Бял снежноплодник като медоносно растение
Бял снежноплодник, Бял маргарит, Симфорикарпус е отлично медоносно растение, което все повече се използва в озеленяването на населени места и се използва в горски насаждения за защита на горите. Медоносното растение Бял снежноплодник е в състояние да издържи на трудни климатични условия и газово замърсяване. Снежната ягода може да се превърне в основа за градско пчеларство, както и за стационарни пчелини.
Съдържание
- Описание на медоносното растение бял маргарит
- Медоносно растение Бял снежноплодник
- Бял снежноплодник като прашец
- Друга употреба на Бял маргарит
...
.
...
Описание на медоносното растение бял маргарит
Медоносно растение бял снежноплодник - латинско име Symphoricarpos albus (L.) Blake.
Как изглежда бял снежноплодник? Медоносното растение бял
снежноплодник е широколистен храст от семейство орлови нокти, който достига
височина 1-
Медоносното растение бял снежноплодник образува много голи четириребрени издънки, събрани в гъста корона.
Листата на бялата снежноплодник са прости, срещуположни,
яйцевидни или овални, целокрайни, грубо назъбени на кореновите издънки, дълги
до 2-
Цветовете на бялата снежноплодник са дребни (
Цветовете на бялата снежноплодник са събрани в гъсти гроздовидни съцветия в пазвите на листата.
Бялото медоносно растение бял снежноплодник цъфти дълго и обилно, от май до септември.
Плодовете на снежноплодник са бели, сферични, с диаметър до
Медоносното растение от снежноплодник се отличава с висока зимна издръжливост, устойчивост на топлина, непретенциозност към почвите, храстът понася добре срязването. Снежните плодове абсолютно не страдат от висока степен на замърсяване на въздуха.
Медоносното растение снежноплодник издържа на умерено кисели и умерено алкални почви и е донякъде толерантно към соли. Снежната ягода расте добре на почви, съдържащи варовик, и расте слабо на почви, съдържащи гранитни включвания. Бял маргарит расте добре на частична сянка, но предпочита да расте на по-открити места.
Как се размножава Бял маргарит? Бял маргарит се размножава като медоносно растение с помощта на наслояване, резници, семена и разделяне на храста.
Медоносното растение Бял снежноплодник често се засажда на групи в паркове, площади, булеварди, градини, край пътища, в пчелини.
Медоносното растение бяла Бял снежноплодник има фитонцидна активност. Летливите фитонциди на снежната грозда имат само протистоцидно действие през лятно-есенния период.
Медоносното растение от бяла маргарит се използва като декоративно растение, главно в живи плетове, но се използва перфектно в единични насаждения. Бялата маргарит се използва в горски защитни насаждения, поставяйки храсти на склонове, за да се предотврати изветрянето и свличането на почвата.
Медоносно растение Бял снежноплодник
Медоносното растение от снежноплодник принадлежи към късните медоносни растения, най-доброто за пчелите. Бял маргарит цъфти като медоносно растение от юни до края на септември. Медоносното растение от снежна боровинка обилно отделя нектар, а цветовете на снежноплодника са добре посещавани от пчелите през целия период на цъфтеж. Бял маргарит, като медоносно растение, има способността да отделя нектар дори при неблагоприятни климатични условия (при застудяване, при слаб дъжд).
Медопродуктивността на снежноплодника е висока и достига до 400 кг/ха при непрекъснати насаждения.
Всяко цвете на снежноплодника произвежда 8-10 mg нектар на ден, съдържанието на захар в нектара е 27-30%, понякога съдържанието на захар в нектара достига до 50%. Пчелите работят върху Бял маргарит дори вечер.
Качествен пчелен мед, лимоненожълт мед.
Бял снежноплодник като прашец
Поленовите зърна на снежноплодника са трибраздни или четирибраздни орови, имат сферично-сплескана форма. Дължината на полярната ос е 39,1-40,8 микрона, екваториалният диаметър е 42,5-44,2 микрона. Закръглено-триъгълно очертание от полюса, широкоелипсовидно от екватора. Браздите са нарязани, къси, имат равни ръбове, имат заострени или тъпи краища, дължината на браздите е не повече от 20 микрона. Хора овални, екваториално удължени, 8,5-10 µm широки, 14-15 µm дълги; мембраната на браздите и органите е гранулирана. Ширината на мезоколпиума при трибраздни ора зърна е 34-40 µm, при четирибраздни ора зърна е 25,5-27,2 µm. Дебелината на екзината в центъра на мезоколпиума достига 1,2–2 µm, в близост до браздите достига 2–3 µm поради удебеляването на слоя на пръчката. Подлежащият слой се удебелява до 1,2 µm. Пръчките са тънки, прави, плътно разположени, подлежащият и покривният слой са тънки. Консистенцията е на петна. Цветът на снежноплодник прашец е жълт.
Друга употреба на бял маргарит
Използването на медоносното растение бяла снежноплодника като лечебно растение се използва от много дълго време. Понастоящем в народната медицина, отвари и заварки от снежноплодника се използват за лечение на туберкулоза, стомашни язви, рани и язви с различна етиология.
Комментариев нет:
Отправить комментарий