суббота, 20 мая 2023 г.

Jak opylovat hrozny včelami

Opylování hroznů včelami 

Jak opylovat hrozny včelami

Vinice zabírají obrovské plochy ve světě, zejména hodně vinic v zemích jako je Řecko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Rumunsko, Střední Asie, Čína, Austrálie, Chile, USA a mnoho dalších zemí. Je možné opylovat hrozny včelami? Jaký je účinek opylování hroznů včelami? Co je třeba vzít v úvahu, když včely opylují hrozny.

...


.

...

Opylování hroznů včelami nebo umělé opylení?

 

Včely do vinic zpravidla nikdo nevozí. Předpokládá se, že hrozny jsou rostliny opylované větrem a bez opylovačů se obejdou. Přesto je mezi vinaři rozšířené umělé opylování hroznů. Protože doba květu hroznů je krátká, pouhých 7-10 dní a dobrému a kvalitnímu opylení hroznů lze zabránit klidným počasím, mlhami a deštěm, opylovači, včetně včel, hrozny často ignorují, protože kvetou jiné během tohoto období.dobré medonosné rostliny.

K umělému opylování hroznů pěstitelé používají péřové bundy, ventilátorové rozprašovače a řadu dalších zařízení.

Zvláště často je nutné provádět umělé opylování u odrůd révy vinné, které jsou náchylné k opadávání plodnic a hrachu, mezi které patří klasické odrůdy révy jako Saperavi, Ryzlink rýnský, Chasselas a mnoho dalších. Kromě toho existují odrůdy révy vinné, které potřebují opylení pylem z jiné odrůdy révy vinné (Chaush a další). Můžeme tedy dojít k závěru, že umělé opylení s sebou nese velké náklady na pracovní sílu a neposkytuje účinné opylení a nemůže nahradit opylení hroznů hmyzem, včetně včel.

Zkušenosti s opylením hroznů včelami

V současné době existují informace o opylování hroznů včelami v Moldavsku, na Ukrajině, na Krymu, na Kavkaze, v Kazachstánu a Uzbekistánu.

Svého času se v Zakarpatí prováděly pokusy o využití včel k opylování hroznů.

Opylení včelami prováděly 2 odrůdy Nimrang a Muskadel.

Výsledky pokusů jsou následující, keře Nimrang bez opylení včelami měly následující výsledky.

Bez opylení vážilo 100 bobulí 166,6 g a hmotnost 1 gronky byla v průměru 180 g.

Umělým opylením vzrostla hmotnost 100 bobulí na 170,5 g a hmotnost toustu na 290,5 g.

V případě opylení včelami vzrostla hmotnost 100 bobulí na 185,7 g, hmotnost toustu na 325,1 g.

Výsledky pokusů provedených na odrůdě Muskadel ukázaly následující výsledky.

Hmotnost 100 bobulí bez opylení byla 47,2 g a hmotnost toustu 85 g.

Při umělém opylení byla váha 100 bobulí 69 g, váha toustu 120 g.

Když byly keře révy opylovány včelami, váha 100 bobulí byla 90 g a váha toastu 145 g.

Když se tedy hrozny opylovaly pomocí včel, hmotnost gronky se téměř zdvojnásobila.

Jak zvýšit včelí návštěvnost květů révy

Zároveň pro zvýšení návštěvnosti květenství hroznů včelami byly krmeny ochuceným cukrovým sirupem. Pro jeho přípravu byla do vychladlého sirupu ponořena květenství hroznů. Na jednu včelí rodinu byla denně spotřebována dvě květenství hroznů a 200 g cukru. Rodiny byly krmeny během 10 dnů kvetení hroznů.

V Kazachstánu byly také provedeny pokusy s opylováním hroznů včelami. Pokusy byly prováděny na odrůdách vinné révy jako Saperavi a Nimrang. Počet včel k opylení byl 3,1-3,5 včelstev na 1 hektar vinice.

Bylo zjištěno, že v oblastech, kde nebyly žádné včely a neprovádělo se umělé opylení, bylo v největší míře zaznamenáno vypadávání vaječníků, drcení bobulí a nízká produktivita.

Zvláště bylo zdůrazněno, že v květenstvích, která jsou opylována včelami, byl počet bobulí malý, ale byly velké, díky čemuž se zvýšil výnos, v některých případech až jedenapůlkrát.

Výnos odrůdy Saperavi bez opylení včelami byl tedy 102,6 centů a po opylení 142,6 centů, tedy o 38 % více.

V případě opylení hroznů Nimrang včelami se v podmínkách regionu Jižní Kazachstán zvýšil výnos hroznů o 48 %. (17)

Opylování hroznů včelami tedy přispívá ke zvýšení výnosu hroznů. Neméně důležité je, že po opylení včelami se snižuje opad plodnice a zvyšuje se hmota bobulí, takže hrozny stolních odrůd budou mít prodejnější vzhled, což příznivě ovlivní následný prodej hroznů.

Vlastnosti opylování hroznů včelami

Na co by si měl dát pozor včelař a zemědělec při opylování hroznů včelami?

Z rysů opylování hroznů včelami lze rozlišit následující body.

  • Květy vinné révy produkují málo nektaru, ale produkují pyl, který včely ochotně sbírají, květy révy mají příjemnou vůni, která přitahuje včely.
  • Včely ochotně navštěvují místa, i velmi vzdálená od včelína, pokud kvetou dříve než zbytek vinice.
  • K přilákání více včel k hroznům se používá aroma tyto vrchní obvazy. V tomto případě byl použit sirup v koncentraci 1:1 nebo 1:2, 200-400 g na včelí rodinu, 1x denně s přidáním 10 květenství na 1 litr sirupu, květenství se přidává do vychlazeného sirup.
  • Byla použita metoda proteinového hladovění včel, která je nutila častěji navštěvovat květy révy za účelem sběru pylu.
  • Také, pokud poblíž kvetly medonosné rostliny, které přitahovaly včely, spolu s ochuceným vrchním obvazem, včely dostaly odmítavý vrchní obvaz, což byl 50% chlorid vápenatý napuštěný na květy rostlin, které nejvíce odváděly pozornost včel od hroznů. Krmivo pro odmítnutí bylo podáváno současně se stimulačním krmivem, ale v jiném podavači.
  • Je také důležité zajistit, aby během období květu hroznů nedocházelo k ošetření chorob a škůdců, kteří negativně ovlivňují včely.
  • V případě nutnosti křížového opylování hroznů. V tomto případě se včelí tréninkový sirup připravuje z květů těch odrůd hroznů, které je třeba opylovat. Například, pokud je to nutné pro křížové opylení takových odrůd jako Chaush a Shasla, pak se do sirupu přidají květenství Chaush a Shasla, čímž se získá sirup se dvěma vůněmi.
  • Jako normu pro efektivní opylení hroznů včelami je možné akceptovat vývoz 2-4 včelstev na hektar hroznů.
  • Úly jsou umístěny tak, aby včely létaly podél řad a zdola nahoru. Pro úplnější pokrytí velkých vinic lze včelí úly rozmístit na samostatných místech po obvodu celého pole. Kromě toho jsou vinice rozděleny na čtvrti a je možné řídit auta a instalovat úly, a to jak ve středu vinice, tak podél okrajů.

Vlastnosti umístění včel v blízkosti vinice

Včelaři by měli vzít v úvahu i pár dalších věcí, které s opylováním hroznů nesouvisí, ale které je třeba vzít v úvahu, pokud se jejich včelín nachází vedle vinice.

Byly zaznamenány případy, kdy se na hroznech vyvine medovice, v tomto případě mohou včely dokonce zastavit sběr medu z kvetoucích medonosných rostlin a přejít na sběr medovice na hroznech.

Včely zpravidla nemohou samy prokousat slupku hroznů, a proto jsou k bobulím lhostejné. Ale to je jen tak dlouho, dokud je slupka hroznu celá. Pokud je slupka hroznů poškozena vosami, sršni, ptáky, krupobitím, náhlým deštěm, včely velmi ochotně navštíví hrozny, aby nasbíraly šťávu. Zároveň pěstitelé zaznamenávají takovou vlastnost, že včely berou šťávu z poškozených bobulí a zabraňují výskytu houbových chorob na kleštích. V těchto případech je třeba poznamenat, že gronk zůstává zdravý a celý a z poškozených bobulí zůstane pouze slupka a semena. V případech, kdy na vinici nejsou včely, se vyskytly případy, kdy se choroba, která se objevila na poškozených bobulích, rozšíří na celé pole, což značně snižuje výnos.

Tyto body musí včelaři zohlednit při organizaci zimování tak, aby med, který je sbírán z medovice nebo hroznové šťávy, nezůstával v úlech. Takový med není považován za přírodní, je žádoucí jej zcela odčerpat a dát včelám cukrový sirup jako zimní potravu.


Комментариев нет:

Отправить комментарий