воскресенье, 21 мая 2023 г.

Jak opylovat červený jetel včelami medonosnými

Organizace opylování jetele červeného včelami medonosnými 

Kdo opyluje jetel

Jetel je vynikající krmná plodina, ale jeho rozšíření je omezeno obtížemi při získávání semen. K získání dobré úrody semen je nutné úplné opylení. V případě jetele červeného jsou čmeláci výbornými opylovači, kterých by mělo být minimálně 2000 kusů na 1 hektar. V poslední době se v přírodě již taková koncentrace čmeláků nepozoruje. Opylovači červeného jetele mohou být včely medonosné.

...


.

...


Jaká je obtížnost opylování jetele včelami

Neméně významnými opylovači jetele než čmeláci jsou včely medonosné.

Struktura květu červeného jetele však činí dostupnost nektaru pro včely problematickou. Faktem je, že nektary jetele jsou umístěny na základně koruny, průměrná délka květní trubky je 9,4-10,5 mm. Průměrná délka sosáku včely je 6,5-7 mm, takže včela nemůže tento nektar svým sosákem úplně získat. Svého času to dokonce dalo vzniknout mýtu, že pouze včely dlouhosrsté dokážou opylovat červený jetel, a proto se ve všech oblastech Ruska rozmohlo využití šedých a žlutých kavkazských včel k opylování jetele.

Které včely opylují jetel nejlépe

Ve skutečnosti se karnika v pobaltských státech a Bělorusku docela dobře vyrovnává s opylováním jetele. V Rusku se s tím středoruské plemeno včel dokonale vyrovnává. Není to špatné práce na jetele červeném a ukrajinských stepních včelách a karpatském plemeni včel, které je v Evropě považováno za poddruh včel Krajina. Odpověď je poměrně jednoduchá, abyste mohli opylit květ jetele červeného, ​​musíte přenést pyl z jedné květiny do druhé a ne sbírat nektar z červeného jetele.

Samozřejmě v případě, že včely nemohou získat nektar z květů jetele, a to se často stává v letech, kdy jetel vylučuje nektaru málo, včely tuto plodinu navštěvují velmi nerady, takže včelař potřebuje provádět řadu činností, kdy opylující jetel, o kterém bude řeč níže.

Proto, bez ohledu na to, jaké máte plemeno včel, jakékoli dostupné plemeno včel bude vhodné pro opylování jetele červeného.

Kolik včel je potřeba k opylení jetele

Pro plné opylení jetele červeného je důležité zachovat hustotu včel.

Předpokládá se, že pro spolehlivé opylení jetele červeného se na 1 hektar nasazují 3 úly se silnými včelstvy (síla čeledi je minimálně 4 kg včel). Tato norma je odvozena následovně - při 500 - 600 květenstvích jetele na metr čtvereční je optimální frekvence návštěv každého květu jetele včelami za účelem opylení 2, což znamená, že stačí 70 včel a k tomu je nutné přinést včelín k výsevu 3 rodiny na 1 hektar .

Jiní autoři podotýkají, že na 100 m2 dvojitě sečeného jetele by v závislosti na úrodnosti půdy a počtu květenství na metr čtvereční měl pracovat jiný počet včel. Proto se lze docela dobře setkat s tvrzením v literatuře, že standardu 60-100 včel na 100 metrů čtverečních lze dosáhnout přivedením 1,6 - 2 včelstev na 1 hektar plodin.

Mnoho autorů také uvádí, že standard pro přivádění včel na semena jetele může dosáhnout 10 včelstev na 1 hektar. Motivace tak velkého počtu včelstev na semenných plochách jetele červeného je vysvětlena zcela jednoduše. Takové nasycení včelami umožňuje velmi rychle opylovat lokalitu a vyhnout se prodlouženému zrání semen, což je často důležité za určitých klimatických podmínek, například v pobaltských státech, a zabránit ztrátám semen.

Pro výpočet, kolik včel je potřeba k opylení jetele červeného, ​​je proto nutné vycházet z klimatických podmínek oblasti a počtu květů jetele na metr čtvereční.

Opatření přijatá ke zvýšení návštěvnosti jetele včelami

Opatření včelaře a zemědělce ke zvýšení návštěvnosti jetele včelami.

  • Úly se vyjímají 1-2 dny před rozkvětem nebo na samém začátku květu jetele.
  • K opylování jetele se používají silná, zdravá včelstva o hmotnosti alespoň 4 kg.
  • Včely jsou umístěny přímo u plodin ve skupinách, ve vzdálenosti maximálně 500 m od sebe. Při odstranění včelína 600 m od plodin se sběr semen sníží o 15-20%.
  • Vycvičte včely k návštěvě červeného jetele. Ráno, po celou dobu květu semeníků, se do každého úlu umístí 100 g cukrového sirupu napuštěného květy jetele. Při výcviku na jetel se nálet včel k této plodině zvyšuje v průměru 5-7x. K přípravě ochuceného sirupu můžete použít nejen květy, ale i pyl jetele. Na 1 litr sirupu se přidá 10-50 g pylu jetele. Nejprve se rozmíchá v malém množství sirupu a poté se smíchá se sirupem připraveným pro celý včelín. Sirup může rychle kvasit, proto se připravuje před použitím. Kromě výcviku včel zaměřeného na návštěvu jetele červeného je zvyklý výcvik včelyu navštívit včely určitých oblastí pole, které jsou jimi špatně navštěvovány.
  • Používejte návnadové plodiny, které při správném umístění mohou zvýšit výnos semen jetele o 25-30 %.
  • Přinášejí také včelstva s velkým množstvím snůšky, opylovací aktivita včel se zvyšuje s nárůstem otevřené snůšky v hnízdech. Počet otevřených plodů ve včelstvu se zvyšuje buď nahrazením jednoho nebo dvou rámků larvami z jiných včelstev, nebo povzbuzením matky ke kladení vajíček.
  • Snižte stavy včelího chleba odstraněním rámků včelího chleba ze včelích hnízd.
  • Zavěste lapač pylu ke sběru pylu jetele. Současně se návštěvnost červeného jetele zvyšuje 2-3krát.

Podmínky použití nástražných rostlin

Konkurenční medonosná vegetace nemá za následujících podmínek velký vliv na návštěvu semenných ploch jetele

Včelín by měl být umístěn v blízkosti porostů jetele červeného, ​​pokud je včelín relativně daleko, alespoň 500 metrů od porostů, včely upřednostní konkurenční medonosné porosty před jetelem.

Pokud se období uvolňování nektaru u návnadových rostlin nekryje s obdobím uvolňování nektaru u jetele.

Jako návnady se nejlépe hodí růžový jetel, pohanka, phacelia.

Návnady růžového jetele na malém poli se nejlépe vysévají v úzkém pruhu podél prodloužené strany semenného pozemku. Pokud je pole velké, pak se návnadové plodiny vysévají 1-3 průchody secího stroje uvnitř výsevu jetele, každých 100-200 m.

Pokud je jetel růžový použit jako návnada, lze jej vysévat společně s jetelem červeným v dávce 1,5 kg semen na 1 hektar, přičemž výsevek jetele červeného se sníží o 20–25 %. Při samostatném výsevu návnadové plodiny by její plocha neměla přesáhnout 10% plochy semenného pozemku.

Příklad využití včel k opylování jetele červeného

Ukázka využití opylování červeného jetele včelami.

Výnos semen jetele na farmě nepřesahuje 0,6 q/ha bez opylení jetele červeného včelami.

Při dodávce včel na začátku fáze květu v množství 3,2 včelstev o síle 12 rámků se včelami na 1 ha pomocí školení, na pozadí špičkové zemědělské techniky, pokud jsou v období květu příznivé povětrnostní podmínky, výnos semen jetele z opylovaného pole dosahuje 2,6 centů / ha.

Efekt pronájmu včel na semenném pozemku jetele červeného se tedy rovná příjmu dalších 200 kg semen na hektar.

Jak vidíte, správné opylení červeného jetele včelami může zvýšit výnos semen jetele více než 4krát.


Комментариев нет:

Отправить комментарий