачен, с добър вкус.

Розовата детелина за пчелите е не само добро медоносно растение, но и цветен прашец - пчелите охотно събират прашец от детелина. Ресни с детелина розово кафяв цвят. 

 

Персийска детелина, шабдарски медоносни растения

 

Персийска детелина, шабдарски медоносни растения

Персийска детелина, шабдарско медоносно растение (T. resupinatus L.) - от семейство Бобови. Персийската детелина има много съцветия на дълги пълзящи стъбла, което позволява на детелината да цъфти дълго време за 1-1,5 месеца. Синьо-розовите цветя на детелина, събрани в кръгли глави, привличат добре пчелите с нектар и прашец. Нектаропроизводителността на едно цвете е 0,045-0,093 mg захар, продължителността на отделянето на нектар е 2-3 дни. В зависимост от условията на отглеждане медопроизводителността на персийската детелина варира от 150 до 355 kg/ha.

Като фуражна култура шабдърът се отглежда както в чист вид, така и в смеска и под покривка на пролетни култури. След косене на зелено детелината израства отново и цъфти отново. Увеличаването на площите с персийска детелина увеличава хранителния запас на пчеларството.

Хибридни детелина медоносни растения 

Хибридни детелина медоносни растения

Хибридна детелина - Trifolium hybridum (L.)

Детелина хибридна двугодишно или многогодишно фуражно и медоносно растение в

достига височина 20 - 40 см, стъблата на хибридната детелина са приповдигащи се, слабо разклонени. Листата на хибридната детелина са дълголистни, светлозелени на цвят. Листата на детелината са с обратнояйцевидна или широко елипсовидна форма. Хибридната детелина като медоносно растение расте във водни ливади. Хибридът на детелина е широко разпространен в цяла Европа.

Детелината е хибридно медоносно растение, чийто нектар се добива лесно от пчелите поради късата тръба на венчето. Венчето на детелината мръсно бяло, по-късно розово. Хибридната детелина цъфти от средата на май до края на юли. Продуктивността на хибридния мед от детелина достига 125 кг на 1 хектар трева. Светъл мед от детелина. Пчелите събират много кафяв прашец от хибридна детелина. 

Детелина кавказко медоносно растение 

 

Под името кавказка, детелината ни е известна като непостоянна, подобна на детелина (Trifolium ambiguum M. B.). Името зад него е запазено в САЩ, където предприемчиви американци пренесоха детелината от Кавказ и все още се използва широко като пасище и медоносно растение.

Цветните глави на детелината в развито състояние са с дължина от 15 до 40 mm.

Цветовете на детелината са розови с къса тръба, нектарът е лесно достъпен за пчелите. Медоносността на кавказката детелина е над 60 кг, изчислена от 1 хектар непрекъсната трева. Кавказката детелина цъфти през юли. 

Планинска детелина - медоносни растения

Планинската детелина (Trifolium montanum) е многогодишно растение с главен вдървенял корен. Планинската детелина е често срещана в Централна и Източна Европа.

Планинската детелина расте в сухи ливади, в гъсталаци от храсти, по ръбовете. Детелината е планинско растение с височина до 60 см, с възходящо или изправено, копринено-космасто стъбло. Листата на детелината имат формата на трилистни листа от продълговато-яйцевидни до ланцетни, назъбени по целия ръб, долната им страна е с гъсто притиснато опушване. Планинска медоносна детелина. Детелината е добре посещавана от пчелите за събиране на нектар и прашец. Детелината цъфти от юни. Цветовете на детелината са бели или с лек жълтеникав оттенък.

Планинската детелина е посредствено фуражно растение. Въпреки факта, че надземната част на този вид не е по-ниска по хранителна стойност от другите детелини, икономическото му значение е незначително, тъй като практически не се яде поради твърдостта и пубертета на листата и стъблата. 

Златни детелина медоносни растения 

Златна детелина (Trifolium aureum Poll.)

Стъблото на златната детелина е право или възходящо, просто или разклонено от средата, достига височина 20-40 см. Златната детелина е разпространена в цяла Европа, расте в Кавказ и се среща в Мала Азия.

Златната детелина расте в ниви, ливади, ръбове, главно на леки почви, на крайбрежни пясъци и камъчета.

Листата на златната детелина са продълговато обратнояйцевидни до клиновидни, в горната част по ръба са неясни и късозъбени, с дръжки. Съцветията на детелината са многобройни, концентрирани в горната част на стъблото и разклоненията. Цветята на детелината са жълти, след цъфтежа стават кафяви. 

Златната детелина цъфти от юни до август; семената узряват от юли.

 

Детелина средни медоносни растения

Средна детелина - Trifolium medium (L.)

Детелина средно медоносно растение. Многогодишно тревисто растение. В Русия расте в европейската част, среща се в Северен Кавказ, в южната част на Западен Сибир. Детелината е обикновено растение за районите на Централна Русия. Стъблата на средната детелина достигат дължина 20 - 40 см, възходящи, слабо разклонени или неразклонени. Листата на средната детелина са предимно стъблени. Листата на детелината са с продълговата - елипсовидна форма, тъпи или заострени.

Цветовете на средната детелина се събират в главата. Венчето на детелината е карминеночервено. Средната детелина цъфти от средата на юни до края на август.

Мед от детелина

Детелиновият мед има две разновидности: мед от червена детелина - червеникаво-жълт цвят, кристализира относително бавно; Медът от бяла детелина е светъл на цвят, ароматен, с приятен, деликатен вкус.

Комментариев нет:

Отправить комментарий