Динята като медоносно растение
Медоносното растение от диня, чиито сочни плодове са обичани от всички, често се отглежда в южните райони. Нека разгледаме по-подробно как динята е полезна за пчелите, как пчелите са полезни за динята. Колко добър е диня мед растение.
Съдържание
- Описание на медоносното растение диня
- Динята като медоносно растение
- Кога динята цъфти като медоносно растение?
- Производителност на мед от диня
- Ползите от динята за пчелите
- Опрашване на диня от пчели
- Мед от диня
- Плодове от диня
...
.
...
Описание на медоносното растение диня
Медоносно растение диня Латинско име Citrullus vulgaris Schrad. представлява едногодишно еднодомно растение с пълзящо стъбло, достигащо дължина до 2 - 3 метра и разклонени завивки. Динята се отглежда в големи количества в централноазиатските републики (Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Таджикистан, Киргизстан), в Кавказ, в южните райони на Русия и Украйна, в Молдова, в страните на Балканите и Средиземноморието, a много дини се отглеждат на други континенти - в Австралия и Северна Америка и много други региони.
В България се отглеждат трапезни и фуражни дини. Фуражната диня се използва като сочен фураж за селскостопански животни. Най-големи площи за отглеждане на дини има в Плевенски, Врачански, Великотърновски, Михайловградски, Пазарджишки, Пловдивски и др.
Листата на динята са едри, дълбоко три-петделни, с пересто-делести заоблени дялове.
Цветовете на динята са еднополови, светложълти.
Плодовете на динята са големи, с червена сочна сладка каша.
Динята като медоносно растение
Кога динята цъфти като медоносно растение?
Кога динята цъфти като медоносно растение и колко дълго? Периодът на цъфтеж на медоносното растение диня пада на юли - август, като правило динята започва да цъфти 40 - 50 дни след покълването. Трябва да се отбележи, че динята цъфти като медоносно растение за дълго време, около 50-60 дни. Периодът на цъфтеж на динята като медоносно растение зависи от времето. Ако времето е сухо и горещо, периодът на цъфтеж на динята продължава повече от 30 дни, докато цветята отделят нектар само през първата половина на деня. Ако времето е топло и влажно, периодът на цъфтеж на динята като медоносно растение се удължава до 2 месеца и отделянето на нектар продължава през целия ден.
Като се има предвид, че събирането на мед от диня се извършва в период, когато е много горещ, пчеларят трябва да предприеме редица мерки, насочени към предотвратяване на отрицателното въздействие на високите температури върху пчелите.
Производителност на мед от диня
Колко мед могат да съберат пчелите от 1 хектар диня. Всеки цвят от диня, независимо дали е мъжки или женски, отделя 05 - 0,7 mg захар в нектара. Медопроизводителността на динята не е голяма и е в рамките на 15-20 kg/ha. Въпреки ниската медопроизводителност на динята, тя е ценно растение за пчеларството.
Ползите от динята за пчелите
Ако медопроизводителността на динята е малка, тогава защо динята е ценна за пчеларството, каква е ползата от нея за пчелите?
Както можете да видите, периодът на цъфтеж на динята като медоносно растение е много дълъг и продуктивността на меда е малка, но трябва да се има предвид, че по време на периода на цъфтеж на дините може да няма други медоносни растения, а динята се отглежда на големи площи, което осигурява на пчелите малка колекция от мед и ако полето е осеяно дори с малка степен на плевели като трън или рапица, това ще позволи на пчелите да съберат добра реколта от мед.
Освен това медоносното растение от диня е и цветен прашец, което позволява на пчелните колонии да събират необходимия прашец за изхранване на пилото и колонията да не намалява.
Пчелите активно събират сок от счупени дини, но това е разгледано по-подробно по-долу.
Опрашване на диня от пчели
В едно медоносно растение цветята на динята са хетеросексуални и вятърът не пренася прашец от мъжки цветя към женски цветя, така че пчелите са необходими за пълното опрашване на динята. Ако в динята няма опрашване, тогава се развива голям брой празни цветя, т.е. цветята падат, без да дават яйчник, или може да има дефектни плодове. Следователно, за да се получи добра реколта от диня, е необходимо опрашване от пчели и това не е толкова просто, не е достатъчно просто да вземете кошерите с пчели на полето, има нюанси как правилно да опрашвате динята от пчелите .
Как да опрашим диня с пчели.
Мед от диня
Какъв вид мед събират пчелите от диня? Медът от диня е жълтеникав, бързо кристализиращ и затова не трябва да се оставя на пчелите за зимата.
Медът от диня не трябва да се бърка с течността, която пчелите произвеждат, като вземат сока от счупените дини и го преработват. Такъв мед не се счита за естествен мед, но ако зимуването е малко, тогава полученият по този начин "мед" може да бъде оставен на пчелите като зимна храна. Експериментите, проведени в СССР през 1940-1950 г., показват, че пчелите могат да презимуват на такава храна в южните райони. Така че може да намали парите на пчеларя, изразходвани за захар и разходите за труд за приготвяне на сироп за зимна храна. Също така такава "храна" в края на лятото ще помогне за подготовката на семействата за зимата.
Плодове от диня
Плодовият пулп и сокът утоляват добре жаждата при фебрилни състояния и имат силно диуретично, леко слабително, холеретично и противовъзпалително действие. Семената имат хемостатични и антихелминтни свойства. В народната медицина плодовете на динята се използват при водянка и жълтеница. Дините са много полезни за болни от склероза, артрит и подагра.
Комментариев нет:
Отправить комментарий