среда, 31 мая 2023 г.

Люцерна, син хибрид, жълт, полумесец, хмел медоносно растение

Люцерна, син хибрид, жълт, полумесец, хмел медоносно растение

Люцерна, син хибрид, жълт, полумесец, хмел медоносно растение
Люцерната е добро медоносно растение, което се използва предимно в селското стопанство като фуражна култура. Фермерите отглеждат синя или семенна люцерна и жълта или сърповидна люцерна, като и двете са отлични медоносни растения, но като медоносно растение люцерната има свои собствени характеристики, които я отличават от други бобови растения като сладка детелина, еспарзета или детелина.

Съдържание

  • Характеристики на цвета на люцерната
  • Особености на производството на нектар от люцерна
  • Опрашване на люцерна с помощта на пчели
  • Жълто медоносно растение люцерна, тя също е медоносно растение люцерна полумесец
  • Люцерна посевно медоносно растение медоносно растение синя люцерна
  • Люцерна хмелоподобна

...


.

...


Характеристики на цветето люцерна

Особеността на цветето на люцерната е, че при люцерната цветът се опрашва само веднъж - в момента на отварянето му, след което близалцето се притиска плътно към платното. става недостъпен за прилагане на полени.

По този начин само такова отваряне на цветя е биологично полезно, което осигурява кръстосано опрашване. 

 

Характеристики на производството на нектар от люцерна

Проведените изследвания показват, че нектаропроизводителността на люцерната зависи от условията на средата. Сред основните фактори са влажността и температурата. Един цвят от люцерна произвежда нектар от 0,21 до 0,49 mg (0,06–0,82 mg). Най-важният фактор, влияещ върху отделянето на нектар от цвета на люцерната, е температурата на въздуха. Цветята започват да отделят нектар при 25°C и повече, като максималното количество нектар отделя при ясно и тихо време при 31°C и относителна влажност 61–63%. При застудяване люцерната не отделя нектар.

Цветът на люцерната отделя максимално количество нектар към 14-15 часа при оптимална температура на въздуха 29-30°С и относителна влажност на въздуха 63-65%. Пчелите са по-склонни да отварят цветята на люцерната по обяд, тъй като относителната влажност на въздуха по това време е минимална. При висока влажност в сутрешните и вечерните часове отварянето на цветовете на люцерната от пчелите е затруднено. Едновременно с понижаването на температурата към края на деня количеството на нектара в цветовете намалява.

Люцерната може да се счита за добро медоносно растение от основната и поддържаща колекция от мед. С помощта на подпори периодът на цъфтеж на люцерната може да бъде удължен от 20 май до първи 10 октомври.

Опрашване на люцерна с пчели

Опрашването на люцерна за семена обикновено се извършва с помощта на медоносни пчели, пчели-секачи на листа от люцерна, привличане на местни единични пчели и оси, както и комбиниране на тези методи.

  • Организиране на опрашване на люцерна от медоносни пчели
  • Опит с използване на пчели листорези за опрашване на люцерна
  • Методика за привличане и размножаване на местни видове диви пчели за опрашване на люцерна

Люцерна жълта, полумесец люцерна медоносно растение

Люцерна жълта, полумесец люцерна медоносно растение

Жълта люцерна, полумесец люцерна - Medicago falcata L.

Люцерна полумесец (жълта люцерна) Многогодишно растение с мощна развита коренова система. Има кран корен,

коренищни и коренищни форми в зависимост от местообитателните условия на вида. Полумесечната люцерна има многобройни стъбла, приповдигащи се, изправени или полегнали, високи 40-80 cm, леко окосмени или голи. Листата на люцерната са сърповидни в различни форми и размери; обратнояйцевидни, продълговато ланцетни, ланцетни, линейно ланцетни, овални или кръгло яйцевидни, 5-22 mm дълги и 2-6 mm широки. Люцерната полумесец цъфти в края на юни и до края на лятото. Флоралните четки са овални, глави, на къси крака. Венците са жълти с оранжев оттенък, събрани по 20-30 в гъсти четки. Шушулките са сравнително малки, сърповидни, по-рядко лунни до прави, но не гъсто окосмени, дълги 8-12 mm и широки 2,5-3,5 mm. Люцерна сърповидно растение с пролетен тип развитие. Масово узряване на боба - август-септември.

Люцерна полумесец (люцерна жълта) е добро медоносно растение. Най-голямо количество захар в нектара на полумесечната люцерна се отделя към 13:00 и 16:00 часа при температура на въздуха 26–30 °C и относителна влажност 51–59%. Съставът на нектара се променя значително през деня, например съдържанието на глюкоза намалява рязко до 14 и 17 часа, така че пчелите не са толкова склонни или не опрашват цветята на сърповидната люцерна по това време. Беше отбелязано, че съдържанието на захар в нектара се повишава още след първото нарязване на люцерната, след второто нарязване пчелите особено активно събират сърповиден нектар от люцерна и го опрашват.

Медоносните пчели, опрашващи люцерновите култури, отварят всеки 42-ри цвят, а дивите пчели - всеки втори. Медоносните пчели събират основно нектар и около 15% цветен прашец, докато дивите пчели събират основно прашец и отварят цветето след първото посещение, докато медоносните пчели след 2-5 посещения, в зависимост от сорта.

Медопродуктивността на жълтата люцерна (сърповидна люцерна) е 25-300 кг/дка в зависимост от района и климатичните условия.

Мед от люцерна

Медът от люцерна има различни нюанси - от безцветен до кехлибарен, при кристализация става бял и има гъста кремообразна консистенция. Има приятен аромат, напомнящ мирис на мента и специфичен послевкус. При относително високи температури почти не кристализира.

широко разпространен сърповидната люцерна не се произвежда, което е свързано с трудностите на семепроизводството и липсата на съвременни селекционни сортове.

Полумесец люцерна (жълта люцерна) е устойчива на замръзване, студоустойчива, издържа на краткотрайни студове (до -3.-5 ° C) през пролетта и есента, ранно узряване, влаголюбива и в същото време устойчива на лятото засушавания. Успешно се развива на различни по механичен състав плодородни, рохкави, пропускливи, слабо кисели и неутрални почви.

Полумесецовата люцерна (жълта люцерна) се използва за затревяване на ливади и пасища, склонове, подложени на унищожаване от водна и ветрова ерозия. Характеризира се с много висока зимо- и сухоустойчивост, устойчивост на основни болести и неприятели. Люцерната полумесец е дългогодишно растение, може да се съхранява в култивирана трева повече от 10 години. сърповидната люцерна значително подобрява структурата и плодородието на почвата и е ценен предшественик на много култури. Полумесечната люцерна се използва в чист посев или смесена с многогодишни житни треви (безостна метлица, висок райграс, ливадна власатка, безкоренна метличина, метличина, папур и др.) за зелено подхранване, сено, силаж, тревно брашно. Добивът на зелена маса от сърповидна люцерна е 75-150 c/ha, сено - 25-75 c/ha, добив на семена - 0,5-3,0 рядко до 5,0 c/ha.

 

Люцерна посевно медоносно растение

Многогодишно тревисто растение с изправени разклонени стъбла от семейство Бобови (Fabaceae) с височина 30-90 см. Листата са сложни, триделни, с елипсовидни или продълговати листчета. Цветовете са синьо-виолетови, тип молец. Плодовете са спираловидно усукани бобчета. Отглежда се като фуражно растение в средната и особено южната ивица на Русия. Отглежда се на полето. Понякога див. 

Съцветието е сбит грозд 10-25 mm, състоящ се от 5-30 цвята. Венчето дълго 6-15 mm, от бледожълто до синьо и черно-виолетово, чашката тръбесто-фуниевидна с линейни шиловидни зъбци. Цъфти юни-юли. Медопроизводителността на люцерната за български условия е 70-100 кг/дка (до 200 кг при напояване) на 1 ха посев. 

Медът от люцерна има различни нюанси - от безцветен до кехлибарен, при кристализация става бял и има гъста кремообразна консистенция. Има приятен аромат, напомнящ мирис на мента и специфичен послевкус. При относително високи температури почти не кристализира.

Въведен в културата като най-продуктивното бобово фуражно растение. Характеризира се с висока екологична пластичност. Чувствителен към напояване и почвено плодородие. Използва се в развъдните програми като донор на икономически ценни качества (солеустойчивост, зимоустойчивост, семенна продуктивност и др.). Благодарение на симбиозата си с нодулната бактерия, Sinorhizobium medicae има висока азотфиксираща способност. 

Люцерна хмеловидно - медоносно растение

Стъблата на люцерната хмеловидно разперени върху почвата или възходящи, дълги 10-50 см, гъсто облистени, разклонени. Листата са триделни с къса петура, листчетата са почти ромбични или обратнояйцевидни с нарез на върха и клиновидна основа.

Люцерната хмеловидна е добро медоносно растение. Съцветията плътни, главовидни, 10-30 цвята, излизащи от пазвите на листата, продълговато яйцевидни, на пъпки 2-3 mm дълги. Цветовете с жълто венче, малки, дълги 1-3 мм. Хмеловидната люцерна цъфти през цялото лято.Цветовете отделят много нектар и са добре посещавани от пчелите. Медопроизводителността на хмеловата люцерна е 25-50 кг на 1 ха.

Плодът е бъбрековидна шушулка, дълга 2-3 мм и диаметър около 1 мм, неразкриваща се, едносеменна, почти черна в зрялост. Семената са кафяви или жълти.

Люцерната е разпространена в Украйна, във всички региони на Русия, Кавказ и в републиките от Централна Азия. Расте в ливадни степи, ливади, поляни, сред храсти, в полета като плевел. В планините се издига над морското равнище до 2300 метра.

Комментариев нет:

Отправить комментарий