пятница, 9 июня 2023 г.

Японска акация медоносно растение

Японска акация медоносно растение

Японска акация медоносно растение

Медоносното растение японска акация напоследък се използва широко в много страни по света като декоративно растение, за озеленяване на селища, като лечебно растение, а също така се засажда заедно с други дървета и храсти в защитни горски насаждения. Медоносното растение Японска акация  е ценно за пчелите в сухите райони. Нека поговорим за японската акация по-подробно.

 

Съдържание

 

  • Описание на медоносното растение Японска акация 
  • Използването на Японска акация  в защитното залесяване
  • Акация японска като медоносно растение
  • Когато японската акация цъфти като медоносно растение
  • Медоносна акация японска
  • Японска акация  медоносно растение в народната медицина

...


.

...


Описание на медоносното растение Японска акация 

Японска акация или японски стифнолобиум (лат. Styphnolobium japonicum) е широколистно дърво от семейство Бобови. Японска акация  медоносно растение расте в Япония и Китай.

Японската акация е устойчива на суша, но се страхува от ветрове и студове. Дърво до 25 м височина с широка сферична корона. Кората на старите стволове е тъмно сива с пукнатини. Младите клони са зелени, без бодли. Листата са перести, дълги 11-25 см, листата са 9-17, продълговато-яйцевидни, дълги 2-5 см. Японската акация се характеризира с бърз растеж - до 15-годишна възраст дърветата растат до 10 м височина . Японската акация обаче цъфти на много уважавана възраст - около 30 години.

Японската акация се развива по-добре на пресни глинести и песъчливо-глинести почви и може да расте на солени почви. Японското медоносно растение Sophora е устойчиво на суша, устойчиво на сянка, страда от студени ветрове и силни студове.

Дървесината на японската акация е твърда, гъвкава, жълтеникава, със здрава кафява сърцевина. Импрегниран с отровни алкалоиди, той не изгнива. Но обработката му отдавна е класирана сред вредните за човека дейности. У дома от него се правят паркетни дъски и мебели.


Използването на Японска акация  в защитното залесяване

У нас се отглежда като декоративно растение в градини, паркове, по улиците и се среща почти навсякъде.

Като декоративно растение японската акация се отглежда в Кавказ, в южната част на Украйна, в Централна Азия.

Напоследък има опит в полагането на насаждения от японска акация за получаване на цветя и плодове като лекарствени суровини в Централна Азия (Узбекистан, близо до град Ташкент).

През последните 50 години японската акация се използва при полагането на горски защитни пояси в степните райони на Украйна и Русия. В такива ивици японската акация се отглежда заедно с бялата акация, най-високия айлант, гледицията и други дървета и храсти. Горските пояси предпазват полетата от ерозия на вятъра, повторно засоляване на почвите и съставляват значителен запас от мед за пчелините в степта.

Има опит в залагането на защитни горски насаждения в овощни градини и лозя с участието на японската акация. Като основни видове за полагане на горски защитни пояси в условия на бедни чакълести почви са използвани бор Pitsunda, шам-фъстък, остроплоден ясен, висока хвойна, а бряст, японска акация, тополи, пухкав дъб, сив, черен, орех и др. От храсти, предимно маломерни, трябва да се въведат: японска дюля, различни видове спирея, холи махония, степна череша и др. Такива насаждения предпазват почвите от водна и вятърна ерозия в лозя и овощни градини.

Японската акация може да бъде широко въведена за озеленяване на селища, където може да изпълнява не само декоративни функции. Японска акация , както и Robinia фалшива акация, черна топола, Lannesian слива, устойчиви на вредното въздействие на азотен диоксид и има висока способност за поглъщане на газ. Какво може да помогне за подобряване на градския въздух чрез абсорбиране на азотен диоксид от атмосферата и превръщането му в органични съединения, съдържащи азот.

Акация японска като медоносно растение

Японската акация е медоносно растение, което е много ценно за пчелите, особено в южните райони. Цветовете на акацията отделят много нектар дори при сухо време и пчелите интензивно го посещават, събирайки нектар и прашец от тях.

Цветовете на японската акация са жълтеникаво-бели, малки, подобни на молец, ароматни, събрани в рехави метли, достигащи дължина 20-30 cm.

Когато японската акация цъфти като медоносно растение

У нас медоносната акация японска цъфти през юли-август. Цъфтежът е дълъг, което позволява на пчелите да събират много мед от японската акация.

Медоносна акация японска

Колко мед могат да съберат пчелите от Японска акация ? Медопроизводителността на японската акация е висока и достига 200-250 кг мед от 1 хектар.

Плодовете на японската акация узряват през септември-октомври. Фасулът със стеснения отначало е зелен, а след узряване червеникав, 3-8 cm дълъг. 

Японска акация  медоносно растение в народната медицина 

Плодовете на акацията се използват в медицината. Използва се като инфузия за измиване, напояване, мокри превръзки при гнойни възпалителни процеси - рани, изгаряния, трофични язви. За производство се използват пъпки от акация рутин, използван при авитаминоза P, нарушена съдова пропускливост, за лечение на капилярни лезии и др. Недостатъчно узрелите плодове на софора се берат през септември-октомври, като се режат с ножици, ножици или внимателно се отчупват метлици с боб. Пъпките се приготвят по същия начин. Плодовете и пъпките се сушат под навеси или на тавани, след изсушаване се отделят от различни примеси.


Комментариев нет:

Отправить комментарий