четверг, 8 июня 2023 г.

Комунига като медоносно растение - медопроизводителност и агротехника на отглеждане

Комунига като медоносно растение - медопроизводителност и агротехника на отглеждане

 

Комунига като медоносно растение - медопроизводителност

Комунига като медоносно растение е много важна за пчелите. Пчелите събират много мед и прашец от комунига. Пчеларите разграничават няколко важни за пчелите вида комунига - бяла комунига, жълта комунига, назъбена комунига и др. Комунига е не само медоносно растение, но и важно фуражно растение, комунига е фитомелиорант, който възстановява плодородието на солените почви, комунига се използва като растение за зелено торене, комунига е лечебно растение, а комунига също намира много други области на приложение. В селското стопанство се използват едногодишна комунига и двугодишна комунига, които могат да бъдат включени в почти всяко сеитбооборот, като зелено торене и фитомелиоративна култура. Медоносното растение комунига има толкова много положителни качества, че е необходимо да разкажем за него по-подробно в статията. Прочетете до края - ще бъде интересно!

 

 

Съдържание

  • • Жълта медоносна комунига
  • • Описание на жълто медоносно растение комунига
  • • Комунига жълта като медоносно растение
  • • Мед комунига жълта
  • • Коя комунига е най-добрата медоносна бяла или жълта
  • • Комунига жълто медоносно растение агротехнология
  • • Жълта комунига като медоносно растение кога да се сее
  • • Бяла комунига
  • • Бяла комунига описание
  • • Медоносност на бялата комунига
  • • Агротехника за отглеждане на бял медоносен медонос
  • • Приложение Melilot officinalis
  • • Назъбена комунига
  • • Едногодишно медоносно растение комунига
  • • Видео медоносно растение комунига едногодишна за пчеларството
  • • Комунига Кримско медоносно растение
  • • Космата комунига
  • • Комунига ароматно медоносно растение
  • • Мед от комунига

...
.
...

  


Жълто медоносно растение комунига

 

Описание на жълто медоносно растение комунига

 

Описание на жълто медоносно растение комунига

Комунига жълто медоносно растение описание на следното е двугодишно тревисто растение от семейство Бобови (Fabaceae) с височина над 1 метър, често гъсталаците на жълтата комунига достигат 1,5 - 2 м височина, с разклонено дървесно плътно стъбло .

Листата са редувани триделни, листчетата яйцевидни или ланцетни, от които средното е на по-дълга петура, страничните са приседнали, прилистниците са ланцетни. Цветовете на жълтата комунига са жълти на цвят и са събрани в дълги и тесни съцветия, като всеки съцветие може да има от 30 до 70 цвята. Цветовете са ароматни, с приятна миризма, която привлича пчелите. Плодът е овален, набръчкан, едносеменен, жълт боб. Жълтата комунига често може да се намери по пътищата на различни пусти места, склонове и дерета, на солени земи. Комунига расте добре на каменисти, глинести, песъчливи почви, понася добре солеността на почвата.

Жълтата комунига е отлично фуражно растение, което е и фитомелиорант. Пчеларите могат успешно да го използват за сеитба по склоновете на дерета, за укрепване на стените на дерета, на солени земи, където жълтата комунига помага да се намали солеността на почвата и да се включи в сеитбооборот в бъдеще. Пчеларите могат да сеят жълта комунига по ръбовете на горите, в горски пояси, в неудобства. Комунига може идеално да се интегрира в зърнените сеитбообороти, когато се засява под покритието на други култури, като ечемик, овес, фацелия, рапица и други култури. Комунига е почти задължителен елемент в сеитбооборотите в оризовите полета. Жълта комунига може да се използва за рекултивация и обработка на различни видове ливади. В допълнение, жълтата комунига има добри лечебни качества, така че парцелите от жълта комунига могат да се използват и за събиране на лекарствени суровини.

 

Комунига жълта като медоносно растение

Като медоносно растение жълтата комунига се цени заради ранния си период на цъфтеж. На въпроса за жълтата комунига, когато отделя нектар, можете да отговорите, че Комунига цъфти 7-20 дни по-рано от бялата комунига, колко по-рано зависи от региона. Цъфтежът на жълтата комунига започва през първата половина на юни в условията на Ростовска област или през 3-то десетилетие на юни в условията на Ленинградска област и продължава 35-41 дни.

У нас жълтата комунига цъфти през първата половина на юни.

 

Медопроизводителност от жълта комунига

Медопроизводителността на жълтата комунига е 140-230 кг на 1 хектар непрекъснати гъсталаци. Жълтата комунига отделя особено голямо количество нектар през втората година на растеж. Продуктивността на меда от жълтата комунига варира по време на периода на цъфтеж, така че първите цветя в четката могат да отделят 3,1 mg нектар (на 100 цвята), а последните цветя в четката отделят 1,6 mg нектар, средното производство на нектар от 100 цвята са 2,4 мг. Като се има предвид, че има повече от 1 милион цветя на 1 квадратен метър, жълтата комунига като медоносно растение е прекрасно растение.

Най-важните фактори, влияещи върху медопроизводителността на жълтата комунига, са температурата и влажността на въздуха. Цветовете на жълтата комунига започват да отделят нектар при температури над 20 градуса по Целзий, като най-голямо количество нектар отделят цветовете на жълтата комунига при ясно и тихо време при 25 градуса по Целзий и относителна влажност 60%.

Ако по време на медосбора температурата падне под 20 градуса по Целзий, тогава жълтата комунига спира да отделя нектар. Нектарът от жълта комунига е силно захарен, прозрачен, със силна миризма на сено, лесно достъпен за пчелите в цветовете.

Съдържанието на захар в нектара има влиянието на влажността и температурата на въздуха, с повишаване на влажността на въздуха и понижаване на температурата, количеството захар в нектара се увеличава. С намаляване на влажността и повишаване на температурата количеството захар в нектара в цветята на жълтата комунига намалява. Най-голямо количество нектар в цветовете се наблюдава в периода от отварянето на прашника до узряването на близалцето. Въпреки това жълтата комунига като медоносно растение е ценна, тъй като негативните метеорологични явления я засягат в по-малка степен от другите медоносни растения, следователно в сухите степни райони, особено със солени почви, комунига може да се превърне в основата на събирането на мед.

Жълтата комунига цъфти дълго време и може да продължи до 41 дни, през този период пчелите могат да съберат до 40 килограма мед от един кошер, многократно са отбелязани случаи, когато средно от 73 до 103 кг комунига мед е събран на пчелна колония. Добивът на нектар е среден, контролният кошер често показва печалби от 2-2,5 kg, може да увеличи теглото си до 4 kg за 1 ден, въпреки че има данни за 9 kg добив на нектар на ден.

У нас от жълта комунига се добиват 145-190 кг мед от 10 декар.

Жълтата комунига е добър поленоносител, пчелите също събират голямо количество бледожълт прашец от жълтата комунига.

Цветовете на жълтата комунига са добре посещавани от пчелите, в допълнение към наличието на голямо количество нектар и прашец, лесно достъпни за пчелите, това може да се обясни и с факта, че цветята на жълтата комунига излъчват приятна миризма на кумарин, която привлича пчели.

Ако жълтата комунига се отреже на височина 15 сантиметра от земята, тогава растящата комунига ще започне да цъфти и ще се редуцира до късна есен, като по този начин може да се създаде поддържаща колекция от мед за пчелите през периода за подготовка на семейства за зимуване.

Чрез засяване на жълта комунига по различно време и оцветяване можете да създадете непрекъснат поток от мед от комунига през целия пчеларски сезон. Фермата, която може да направи това, ще реализира печалба както чрез продажба на комунига за храна на добитъка, продажба на семена, така и продажба на монофлорен мед от комунига и прашец от комунига. Чистият мед от комунига се счита за добър сортов мед и има всички шансове да се продава на по-високи цени, при компетентна маркетингова политика.

При опрашване на жълта комунига от пчели трябва да се има предвид, че продуктивните години на пчелите на полето не трябва да надвишават 500 м. Както показват многобройни експерименти на разстояние 700 м от кошерите, броят на пчелите на цветята е два пъти по-малко от броя на пчелите на цветята на 150 метра от кошерите.

Медът от комунига е жълт, светло кехлибарен или бял на цвят, медът има добър вкус, има силен аромат. Вижте повече Donnikova мед.

 

Коя комунига е най-доброто медоносно растение бяло или жълто

Много пчелари често се питат коя комунига е най-добрата медоносна, бяла или жълта?

На въпроса коя комунига е най-доброто медоносно растение, бяла или жълта, отговорът ще бъде доста прост, всички сладки комуниги са отлични медоносни растения. Освен това, освен бялата и жълтата комунига, има и други - назъбена комунига, ароматна комунига, кримска комунига, каспийска комунига, волжка комунига и други медени комунига. Всяка комунига като медоносно растение има свои собствени характеристики.

 

Комунига жълто медоносно растение селскостопанска технология

Семената на Комунига са твърди, така че натрошените семена могат да лежат в земята дълго време, без да покълнат през първата година и постепенно ще поникнат в продължение на няколко години. Следователно семената на жълтата комунига трябва да бъдат скарифицирани преди сеитба, а накисването на семената на Комунига във вода при стайна температура за 5-6 часа също дава добри резултати.

Ако семената на Комунига се третират по този начин, тогава разсадът се появява 5-7 дни след сеитбата.

Жълтата комунига като медоносно растение кога да се сее

На въпроса за комунига като медоносно растение кога да се сее може да се отговори по следния начин, необходимо е да се изхожда от климатичните условия на района около пчелина.

Жълтата комунига не се страхува от ниски температури, поради което в условията на Ростовска област сеитбата на жълтата комунига завършва не по-късно от третото десетилетие на април. Ако не е възможно да завършите сеитбата през пролетта, тогава Комунига като медоносно растение при засяване може да се засее и през лятото след обилни дъждове.

През пролетта, преди сеитбата, парцелът се изравнява, извършва се допълнителна обработка на почвата, преди сеитбата почвата се валира с пръстеновиден валяк, а след сеитбата валирането се повтаря. Това ще осигури по-приятелски разсад от комунига. Жълтата комунига цъфти обилно през втората година, през първата половина на юни, ако отрежете Комунига по време на периода на пъпка, на височина 12 - 15 см, тогава след повторното израстване Комунига ще цъфти и ще цъфти до късна есен.

 

Бяла комунига медоносно растение

Бяла комунига медоносно растение

Комунига - Melilotus albus Medik.

  Описание на бяла медоносна комунига

 

Бялата комунига е едногодишно или двугодишно медоносно тревисто растение от семейство Бобови (Fabaceae), високо 30-150 cm с високо стъбло. Листата на Комунига са сложни, триделни, с продълговато-ланцетни листчета и шиловидни прилистници. Цветовете на дониката са малки, бели, подобни на молец, събрани в дълги аксиларни съцветия. Тревата от комунига има ароматна миризма и солено-горчив вкус. Комунига е разпространена навсякъде. Комунига зима издръжливо и сухоустойчиво растение. Комунига е подходяща за отглеждане на солонцови почви, като същевременно допринася за отстраняването на солите от обработваемия почвен слой.

 

Медоносност на бяла комунига

 

Цветовете на Комунига са бели, имат приятна миризма, отделят много прашец и нектар. Бялата комунига цъфти през второто десетилетие на юни в условията на района на Рязан. Бялата комунига цъфти за 45-50 дни през юни и август, но ако има топлина и суша, периодът на цъфтеж може да бъде по-кратък. Всяко цвете от комунига живее един-два дни, докато се опраши, след опрашването цветът изсъхва и цъфти в следващия в храста. Характеристики на бялата комунига като медоносно растение е, че през първите 2 седмици от цъфтежа тя избледнява от 2/3 до 3/4 от всички цветове. Ето защо е важно за пчеларя да не пропуска този период, както и за фермерите, които косят комунига за храна на добитъка през периода на пъпкуване. Ако Комунига се коси две до две седмици и половина след началото на масовия цъфтеж, тогава стъблата все още няма да имат време да се втвърдят и пчеларите вече ще имат време да получат добър поток от мед.

Медоносността на бялата комунига е много висока, от 1 хектар диви гъсталаци на бяла комунига пчелите събират до 200 кг мед. От един хектар култивирана комунига пчелите могат да съберат до 600 кг мед от комунига. Медоносността на бялата комунига силно зависи от агротехнологиите, както и от района и климатичните условия.

У нас от бяла комунига можете да получите 140-270 кг мед от 10 декар.

За целите на пчеларството в условията на Рязанска област най-оптималната е широкоредовата сеитба с норма на засяване от 4-5 милиона семена на хектар, което осигурява продуктивност на нектар на ниво 465-488 килограма захар на хектар .

Бялата комунига, когато се коси, може да расте и впоследствие да цъфти до късна есен. Колекциите от мед от бяла комунига могат да се нарекат средни, в деня наддаването на тегло на контролния кошер може да достигне 2-4 kg от обикновените култури и 1,5 kg от културите от комунига.

 

Медът, събран от цветя на комунига, принадлежи към леките сортове мед и има приятен вкус. Вижте статията Donnikova мед за повече подробности

Инфузията на билката комунига се използва при треска, малария, настинки, като диуретик при водянка, за увеличаване на секрецията на мляко при кърмещи жени. Мехлеми от цветя и листа от комунига имат свойства за заздравяване на рани.

 

Комунига бяла медоносна агротехника за отглеждане на растения

 

Оптималното полагане при засяване на семена от комунига в почвата е 0,5-2,5 см (при тежки почви по-малко, при леки почви по-дълбоко), много важно е наличието на влага в почвата. Семената на бялата комунига са покрити с твърда обвивка, така че семената се нуждаят от скарификация. Скарификацията у дома се извършва с шкурка ръчно или в бетонобъркачка с шкурка, залепена към стените. Можете да накиснете семената за 5-6 часа. Кълняемостта на семената достига до 90% след третиране. Комунига може да се въведе във всяко сеитбооборот. Бялата комунига се засява под покритието на зимна ръж, пролетна пшеница. Не е препоръчително да сеете комунига на овес и ечемик, които могат да я потиснат. Въпреки това, добри резултати се получават при засяване на комунига в междуредие с ширина 30 см до овес. Добър резултат се получава чрез засяване на комунига на просо. Комунига дава много приветливи разсад при късна есенна сеитба. Но не трябва да позволяваме разсад от комунига да покълне преди зимата. През пролетта комунига трябва да се засява рано. Разсадните норми на комунига са 14-20 кг/дка при редова сеитба и 6-8 кг/дка при широкоредова сеитба. Косенето на Комунига се извършва на височина 20-22 см, това са оптимални условия за последващото развитие на растението.

 

Използване на Melilot officinalis

 

  Инфузията и отвара от комунига имат отхрачващо, омекотяващо, газогонно, както и аналгетично, заздравяване на рани и успокояващо действие. Комунига, поради съдържанието на кумарин, потиска централната нервна система и има антиконвулсивен ефект. В народната медицина запарка от билките се използва при хроничен бронхит, безсъние, мигрена, заболявания, причинени от високо кръвно налягане и обилно менструално кървене. Външно се използва запарка от билки под формата на промивки, бани и компреси при абсцеси, абсцеси, циреи, възпаление на млечните жлези и ревматизъм на ставите. Счукани и сварени с мазнина или олио цветовете усилват узряването на гнойниците. Счукани листа се налагат върху тумори, за да ги омекотят, и върху рани, за да изтеглят гной.

 

Комунига назъбено медоносно растение

  Комунига е двугодишно бобово тревисто растение. Коренът на комунига е силно удебелен, с голям брой дебели странични корени от първи и втори ред. Стъблата на комунига често са относително къси, високи около 30-90 см, по-рядко до 140 см, стъблата са изправени или приповдигащи се, често по стъблата има многобройни странични много дълги разклонения, кухи и по-тревисти от други видове комунига. Листата на назъбената комунига са големи.

Долните и средните листа са по-често продълговато-елипсовидни, широко овални или продълговато-обратно яйцевидни, по-рядко листата са почти ромбични, 3,0-4,5 cm дълги, 2,0-2,5 cm широки. Листата на горните нива са с линейно-овална форма, по-рядко скъсени д, овални, с тънки силно изпъкнали жилки, листата са силно назъбени от основата до върха на листчето, зъбчетата са игловидни, от всяка страна на листчето има по 15-25 скилидки. Върхът на листото на Комунига се отрязва и завършва със зъбче. Цветните съцветия са къси (4-10 см), плътни, многоцветни (30-70 цвята), цветовете са на къса 2-3 мм дръжка. Венчето на Комунига е назъбено бледожълто или тъмно жълто, цветята на комунига са увиснали, сравнително малки, цветното платно е дълго 3-6 mm, малко по-дълго от крилата на цветето, чашката с 5 почти равни зъбци, леко космат. Назъбените шушулки на комунига са кръгли или яйцевидни, дълги 3-5 mm, широки 2-3 mm, с къс остър нос, бобовете са свити, голи, мрежесто-набръчкани, шушулките често са 2-семенни, за разлика от други видове комунига , назъбена комунига с ясно изразен кил. Семената на комунига са дребни, заоблени, дълги 1,2-1,6 мм и широки 1,2-1,5 мм, зеленикаво-жълти или кафяви. Комунига е кръстосано опрашващо се растение, лесно посещавано от пчелите. Комунига цъфти продължително от юни до септември, зърната узряват през юли-октомври.

Назъбената комунига е добро медоносно растение. Пчелите събират много нектар и прашец от цветовете на комунига.

Зъбната комунига е разпространена в европейската част на Русия, Украйна, Беларус, балтийските страни, Кавказ, Източен и Западен Сибир, Казахстан и Централна Азия.

Назъбената комунига предпочита солени земи и расте на ливади, често расте в солонци, по-рядко в тугаи, на влажни солончаци, расте по дъното на гредите, понякога се среща като плевелно растение в култури от лесостепни до полупустинни зони, расте в планините, достига средни пояси по бреговете на потоци и реки.

Назъбената комунига е ценно фуражно растение, особено ценна е способността му да расте на солени почви и солонци. Комунига се яде лесно от животни. Назъбената комунига се счита за некумаринов "сладък" вид комунига. Комунига представлява голям интерес в развъждането за създаване на ценни безкумаринови сортове комунига. Назъбената комунига повишава плодородието на почвата.

 

Едногодишно медоносно растение комунига

  Комунига е едногодишно сравнително ново растение в нашия район. Годишната комунига е отгледана от животновъди в САЩ. Годишната комунига е уникална с това, че:

• Едногодишната комунига цъфти през първата година след сеитбата,

• Годишната комунига по отношение на продуктивността на меда значително надвишава двугодишните сортове комунига, медът от комунига, един от най-добрите сортове мед.

• Едногодишната комунига е идеална за засяване на различни пустеещи земи, солени блата, ниви и др.,

У нас от едногодишната бяла комунига се добиват 80-130 кг мед от 10 декар.

Едногодишната комунига се комбинира добре в различни култури с други култури (царевица и други), обогатявайки фуражната смес, като в същото време дава на пчелите добър медонос.

• Едногодишната комунига се използва като храна за животни,

• Едногодишната комунига има най-ценни лечебни свойства.

Комунига е едногодишна сухоустойчива култура, вегетационният период на комунига е 120...140 дни, стъблата са прави, разклонени, зелени на цвят, с антоцианово оцветяване в долната част. Едногодишното растение комунига достига височина 1,8–2,5 м. Цветовете на годишната комунига са бели, двуполови, с неправилна форма, увиснали на къси дръжки, цветята са събрани в съцветия - рехава четка с дължина 15–26 см, едногодишната комунига цъфти напълно 2-2,5 месеца след сеитбата. Цъфтежът на годишната комунига продължава два месеца, дълъг цъфтеж се дължи на неравномерното отваряне на цветята и огромен брой цветя. На едно растение от годишната комунига може да има до 1500 броя. цветя, а на един хектар непрекъсната трева има около 1,7 милиарда цветя. Годишната комунига е в състояние да произвежда нектар при всяко време, през целия ден от сутрин до вечер. Медопроизводителността на едногодишната комунига е от 300 до 800 kg/ha. Дори през горещото лято продуктивността на меда не пада под 300 кг/дка. Медът от комунига е един от ценните светли сортове мед, тъй като има отлични вкусови качества и се смята, че медът от комунига има изразени лечебни качества. Медът от комунига е идеален за зимуване на пчелите, тъй като не кристализира дълго време.

Годишната комунига се размножава чрез семена, комунига не губи кълняемостта на семената повече от 10 години. Фасул комунига годишна кръгло-яйцевидна форма, мрежесто-набръчкана повърхност от бледожълто или кафеникаво-сиво. Семената са жълти със зеленикав оттенък. Размерът на семената на комунига е 1,7 ... 2,2 mm. Масата на 1000 семена е 1,8 ... 2,12 г. Сеитбата на годишната комунига започва в началото на пролетта и продължава до края на май. Засяването на комунига може да се извърши и преди зимата, ако е необходимо цъфтежът на комунига да започне през пролетта, в този случай е необходимо да сеете комунига около средата или края на октомври, така че семената на комунига комунигата не пониква. При лятна сеитба на комунига цъфтежът ще продължи до замръзване. Нормата на засяване на едногодишна комунига е 20-25 кг на хектар с използване на комунига за фуражни цели и 15 кг/дка за семепроизводство. Дълбочината на засяване на семена от комунига е 2-3 см. Преди сеитба определете кълняемостта и наличието на твърди костилкови семена от комунига. Ако съдържанието на твърди семена е повече от 15%, няколко дни преди сеитбата семената на Комунига трябва да бъдат скарифицирани. За защита на семената на комунига от почвени вредители, кореново гниене, бактериални заболявания и плесени, семената на комунига се третират с фентиурам 20 дни преди сеитбата - 3-4 kg / t. Непосредствено преди сеитба в склад или под навес семената се третират с ризоторфин по сух метод с влага. Едногодишната комунига е непретенциозна към почвите, но расте по-добре на почви, богати на вар, и не понася кисели почви. Едногодишната комунига има способността да разтваря солените почви, обогатява ги с азот. Едногодишната комунига може да расте дори в пясъка. Едногодишната комунига е много обещаващо растение за разработване на почвите на горската степ, степта и полупустините. Като всяко бобово растение, едногодишният пъпиш обогатява почвата с естествен азот, като възстановява и повишава нейното плодородие. Около месец след сеитбата, когато комунигата достигне 50 см, тя сякаш спира да расте, пускайки корени на дълбочина 2 метра. Коренът на бонбона е върхов, удебелен в горната част, добре развит в орния слой и дълбоко (до 1,5–2,0 m) прониква в почвата. Благодарение на най-мощната коренова система, комунига е в състояние да развие голяма зелена маса, да раздроби почвата и да отдели голямо количество нектар. Самата структура на цветята на комунига предотвратява изпаряването на нектара в жегата и отмиването след дъжд.

Едногодишната комунига е ценна и като фуражно растение. По своите фуражни качества не отстъпва на такива фуражни треви като люцерна и комунига. Едногодишната комунига се използва за сено, сенаж, силаж, паша, за утаяване и укрепване на почвени склонове. Реколта от зелена маса 300 и повече центнера от хектар. В допълнение към всичко по-горе, годишната комунига е прекрасно лечебно растение.

Едногодишният пъпеш, когато се отглежда за семена, е много чувствителен към напояване. Критичният му период пада на фазата на масов цъфтеж, когато средната дневна консумация на влага достига 1,6-2 m на ден. Провеждането на две вегетативни напоявания във фазата на масов цъфтеж допринася за образуването на повече цветя върху растенията, което увеличава събирането на мед и увеличава добива на семена от комунига.

Зрелите семена на комунига се разпадат лесно, което може да доведе до големи загуби на реколта. Следователно, когато се достигне беритбената фаза на зрялост на семената, се извършва разделно прибиране. Директната комбинация от комунига поради неравномерно цъфтене и узряване на зърната върху четките е неприемлива. При прибиране на реколтата е необходимо внимателно да се запечата комбайнът, за да се намали загубата на малки семена от комунига.

След почистване семената се съхраняват в сухи складови помещения при влажност 12-13%.

 

Комунига Кримско медоносно растение

Кримската комунига е бобово растение с двугодишен цикъл на развитие. Стъблата на кримската комунига са светлозелени или синкави на цвят, прави, разклонени, високи 30-80 см, леко опушени или голи. Прилистниците шиловидни. Листата на кримската комунига са ромбовидни, обратнояйцевидни или продълговато-клиновидни, тъпи в края. Съцветието на гроздовидната кримска комунига с дължина 5-10 см, рехаво, удължаващо се при наличие на плодове. Кримската комунига цветя 5-7 mm дълги, увиснали. Чашката дълга около 3 мм, космат, назъбена до половината. Зъбците на чашката линейно-ланцетни, заострени. Венчето на цвета е бяло. Знамето, крилата и лодката на цветето са с еднаква дължина. Яйчникът на цвета е дръжков, космат с къси прилепнали власинки, с две яйцеклетки. Младите зърна на кримската комунига са космати, зрелите са голи, с дължина 4-7 mm. Краката на зърната при узряване са светлокафяви на цвят, сгънати-набръчкани. Семената на кримската комунига са гладки, дълги около 2,5 мм, светлокафяви, по 1, понякога по 2 във всяка шушулка. Кримската комунига цъфти от юни до юли, дава плодове през юли-август. Кримската комунига е добро медоносно растение. Захарната продуктивност на 1 цвете е 0,0158 mg, захарната продуктивност на 1 ha непрекъснати гъсталаци на кримската комунига е 70,4 kg.

Кримската комунига е често срещана в Крим, особено често по южното крайбрежие. Единични растения растат в околностите на Симферопол и Керч. Расте по сипеи, по планински склонове, по крайбрежни скали, из храсталаци, в лозя, рядко край пътища.

 

Космата комунига

 

Комунига е бобово растение с двугодишен цикъл на развитие. Стъблото на косматата комунига е право, високо от 0,5 до 1 m и повече, стъблото е покрито с къси прилегнали власинки, особено силно в горната част на растението. Прилистниците на косматата комунига са тесни, шиловидни, целокрайни. Листните дръжки на комунига са къси. Долните листа са обратнояйцевидни или почти заоблени. Горните листа са продълговати, по-тесни. Долна част лист комунига е покрита къси прилепнали власинки, горната част на листа е по-малко окосмена. Ръбът на листа е назъбен, всеки лист има 8-10 скилидки от всяка страна. Съцветие Donica съцветие 3-4 cm дълго, покрито с власинки, удължаващо се по време на цъфтежа. Цветът на косматата комунига е дълъг около 5 мм, чашката на цвета е наполовина вдлъбната, покрита с власинки. Венчето на цвета е бледожълто. Знамето, лодката и крилете на цветето са с еднаква дължина. Яйчникът е 2 пъти по-къс от стила, с две яйцеклетки. Зърната на комунига мъхести 1,5 мм дебели, 6 мм дълги, 2,5 мм широки, 1,5 мм дебели, увиснали, със заострен връх, обратнояйцевидни. Клапите на комунига са мрежесто-набръчкани, покрити с твърди косми. Части от венчето остават върху плода след узряване. Семената на комунига са гладки, тъмни на цвят.

Косматата комунига цъфти през юни, дава плод през юли.

Космата комунига, подобно на други видове двугодишна комунига (бяла и жълто), отлично медоносно растение, пчелите активно посещават Комунига, за да събират нектар. В зависимост от условията на годината добивът на мед от Комунига е 100-250 kg/ha. Предимството на космената комунига като медоносно растение е обилното отделяне на нектар дори в сухия период, въпреки че продължителността на периода на цъфтеж при космената комунига е по-малка от тази на жълтата и бялата комунига, само 7-10 дни.

Косматата комунига е често срещана в Кавказ Косматата комунига расте на долинни камъчета, на скали на крайбрежни скали.

В момента космата комунига се въвежда активно в културата като фураж, зелено торене, фитомелиоративно и медоносно растение.

 

Ароматно медоносно растение комунига

  Комунига е ароматно двугодишно, рядко едногодишно бобово тревисто растение. Комунига е често срещана в Западен и Източен Сибир, Далечния Изток, Централна Азия и Казахстан. Коренът на ароматната комунига е сравнително къс, страничните клони са добре развити. Стъблата на ароматната комунига са прави, заоблени, тънки 4-7 mm в диаметър, ниски на височина 90-110 cm, по-рядко достигат височина 120 cm, стъблата са много нежни - тревисти, светлозелени на цвят, леко разклонени, има голям брой стъбла в храста 10- 18 бр. Листата на долните и средните нива са кръгли или кръгло-обратно яйцевидни, със среден размер 2,2-2,5 cm дължина, 2,0-2,3 cm ширина, горните нива са широко овални 0,9-1,7 cm, листата са тънки, неравномерни и неясни фино назъбени. Цветна четка къса 7-9 см дълга, гъста, 30-50 цветя в четка. Ароматните цветя на Комунига са големи, платното на цветето е дълго 5-8 mm, широко 4-8 mm, равно на крилата и малко по-дълго от лодката, венчето на цветето е бледожълто, дръжката е къса 1,5-2,0 mm, често червени. Зърната на ароматната комунига са малки, с дължина около 4 mm, мрежесто-набръчкани, зърната завършват с остър прав клюн, обикновено сив. Семената на ароматната комунига са малки, широко овални, с много къс корен, жълто-зеленикав цвят, често без шарка, понякога с шарка под формата на лилави петна.

Ароматната комунига цъфти от юни до септември, а зърната зреят от юли до октомври.

Комунига расте на пясъчни глинести и пясъци, расте на солени ливади и по бреговете на реките, по-често в планинските райони, в предпланинската зона с рязко континентален климат с тежки зими.

Комунига ароматно фуражно растение. Заслужава голямо внимание за въвеждане в културата като много високо хранително и студоустойчиво растение. Фуражът от миризливата комунига е по-качествен от този от бялата комунига. Комунига ароматно добро медоносно растение големи цветя, обилно посещавани от пчели, образуват голямо количество прашец и нектар. Захарната производителност на едно цвете е 0,0145 mg захар, захарната производителност на 1 хектар непрекъснати гъсталаци е 147,7 kg.

Комунига повишава плодородието на почвата. Високо кумаринови форми на ароматна комунига се използват в тютюневата промишленост и производството на алкохолни напитки.

 

мед от комунига

 

Медът от комунига е един от скъпите светли сортове мед и се отличава с високи вкусови качества, често е наричан еталон на меда. Прочетете повече за меда комуниги.

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий