воскресенье, 28 мая 2023 г.

Гледихия като медоносно растение

 Гледихия като медоносно растение

 Гледихия като медоносно растение

Медоносно растение Gleditschia - Gleditschia L. принадлежи към семейство Бобови. Медоносното растение Gledichia се използва широко в степните райони като част от горски мелиоративни насаждения (горски пояси и други защитни горски насаждения), в които се използва заедно с такива медоносни растения като бял рожков, най-висок айлант, бряст, японска софора, татарски клен , сребролист, аморфа, жълта акация и други дървета и храсти. Повечето видове скакалец са добри медоносни растения и прашец, следователно в южните степни райони скакалецът е не по-малко важно медоносно растение от белия скакалец.


 ...


.

...


Описание на медоносното растение гледичия


В южните райони, в горски пояси и други насаждения, особено на солонецови почви, широко се използва бодливият скакалец (G. triacanthus). Възрастните рожкови образуват ажурна корона. Стволовете на скакалците са покрити с големи игли.

Листата на рожков са сложни, двойноперести.

Цветовете на Gledichia са еднополови малки цветя, събрани в гроздовидни съцветия. Мъжките цветове (в отделни съцветия) имат 6-10 прашника, образуват много зеленикав прашец.

За озеленяване на населени места са отгледани сортове, които нямат тръни. Такива дървета съчетават красотата на ажурните корони, бързия растеж и липсата на тръни.



Гледихия като медоносно растение

Медоносен скакалец медоносно растение ли е?


Медоносен скакалец медоносно растение ли е? Да, медоносният скакалец е добро медоносно растение, а през лятото, по време на периода на цъфтеж на медения скакалец, цялото дърво е покрито с пчели, които работят върху него през целия ден. Така Gleditsia мед растение. Колко ценна е Gleditsia за псел се обсъжда по-долу.


Кога медената роса цъфти като медоносно растение?


Кога медената роса цъфти като медоносно растение? Периодът на цъфтеж на Gledichia пада през юни. Цъфтежът на акация и събирането на мед от него запълва периода след цъфтежа на бялата акация и преди цъфтежа на ранните сортове слънчоглед.


Каква е ползата от акация за пчелите?

Каква е ползата от акация за пчелите? Както вече споменахме, медоносната роса запълва периода между двете основни събирания на мед, предотвратявайки роенето на пчелите. Ако през този период все още има цъфтящи медоносни растения, тогава можете да получите висококачествен търговски мед.

Освен това медоносното растение медоносна роса е добро поленоносно растение, от което пчелите носят зеленикав прашец. Когато рожковът цъфти като медоносно растение, това е периодът, в който пчелите могат да изхранят много пило и да изградят силата на семействата за събиране на мед от слънчогледа.

Освен това това е периодът, когато пчеларят може да получи много цветен прашец или цветен прашец. По правило пчелите събират няколко рамки с висококачествена перга от медоносното растение. Това може да е периодът, в който пчеларят може да създаде запаси от рамки с мед и перга, които да съхранява до пролетта.


продуктивност на меда

Колко мед могат да съберат пчелите от скакалец? Gledichia има добра медопроизводителност, за 1 хектар непрекъснати насаждения производството на мед от Gledichia достига 250 кг. Като се има предвид, че медоносният скакалец расте в степните райони, където през лятото изборът на медоносни растения е ограничен, това не е малко.


Медоносното растение Гледихия се характеризира с ценни лесовъдски и лесомелиоративни качества, като в същото време е добър източник за събиране на мед. Други видове скакалец също са медоносни, но по-рядко срещани.



Гледихия се използва в горски насаждения

 

Гледихия се използва в горски насаждения

Гледихиите са светло и топлолюбиви дървета. Gleditsia расте добре в Кавказ, Южна Украйна, в района на Ростов и Ставрополския край, в централноазиатските републики, на Балканите, в България, където Gleditsia се използва широко в озеленяването, в насажденията около резервоари и при създаването на защитни горски пояси.

Преди това за Gleditsia L. критични температури на въздуха се считаха за -20-22°C. Както показват последните наблюдения, този праг е преодолян в процеса на постепенна аклиматизация. Гледихията издържа на температури на въздуха в рамките на -37 ° C. Решаващият фактор в условията на безснежна зима в сухата степ е температурата на почвата в кореновия слой, критичната температура е -13 ° C.


Най-устойчивите на суша и мразоустойчиви видове меден скакалец са в състояние драстично да намалят процесите на обмен на вода в случай на недостатъчно водоснабдяване и да го увеличат максимално при оптимални условия, което е много важно за тяхното съществуване в сухите райони.

Gleditsia е подходяща за създаване на алеи, групови насаждения и като тения. За формиране на многоетажни горски ценози, акациите се внедряват под короните на дървета с ажурна корона, като бял скакалец, черен орех и др. използва се за създаване на издухани ръбове в насаждения за санитарна защита. От бодливите форми медният скакалец е подходящ за създаване на високи живи плетове. Най-обещаващите за зелени площи (улични насаждения, паркови алеи и ажурни групи) са формите без бодли.

След тежки зими се наблюдава измръзване на недървесни издънки, измръзване на кореновата система и в резултат на това масова смърт на защитни насаждения от Gleditsia triacanthos.

Комментариев нет:

Отправить комментарий