воскресенье, 4 июня 2023 г.

Фацелия медоносно растение - Фацелията като медоносно растение за пчелите

Фацелия вратига като медоносно растение, засено специално за пчелите 

Фацелия вратига като медоносно растение

Медоносното растение фацелия за пчеларството е много полезно растение, често се засява в сеитбооборотите, като култура за зелено торене, за храна на добитъка и за други цели, докато фацелията за пчелите е отлично медоносно растение и прашец, с висока медоносност. Има декоративни видове фацелия, които ще украсят всяка цветна леха или предна градина. В тази статия ще бъде интересно за пчеларите да разберат колко мед може да се събере от хектар фацелия, кога да се сее и каква е нормата на засяване на фацелия на 1 ха в кг за пчеларство, колко пчелни колонии са необходими на 1 хектар фацелия, фацелия с какво да засадите като медоносно растение, за да подобрите събирането на мед, каква сеялка да засеете фацелия, колко време минава от засяването до цъфтежа на фацелията и други нюанси на селскостопанската технология на фацелията като медоносно растение, как цъфтеж на фацелия и много други. Прочетете до края - ще бъде интересно!

 

Съдържание

  • • 1 Описание на растението фацелия като медоносно растение
  • • 1.1 Описание на растението фацелия
  • • 1.2 Фацелия за пчеларство
  • • 1.3 Phacelia мед растение полезни свойства
  • • 2 Как да засеете фацелията като медоносно растение
  • • 2.1 Кога да засеете фацелията през пролетта като медоносно растение
  • • 2.2 Как да засеете фацелия на ръка през пролетта като медоносно растение
  • • 2.3 Зимна медоносна фацелия или зимна сеитба на фацелия
  • • 2.4 Фацелията като медоносно растение агротехника на отглеждане
  • • 3 Време на цъфтеж на фацелията, медопроизводителност, температура
  • • 3.1 След колко дни цъфти фацелията
  • • 3.2 Медопроизводителност от фацелия
  • • 3.3 Температура на отделяне на нектар от фацелия
  • • 3.4 Колко дълго цъфти фацелията
  • • 3.5 Фацелия като прашец
  • • 4 отглеждане на фацелия като медоносно растение в смес с други медоносни растения
  • • 4.1 Фацелия и синина
  • • 4.2 Фацелия и коммунига
  • • 4.3 Фацелия и други медоносни растения
  • • 5 мед от фацелия

 ...


.

...

 

Описание на растението фацелия като медоносно растение


Описание на растението фацелия

 

Родината на фацелията е Северна и Южна Америка, има около 130 вида в рода на фацелията, но ние се интересуваме от вратиголистната фацелия, родом от Калифорния, именно вратиголистната фацелия е медоносно растение, което е изключително полезен както за пчелите, така и за селското стопанство като цяло, активно се култивира за зелена храна.

Стъблата на фацелията са изправени, разклонени, с нечифтоперести пересто разчленени листа, високи 80 cm или повече. При рядка сеитба растенията от фацелия достигат 1 м височина с голям брой странични стъбла. При младите растения от фацелия стъблото е сочно, в края на вегетационния период стъблото изсъхва и загрубява. Разклонението на стъблото на фацелията завършва с многоцветни съцветия - къдрици, в съцветията има 20-40 цвята.

Вегетационният период на фацелията е кратък (80-95 дни) и може да се сее на няколко пъти, като се започне от зимните и ранните пролетни сеитби.

 

Фацелия за пчеларство

Фацелия вратига като медоносно растение е важно растение за стационарни пчелини, фацелия вратига е не само отлично медоносно растение, но и цветен прашец.

Фацелията се засява както в чисти посеви, така и в смески с други култури за увеличаване на медоносната база. Често фацелията, засята в няколко периода, запълва свободния период и помага на пчелите да подготвят колонията за събиране на мед от слънчоглед и елда.

Пчелите охотно посещават фацелията, за да събират нектар и прашец през целия ден. Медът от фацелия се счита за добър сортов мед.

Фацелията за пчеларството също е важна, защото засадена през лятото, тя има способността да цъфти до късна есен, дори и със слана, до края на лятото на пчелите. Това позволява на пчелите да отглеждат млади пчели след основния медосбор и да подготвят пчелното семейство за зимуване. Като се има предвид, че медът от фацелия не кристализира в питите много дълго време, късното събиране на мед от фацелия може да попълни зимната храна и да замести храненето на пчелите със захар.

Фацелия медоносно растение полезни свойства

Фацелията също се използва активно като фуражна култура и култура за зелено торене. Силосирана и свежа, фацелията се яде добре от говеда, овце и свине. От 1 хектар култури се събират 250 ц / ха зелена маса от фацелия, а на добре навлажнени почви - 450-500 ц / ха. Фацелийното сено е негодно за фураж. Коефициентът на усвояемост на хранителните вещества е най-висок при хранене със силаж. Силажирането на фацелия е най-добро с растения, съдържащи много захари. За силаж, като правило, фацелията се коси през втората половина на цъфтежа.

Заораването на фацелията като зелено торене е еквивалентно на внасянето на 25-30 тона тор на хектар.

Фацелията се препоръчва да се засажда в пътеките на градините, по краищата на горските пояси, за да се привлекат ентомофаги, което намалява загубата на плодови и ягодоплодни култури от вредители. Също така, цъфтежът на фацелия в градините допринася за увеличаване на опрашването на овощни и ягодоплодни култури и увеличаване на добива с 25 - 30%. По същия начин, за опрашване на люцерна, се препоръчва да се засадят няколко (6-8) метра фацелия, смесена с еспарзета по краищата на полето.

Фацелията може да се отглежда след прибиране на зимна ръж, фий, грах за зелен фураж, след прибиране на ранни житни култури за зърно.

Фацелията е ценен фитомелиорант, който може да подобри структурата, физичните и химичните показатели почва, като добър предшественик за всякакви култури. Може да се използва широко в мелиорацията.

В населените места, като декорация в цветни лехи, в паркове, в предни градини, се препоръчва да се отглеждат звънчевидна и вратига фацелия, които са много красиви.

Как да сеем фацелия като медоносно растение

Кога да засеете фацелията през пролетта като медоносно растение

 

Обикновено фацелията се засява едновременно с ранните зърнени култури, но тъй като вегетационният период на фацелията е много кратък, през пролетта е възможно фацелията да се засее в два периода, за да се създаде най-дълъг медоток за пчелите.

Така че в условията на България се засяват от февруари до края на май (при достатъчна влажност на почвата), като три седмици след първата сеитба се извършва втора сеитба.

Така че в условията на Воронежска област, засяване на фацелия в началото на пролетта, при първа възможност, приблизително през II-III десетилетия на април и три седмици след априлската сеитба, извършете втората сеитба през май. Това ще осигури на пчелите мед през цялото лято. А сеитбата на фацелия през юни ще създаде поток от мед до късна есен.

На места, където липата цъфти интензивно и има изобилие от ливадни треви, първата пролетна сеитба на фацелията може да се извърши през май, а втората през юни.

Как да сеем фацелия ръчно през пролетта като медоносно растение

Много пчелари, при липса на оборудване, са напълно способни да сеят фацелия на ръка. По правило семената на фацелията се разпръскват в шепи, така че да няма плешиви петна. Уменията за ръчно засяване на фацелия се развиват след 1-2 сезона. По-добре е семената да се разпръснат върху разрохкана почва и след това да се затворят с гребло. Засяването на фацелия на девствена почва е неефективно.

Зимна фацелия медоносно растение или зимна сеитба на фацелия

При сеитба на фацелия преди зимата, сеитбата на фацелия се извършва, когато студовете са настроени на 3-4 C по Целзий, така че разсадът да не се появи през есента. Почвата в този случай се приготвя като черна пара. През пролетта зимните култури от фацелия покълват бързо и не се повреждат от никакви вредители. При зимната сеитба цъфтежът на фацелията започва 2 седмици по-рано, отколкото при пролетната сеитба, което осигурява по-ранно събиране на мед.

В Украйна при засяване на фацелия през зимата е възможно да се постигне, че фацелията ще цъфти около 10 дни по-рано от бялата акация. Това е още по-важно, тъй като културите от фацелия могат да се използват в райони, където се изсичат горски пояси от бяла акация за огрев, а също и като се има предвид, че добивът на мед от бял рожков обикновено е нестабилен и можете да получите добър добив на мед само веднъж на 2 години , фацелията е добра предпазна мрежа за пчеларя.


Фацелията като медоносно растение

Фацелията, като медоносно растение, е невзискателна към плодородието и влажността на почвата, има студоустойчивост, фацелията може да издържи на студове до - 7-9 C. Семената на фацелията покълват на тъмно. Сеитбата на фацелията се извършва в периода от края на април до началото на юли, като семената се засаждат на дълбочина 2-4 см. Светлината потиска покълването на семената, затова е необходимо семената на фацелията да бъдат покрити с почва. Фацелията пониква на 7-17-ия ден.

Предсеитбената обработка на почвата е от голямо значение за фацелията като медоносно растение. След оран и брануване почвата да се култивира с култиватор с изравнителен вал. Почвата преди сеитбата на фацелия трябва да бъде леко уплътнена (извършва се валцуване). Фацелията може да се сее със сеялка, с разстояние между редовете 45 см или разпръснато. При редова сеитба нормата на засяване на фацелия е 8 кг семена на 1 хектар, а при разпръскване нормата на семена на фацелия се увеличава до 12 кг. За да се улесни сеитбата, семената на фацелията могат да се смесят със сух пясък. След сеитбата почвата трябва незабавно да се валира, за да се осигури по-добро снабдяване на семената с влага. Първата пролетна сеитба в Беларус се извършва през март, есента в началото на ноември.

Зимната сеитба на фацелия в условията на Западна Беларус трябва да се извърши през първите десет дни на ноември, в този случай фацелията ще цъфти през юни следващата година. След цъфтежа на фацелията, когато семената узреят, е необходимо да се обели почвата на дълбочина не повече от 10 см, в резултат на което фацелията в същото поле ще започне да цъфти през септември-октомври. В края на цъфтежа на фацелията през ноември полето се изорава и се оставя до пролетта, ако през пролетта се появят приятелски издънки на фацелия, тогава не е необходимо да се извършва допълнителна работа до края на цъфтежа.


В условията на Уляновска област парцел за култури от фацелия се поставя в сеитбооборот след пролетни култури или след угар. След прибиране на реколтата от зърнени култури полето се почиства старателно от остатъците от слама, а през третото десетилетие на август или през първото десетилетие на септември полето се изорава на дълбочина 27-30 см. Минералните торове се прилагат само под предишния реколта. Предсеитбената обработка се състои в пролетно брануване и култивиране на дълбочина 5 см. След сеитбата семената трябва да се валират. Сеитбата се извършва в ранни срокове с конвенционални сеялки с лентов метод 45 х 15 cm, сеитбената норма на семена от фацелия е 14 kg на декар и е силно зависима от кълняемостта на семената. Семената се засаждат на дълбочина 3-4 см с добра влажност на почвата с 2-3 см. Широкоредовата сеитба на фацелия осигурява добро разклоняване на растенията, с при това се получават голям брой цветове от фацелия.

 

Време на цъфтеж на фацелията, медопроизводителност, температура

Колко дни цъфти фацелията

 

Много пчелари са загрижени за въпроса след колко дни цъфти фацелията, трябва да се отбележи, че периодът на цъфтеж на фацелията след покълването силно зависи не само от климата, но и от сорта. Така местният сорт Уляновск цъфти 55-60 дни след покълването и продължава да цъфти от 35 до 40 дни. Други сортове могат да цъфтят след 40 дни от началото на разсада. Цъфтежът на фацелията се забавя при понижаване на температурата, при дъждовно и облачно време. При сеитба през юни и по-късно фацелията цъфти 55-60 дни след поникването.


Продуктивност на мед от фацелия

При фацелията синьо-виолетовите цветя имат 5 тичинки, които завършват навън с прашници и един плодник със зелен яйчник в долната част. Нектарът от фацелия се отделя от жлезите около яйчника. Още преди отварянето на цвета нектарът се събира под формата на капки, които впоследствие се сливат в пръстен в долната част на цвета. Нектарът от фацелия е добре защитен от изсъхване и пчелите лесно събират нектар от фацелия дори при горещо време. Ето защо е добре фацелията да се включи в конвейерите за мед в сухите райони, фацелията в условия на суша може да отделя нектар. Пчелите активно посещават цветята на фацелията през целия ден, максималното посещение на фацелията от пчелите се наблюдава по обяд. Нектарът от фацелия е доминиран от прости захари и съдържа много поленови зърна. Нектарът заедно с прашеца привлича добре пчелите. Експериментите показват, че върху цветовете на фацелията може да има едновременно до 50 пчели на 1 m2, събирането на мед от фацелия може да бъде 37 kg на пчелно семейство в много лоша година. Напълно възможно е да получите 100 килограма мед от 1 пчелна колония при създаване на конвейер за фацелия.

Най-високата продуктивност на цветовете на фацелията се наблюдава в периода от юни до първата половина на юли, когато условията за отделяне на нектар са по-благоприятни, отколкото в края на лятото и есента. Нектаропроизводителността на фацелията варира в зависимост от времето на засяване и района на отглеждане.

В България нектаропроизводителността на фацелията от 210 до 370 кг мед на 1 хектар или 10 декара.

В условията на Белгородска област, при широкоредова сеитба - 45 см и подхранване с фосфорни торове, нектаропроизводителността на фацелията се повишава от 300-500 кг на 900 кг на 1 ха.

Нектаропроизводителността на фацелията е по-висока при ранни сеитби и възлиза на 250-350 kg/ha, намалява при късни сеитби до 180 kg/ha и по-малко. В южните райони производството на нектар от фацелия е по-високо, отколкото в северните райони, и достига ниво до 500 kg/ha.

Фацелията в района на Орлов се отглежда изключително като медоносно растение, средната медоносна продуктивност на фацелията е 236 кг мед на 1 ха култури от фацелия.

В европейската част на страната при чисти посеви средната медопроизводителност на фацелията е 448,7 кг от 1 ха.

В условията на Полисия на Украйна, фацелията от ранния период на сеитба отделя от 306,8 до 347,0 kg захар на 1 ha култури. Нектарният запас на посевите от фацелия, засети в по-късните периоди, намалява 2-3 пъти.

При засяване на фацелия заедно с фуражни култури, в условията на горската степ на левобережна Украйна, количеството захар на 1 ха в сравнение с чистата сеитба на фацелия варира от 201 до 388 kg, в смес от фацелия с грах варира от 41 до 74,0 кг, фацелия с грах и овес варира от 75,2 до 86,6 кг или фацелия с царевица варира от 32,0 до 70,3 кг. Фацелията може да се използва в много съвместни растения с други култури и като стърнища.

В средните и южните райони на Русия, с чисти култури, медопроизводителността на фацелията е 150-500 кг мед на 1 ха, медопроизводителността на фацелията в централната черноземна зона на Русия и Украйна е 300 кг мед на 1 ха, медопроизводителността на фацелията в Молдова е 400-1000 кг мед от 1 ха, медопроизводителността на фацелията в Централна Азия и в югоизточните райони на Казахстан е 100 кг мед на 1 ха, медопроизводителността на фацелията в Западен Сибир е 200 кг мед на 1 ха, наддаването на тегло на контролния кошер достига 6 кг на ден, в горската степ В Алтайския край, с чисти култури, продуктивността на меда от фацелия варира от 150 до 300 кг. мед на 1 ха, медопроизводителността на фацелията в Далечния изток е 180-300 кг мед на 1 ха.

Температура на отделяне на нектар от фацелия

Фацелията отделя нектар при температура 24-28 С, това е оптималната температура за отделяне на нектар от фацелия, при достатъчна влажност на почвата това става след топли нощни дъждове. При повишаване на температурата до 30 ° С и повече или понижаване до 16 ° С, отделянето на нектар от фацелия намалява, но не спира напълно. С това цветята на фацелията са незаменими за пчелите в сухи години, когато другите медоносни растения изобщо не произвеждат нектар.

Цветовете на фацелията отделят нектар, съдържащ 25-55% захар в него, сутрин до 10 часа съдържанието на захар в нектара е по-малко, а от 14-18 часа съдържанието на захар е по-високо. Цветята на фацелията се посещават активно от пчелите от зори до здрач, но най-големите години на пчелите се наблюдават от 10-11 до 16-17 часа.

Колко време цъфти фацелията

Колко дълго цъфти фацелията? На едно растение фацелия има голям брой цветове (може да има дори повече от хиляда цвята), които цъфтят неедновременно, така че периодът на цъфтеж на фацелията продължава от 24 до 45 дни. Периодът на цъфтеж на фацелията е по-дълъг при широкоредова сеитба, когато се образуват много странични разклонения. За да се увеличи периодът на цъфтеж на фацелията, сеитбата се извършва на 2-3 пъти или преди зимата.

Фацелия като прашец - прашец от фацелия

 

Фацелията като медоносно растение е изключително важно растение за стационарни пчелини, но фацелията за пчеларството е важна и като цветен прашец. Фацелията дава на пчелите до 180 кг прашец на хектар. Когато полето с фацелия цъфти, пчелите носят много син прашец в кошера. Има смисъл да се ориентират пчелини, стоящи върху фацелия, не само за събиране на мед, но и за събиране на прашец, прашецът е с високо качество, сладък, едноцветен, с богат витаминен състав.

Цветен прашец от фацелия - прашец от фацелия

Много характерно е поленовото зърно на цветето фацелия. Той е кръгъл в полярна проекция и овален в екваториална проекция. Средният размер на поленовите зърна е 22 микрона в диаметър. Има три трилостни отвора, достигащи почти до полюсите. В допълнение към тези бразди, има три допълнителни бразди (pseudocolps) на поленовата повърхност, не толкова дълбоки, които се простират към полюсите. Това разположение създава характерни ивици - радиално симетрични, видими при микроскопично увеличение. 


Отглеждане на фацелия като медоносно растение в смес с други медоносни растения

Фацелия и натъртване в съвместни посеви

Често отглеждането на фацелия като медоносно растение не се извършва в чисти насаждения, а в смес с други медоносни растения, като най-популярните смеси са съвместното отглеждане на фацелия и синина, фацелия с двугодишна или едногодишна сладка детелина, както и фацелия с елда.

При засяване на фацелия и синината се има предвид, че фацелията е едногодишно растение, а синината е многогодишно. Следователно фацелията действа като покривна култура. Посевната норма на семена от фацелия на 1 декар е 8 кг, а на синината е 6 кг семена. Семената се смесват и засяват със сеялки за трева, като се настройва минималното въртене на сеещия вал по същия начин, както при сеитба на просо. Дълбочината на полагане на семената е не повече от 3-4 см, последвано от валиране.

Сеитбата на фацелията и синината се извършва едновременно със сеитбата на ранните зърнени култури. В същото време фацелията се коси, без да се изчаква пълното й приключване на цъфтежа. Това дава време на синината да се развие добре през първата година и да произвежда добре нектар през следващите 2-3 години. При такава съвместна сеитба на фацелия и натъртване, в условията на района на Самара, фацелията цъфти през юни, а натъртването цъфти през май на следващата година.

Фацелия и коммунига в съвместни посеви

Засяването на фацелия и коммунига се извършва подобно на сеитбата на фацелия с натъртване.

Фацелия и елда в съвместни посеви

Добри резултати се получават при засяване на фацелия заедно с елда, като в този случай добивът на елда се увеличава с 1,0-1,8 тона на хектар.

Така че, в условията на региона на Волгоград, въпреки топлината, достигаща 54 ° C, сеитбата на елда, произведена от сеялката ASTRA 5.4A с засяване на дълбочина 5-6 cm с въвеждането на амофос в размер на 30 kg / ha и ръчно засяване на фацелия Raduga със засяване на дълбочина 1-2 см. Взети са семена в съотношение 1,5 млн. семена от елда и 1,0 млн. семена от фацелия. Засяването на такава смес даде увеличение от 11 q/ha семена от елда.

Phacelia осигури пълно и навременно опрашване на елдата от пчелите. Елдата се опрашва най-добре и дава мед при топло време, но сушата рязко намалява отделянето на нектар и миризмата на елдата. Но цъфтящите култури от фацелия увеличиха посещенията на пчелите при елдата. Цветята на фацелията имаха ярко син цвят и миризма, която привличаше както пчели, така и други насекоми. Важно е да изберете сортове така, че цъфтежът на фацелията и елдата да се случи едновременно, както и растежът и развитието на фацелията да са подобни на елдата.

Мед от фацелия

Медът от фацелия по нищо не отстъпва по качества на липовия.

Медът от фацелия е почти безцветен или светлозеленикав, след кристализация е бял, с деликатен вкус и лек аромат. Медът от фацелия има прекрасен запомнящ се вкус, който му придават етеричните масла и фитонцидите на фацелията.

Кристализиран мед от фацелия с маслена консистенция, подобна на тесто. Кристализиралият мед от фацелия има такава консистенция, че медът лесно се намазва върху парче хляб. Медът от фацелия кристализира много бавно. Медът от фацелия не кристализира в пити, затова е подходящ за зимна храна на пчелите.

Медът от фацелия, събран в условията на района на Уляновск, има диастазен номер 8 при норма най-малко 6,4 и съдържание на обърната захар 81,2 единици при скорост най-малко 75 единици.

Пчелин, който ще се съсредоточи върху получаването на мед от фацелия, ще има конкурентно предимство пред други пчелини, които получават мед от билки. Медът от фацелия принадлежи към светлите видове мед и затова е търсен за износ. При добра маркетингова политика медът от фацелия може да се продава като марков пчелен мед на по-високи цени.


Комментариев нет:

Отправить комментарий