понедельник, 29 мая 2023 г.

Пъпеш медоносно растение

Пъпешът като медоносно растение

Пъпешът като медоносно растение

Пъпеш пъпеш Латинско име Cucumis melo L. В България пъпешът се отглежда в цялата страна. Пъпешите се отглеждат заради вкусните им плодове, но пъпешите са важни като медоносно растение и цветен прашец. Добре реагира на опрашване от пчели.

Съдържание

  • Описание на медоносното растение пъпеш
  • Пъпешът като медоносно растение
  • Пъпешът медоносно растение ли е?
  • Период на цъфтеж на пъпеши
  • Ползите от пъпеша за пчелите
  • Производителност на мед от пъпеш
  • плод пъпеш


...


.

...

Описание на медоносното растение пъпеш

Пъпешът е едногодишно еднодомно растение от семейство Тиквови (Cucurbitaceae) с височина, по-точно дължина 1-3 метра. Често пъпешът се отглежда на същото място като диня, тиква, тиквички.

Стъблото на пъпеша е пълзящо, с пипала, които се вкореняват.

Листата на пъпеша са едри, сърцевидни, цели или петпръстовидни.

Цветовете на пъпеша са бледожълти, еднополови, с дълбоко петделно венче. Венчето на цвета на пъпеша е светложълто. Опрашването на цветовете на пъпеша изисква кръстосано опрашване от насекоми.

Плодовете на пъпеша са големи, ароматни, с бяла, зеленикава или оранжева вкусна каша. Създадени са много сортове пъпеши, които се различават значително по размер, вкус, аромат и химичен състав на плодовете, както и по време на зреене.

Плодовете съдържат захари, екстрактни и азотни вещества, фибри, пепелни вещества, мазнини, летливи ароматни вещества и витамини - фолиева и никотинова киселина, витамин С (до 10-40 mg%).


Пъпешът като медоносно растение

Пъпешът медоносно растение ли е?

Пъпешът медоносно растение ли е? Да, пъпешът е медоносно растение, разбира се, не може да се нарече пъпеш добро медоносно растение, но всичко е известно в сравнение. По правило пчелите с охота посещават цветята на пъпеша.


Период на цъфтеж на пъпеши

Кога пъпешът цъфти като медоносно растение? Пъпешът започва да цъфти като медоносно растение 40-45 дни след засяването. Пъпешът цъфти през юни - юли.

Какъв е периодът на цъфтеж на пъпеша? Периодът на цъфтеж на пъпеша продължава 1,5-2 месеца. Мъжкият цвят функционира един ден, женските живеят два, максимум три дни.


Ползите от пъпеша за пчелите

Какви са ползите от пъпеша за пчелите? Пъпешът като медоносно растение дава възможност на пчелите да извършват поддържащо събиране на мед, пчелите, събиращи нектар и прашец от пъпеш, се роят по-малко и е възможно да се запазят колонии за събиране на мед от слънчоглед или друго късно медоносно растение. По правило пъпешите се отглеждат масово в южните райони, а цъфтежът на пъпешите се случва в момент, когато топлината унищожава други медоносни растения. Така че пъпешът като медоносно растение носи много ползи за пчелите.

Важно е да се отбележи, че пъпешът е кръстосано опрашващо се растение и пчелите са отлични опрашители на цветовете на пъпеша. Важно е само правилно да се организира опрашването на културите от пъпеши от пчелите.

Как правилно да организираме опрашването на културите от пъпеши от пчелите.


Производителност на мед от пъпеш

Колко мед могат да съберат пчелите от пъпеш. Един цвят пъпеш освобождава 2,4 mg захар в нектара. Номиналната медопроизводителност на пъпеша е малка и е от порядъка на 20-30 кг на 1 хектар, което осигурява на пчелите поддържащ медосбор. Трябва да се има предвид, че като правило пъпешите се отглеждат на обширни площи и следователно пчелите могат да съберат много мед от пъпеши и дори да получат търговска колекция от мед, особено ако има цъфтящи плевели (трън трън и други) полето, където расте пъпешът.

плод пъпеш

Плодовете на пъпеша добре утоляват жаждата и имат успокояващ ефект върху нервната система. Пъпешът се използва при ревматизъм, подагра и като диуретик, както и като леко слабително средство при запек и хемороиди. Водна настойка от семена от пъпеш има диуретично свойство и се използва при бъбречни заболявания. Пъпешът в миналото се е давал при скорбут, при меланхолично състояние (психично болни). Отварата от плодовете се използва и като добро външно козметично средство при различни кожни дефекти: петна, лунички, акне.

Комментариев нет:

Отправить комментарий