суббота, 10 июня 2023 г.

Кориандърът като медоносно растение

Кориандърът като медоносно растение 

Кориандърът като медоносно растение

Кориандърът е медоносно растение, произхождащо от Източното Средиземноморие. В Русия кориандърът се отглежда като етерично-маслена, лечебна, пикантна и медоносна култура. В допълнение към Русия, кориандърът се отглежда широко като етерично-маслена култура в Украйна, Молдова и други страни от ОНД. Като медоносно растение кориандърът има редица сериозни предимства пред другите етерично-маслени и полски медоносни растения. Пчелите събират много мед от кориандъра, който е известен със своите полезни свойства и е популярен сред потребителите. Въпреки това, цъфтежът на кориандър и настройката на пчелина за събиране на мед от кориандър има свои собствени характеристики, които ще разгледаме в тази статия. И така, при какви условия кориандърът като медоносно растение напълно реализира своите възможности.

Съдържание

  • Мед растение кориандър семена описание
  • Приложение на кориандър
  • Какви са характеристиките на цъфтящия кориандър
  • Опрашване на кориандър
  • Кориандър като медоносно растение за пчеларството
  • Където кориандърът се отглежда като медоносно растение
  • Медоносно растение кориандър
  • Период на цъфтеж на кориандъра
  • Медоносност на кориандъра
  • Мед от кориандър полезни свойства
  • Характеристики на събирането на мед от кориандър
  • Кориандър медоносно растение колко при каква температура отделя нектар
  • На какво друго трябва да обърне внимание пчеларят за добро събиране на мед от кориандър
  • Изводи за значението на кориандъра като медоносно растение за пчеларството
  • Какво място трябва да заеме кориандърът в сеитбооборота
  • Агротехника за отглеждане на кориандър

 

 ...


.
...

 

 

Описание на семена от медоносно растение кориандър

Кориандърът е едногодишно растение, което принадлежи към семейството на целината. Стъблото на кориандъра е право, тънко, има склонност към разклоняване, стъблото достига височина 50 - 90 см, което зависи от сорта и условията на отглеждане.

Съцветието на кориандъра е сложен чадър, който съдържа от три до осем чадъра, всеки чадър има до 16 цветя. Венчето е разделно-венчелистче, в което има 5 бели или розови листенца. Яйчникът на цветето е по-нисък. Плодникът 2-3 колонен. В едно цвете има пет тичинки. Повече подробности за цъфтежа на кориандъра и неговите характеристики ще бъдат разгледани по-долу в съответния раздел.

Опрашването при кориандъра е кръстосано и трябва да се извършва от пчели или други насекоми.

Коренът на кориандъра е основен корен, вретеновиден с многобройни клони, способен е да проникне в почвата до дълбочина от един и половина метра, което позволява на кориандъра да расте в условия на недостиг на влага и следователно медоносното растение кориандър се класифицира като устойчиво на суша растение и го поставете на равна нога с такива медоносни растения като синина, муцуна, сладка детелина, фацелия.

Плодът на кориандъра е двусеменна сферична форма.

Приложение на кориандър

 

Медоносното растение кориандър е предимно етерично-маслено растение, от което се извлича етеричното и мазно масло от кориандър.

От етерично масло от кориандър се получават предимно линалол и много ароматни вещества - цитрал, цитронелол, гераниол, хидроцитронелол и др., които често се използват в производството на парфюми и козметика.

Също така много индустрии използват натурално етерично масло от кориандър, използва се за ароматизиране на хлебни и сладкарски изделия, за производство на рибни консерви, за ецване и консервиране на зеленчуци, в производството на колбаси и сирена, както и в алкохолни напитки и пивоварство.

Медоносното растение кориандър се използва в народната и официалната медицина като лечебно растение. Кориандърът влиза в състава на различни билкови препарати при лечение на стомашно-чревни и простудни заболявания. В народната медицина се използват всички части на растението, събрани във фаза цъфтеж. Кориандърът се използва в народната медицина, като правило, под формата на отвари и настойки от семена и други части на растението, докато отварите и тинктурите от кориандър имат добро холеретично, противовъзпалително, отхрачващо и насърчаване на заздравяването на рани, кориандърът е от съществено значение масло и цели плодове се използват и в медицината.

Тлъстото масло от кориандър, което се намира в плодовете му, се използва за получаване на олеинова киселина, която се използва широко в лаковата и текстилната промишленост, както и в металургията.

Кориандъровото брашно е ценен фураж за добитък и птици, използва се в аквакултурите за хранене на риба, кориандъровото брашно съдържа приблизително 30% протеин и повече от 6% тлъсто масло, което осигурява високите му хранителни качества.

Сламата от кориандър след нейното комбинирано прибиране е добър материал за постеля за добитъка, тъй като има бактерицидни свойства, което предпазва добитъка от много болести.

Целите плодове на кориандъра се използват при готвене, печене на хляб, за производство на риба, консерви, колбаси, за добавяне на вкус.

Медоносното растение кориандър е ценна медоносна култура, медоносната продуктивност на кориандъра е много висока. От посевите пчелите събират мед от кориандър, който има добри бактерицидни свойства, атрактивен външен вид и високи вкусови качества. Медопроизводителността на кориандъра и меда от кориандър ще бъде разгледана по-подробно по-късно в съответните раздели.

По този начин медоносното растение кориандър се използва широко в много индустрии и в селското стопанство, въвеждането на медоносното растение кориандър в сеитбооборотите на зърнените култури има редица предимства, които ще бъдат разгледани по-долу и ще осигурят на пчелите допълнителен източник на събиране на мед.

 

Какви са характеристиките на цъфтящия кориандър

 

Кориандърът като медоносно растение е много ценно растение, така че трябва да разгледате по-подробно как е подредено цветето на кориандъра и как цъфти кориандърът.

В дивата природа кориандърът се среща почти в цялата страна. Кориандърът се отглежда като културно растение основно в района на Първомай, Асеновград и Бургас. Цъфтежът на кориандъра у нас започва в края на май и през юни.

Цветовете на кориандъра са малки, бели или светложълти, кремави, бледорозови или бледо лилави, които образуват сложни сенници, разположени на дълги цъфтящи оси. В един сложен чадър има до 10 броя прости чадъри. В основата на сложните чадъри основите са без обвивки; простите чадъри имат обвивка от 3-5 линейни листовки.

Едно централно цвете от кориандър е в центъра на чадъра, около централното цвете има три пръстена от цветя от по три цветя всеки. Следователно общият брой цветя на кориандър в чадър може да достигне 16 броя. Цветното венче е разделено на 5 венчелистчета. Най-често срещаният цвят на венчелистчетата е бледорозов или бял, други видове цвят са изключително редки. Крайните цветове на кориандъра в сенника са неправилни. Външните цветове на кориандъра са правилни, с пет равнини на симетрия. Венчелистчетата на правилните цветя имат обратнояйцевидна форма на люспи, огънати навътре.

Чадърните съцветия на кориандъра са модифицирано съцветие със силно скъсена цветна ос, където долните цветя на кориандър заемат периферната част на чадъра, а най-горните цветя заемат централната част на чадъра, следователно във всеки чадър на кориандър започва цъфтеж с външни цветя и завършва с вътрешни цветя, които са разположени в центъра на съцветия.

В рамките на едно съцветие първите се отварят цветята на външните чадъри на централния чадър, след което последователно цъфтят вътрешните му чадъри. В зависимост от метеорологичните условия, 2-3 дни след отварянето на първите цветя в чадъра, белите прашници променят цвета си и стават розови или лилави, а нишките се удължават и след това зрелите прашници се отварят.

В медоносното растение кориандър цъфтежът на едно растение може да продължи средно 24 дни, периодът на цъфтеж на кориандър варира от 20 до 28 дни, ако растението кориандър е силно разклонено, а също и ако времето е хладно и облачно, Периодът на цъфтеж на кориандър може да продължи до 40 и повече дни.

Опрашване на кориандър

Само част от цветовете на кориандъра са двуполови, останалите цветя са частично или напълно мъжки и по-рядко напълно стерилни. Най-голямата част от мъжките съцветия се образуват в централната част на чадъра. При цветовете на повечето форми на кориандър прашниците узряват и отделят прашец 3-4 дни по-рано, преди собственият им яйчник да е готов за оплождане, което прави кориандъра типично кръстосано опрашващо се растение.

Цветовете на кориандъра в основата на колоните на яйчника имат добре развити нектарници, в които се натрупва голямо количество нектар, всичко това, съчетано с големи и ярко оцветени чадъри, е много привлекателно за пчели и други насекоми. Полетата с кориандър се опрашват предимно от пчели.

Кориандърът като медоносно растение се счита за едно от най-добрите растения за субтропичните и умерените ширини. В случай на ефективно пчелно опрашване, броят на безплодните чадъри значително намалява, ако няма медоносни пчели, цветята на кориандъра се посещават от земни пчели, мухи и други самотни пчели. При сухо и ветровито време е възможно опрашване от вятъра, а кориандърът има възможност и за самоопрашване.

По правило не е необходимо да се извършват специални мерки за пчелно опрашване на кориандър. Кориандърът като медоносно растение е толкова добър, че ако пчеларите знаят за съществуването на голямо поле с кориандър, тогава пчеларите от цялата област ще „резервират“ места за себе си дори преди цъфтежа, често създавайки плътност от повече от 10 кошера на хектар, което е напълно достатъчно за опрашване и за събиране на мед от кориандър.

Кориандърът като медоносно растение за пчеларството

Къде се отглежда кориандър като медоносно растение

В Русия основните центрове за отглеждане на кориандър като медоносно растение и етерично-маслена култура са Краснодарски и Ставрополски територии, Белгородска и Воронежска област и трябва да се подчертае Крим, където са съсредоточени големи площи с кориандър. В Украйна кориандърът като медоносно растение и етерично-маслена култура може да се отглежда широко в степната и горската степна зона. Кориандърът се отглежда и като медоносно растение в други страни от ОНД.

Напоследък се наблюдава тенденция за преместване на кориандъра на север и северозапад, така че кориандърът като медоносно растение и етерично-маслена култура се отглежда в районите на нечерноземната зона. Създадени са сортове кориандър, които позволяват отглеждането му в Ленинградска област.

Кориандърът като медоносно растение за пчеларството променя качествата си с напредването на север, за което ще говорим по-късно.

медоносно растение кориандър

 

Кориандърът като медоносно растение е много добра култура. Максимално предлагане на мед Активността на кориандъра се определя на ниво от 500 кг на хектар. В различни агроекологични райони медопроизводителността на кориандъра също може да се промени, така че медопроизводителността на кориандъра в условията на Ленинградска област е много по-ниска от медопроизводителността на кориандъра в Крим или Краснодарския край.

Кориандърът е толкова добър, че в някои региони кориандърът е основното медоносно растение. Особено ценно качество на кориандъра като медоносно растение е, че може да произвежда нектар дори при липса на влага в почвата, когато други медоносни растения прекъсват производството на нектар. Според наблюденията на пчеларите кориандърът отделя нектар дори при жега от 30 - 33 градуса на сянка. Само много тежка суша и силен сух вятър могат да прекъснат отделянето на нектар от кориандър.

 

Период на цъфтеж на кориандър

Кога цъфти медоносното растение кориандър? Кориандърът цъфти в зависимост от региона. В Крим периодът на цъфтеж на кориандър може да започне на 20 май и да цъфти в продължение на 20 дни, в южните райони периодът на цъфтеж на кориандър пада на юни-юли, в северните райони периодът на цъфтеж на кориандър пада на юли-август . Продължителността на цъфтежа на кориандъра може да варира от 20 до 40 дни в зависимост от региона, времето и разклоненията на стъблата и други фактори. В южните райони цъфтежът на кориандъра пада точно между цъфтежа на акацията и преди цъфтежа на слънчогледа.

Според времето на цъфтеж на кориандъра в района на Ленинград, кориандърът може да се припише на медоносните растения от средата на лятото, когато цъфтят много други силни медоносни растения.

 

Медопроизводителност на кориандър

Колко нектар произвежда кориандърът като медоносно растение на хектар? Пчелите посещават цветята на кориандъра от ранната сутрин и постепенно се увеличават до обяд, след което посещаемостта на цветовете от пчелите постепенно намалява, но пчелите посещават цветята на кориандъра до вечерта.

Медопроизводителността на кориандъра зависи силно от района на отглеждане. В южните райони на Русия и Украйна медопроизводителността на кориандъра варира от 200 до 500 кг на хектар.

Експериментите, проведени в района на Рязан, показаха, че при норма на засяване от 3 милиона семена на хектар можете да получите 255 кг нектар на хектар. Като цяло, в условията на района на Рязан, в зависимост от времето на сеитба, селскостопанската технология, нормата на засяване на семената, производителността на мед от кориандър варира от 107 до 255 кг нектар на хектар култури.

Експериментите, проведени в района на Ленинград, показват, че продуктивността на нектар от 1 цвете на кориандър по време на периода на масов цъфтеж е 0,879 mg нектар, а продуктивността на нектар от едно растение е 300 mg. Нектаропроизводителността на кориандъра е на ниво от 60 кг на хектар. Следователно можем да предположим, че кориандърът е медоносно растение във всеки регион.

Кориандър мед полезни свойства

В меда от кориандър съдържанието на основни захари е в съотношение захароза 18,3%, глюкоза 47,2%, фруктоза 34,0%. Медът от кориандър е толкова вкусен и добър, че много пчелари предпочитат да мигрират на 300 км само за да бъдат в полето с кориандър, като същевременно създават голяма гъстота на пчелни колонии на 1 хектар. Медът от кориандър има антибактериални свойства. Медът от кориандър има и много други полезни свойства, които са разгледани много подробно в статията мед от кориандър. Трябва да се отбележи, че комбинираният мед от кориандър и билки или друго медоносно растение също е с много високо качество.

Характеристики на събирането на мед от кориандър

Въпреки факта, че кориандърът е много ценен за пчеларството, много пчелари се чудят дали кориандърът е мед или не? Спокойно може да се каже, че кориандърът е медоносно растение и за пчеларството неговата стойност не се ограничава само до способността да отделя нектар, а на първо място.

Пчелното семейство е в състояние да събере 20 кг мед от кориандър за 8 дни, при гъстота от 600 кошера на 70 хектара посеви с кориандър и да изгради много основа.

В Ставрополския край контролният кошер може да нарасне до 11 кг за 1 ден, а общото наддаване на тегло на контролния кошер върху кориандър през есенния период на сеитба достига 50-52 кг.

Въпросът медоносно растение кориандър или не може да възникне поради следната причина - отделянето на нектар от кориандъра е силно зависимо от времето.

Контролният кошер може да показва различни печалби в различни дни от нула или малко над 1 кг до 11 кг на ден и зависи от много фактори. Но като правило събирането на мед от кориандър е доста стабилно и се поддържа на ниво от 3-4 кг на ден. Пчелите са в състояние да открият поле с кориандър на 4-5 км от пчелина и да преминат към него, но разстоянието в този случай изравнява добрата работа на пчелите.

Кориандър медоносно растение колко нектар при каква температура

Много пчелари се интересуват от въпроса при каква температура кориандърът отделя нектар, как вятърът и дъждът влияят върху отделянето на цветя от кориандър.

Като правило, добри подкупи от кориандър в периоди, когато има топли нощи и през деня температурата не е по-ниска от + 25 градуса по Целзий. При нощни температури под 11 С и дневни под 25 С контролният кошер няма прирасти или те са минимални. Но когато дневната температура надвиши 25 С, контролният кошер показва стабилно наддаване на тегло. Както отбелязват опитни пчелари, отделянето на нектар кориандърът не спира дори при 33 С на сянка. Но интензивната топлина и силният сух вятър могат да прекъснат събирането на мед от кориандър.

Кориандърът отделя нектар доста добре при суша, но само докато има влага в почвата, тъй като дългите корени на кориандъра проникват дълбоко в земята и получават влага от долните хоризонти. Поради това кориандърът е ценен като медоносно растение в сухите райони.

Какво друго трябва да обърне внимание на пчеларя за добро събиране на мед от кориандър

За добър медоносен поток от кориандър пчелинът трябва да има добра земя, пчелите активно събират нектар и запълват всички свободни килийки с него, така че ако има липса на земя, пчелите могат да напълнят гнездото с нектар, което може да доведе до отслабване на семействата, поради факта, че матката няма къде да отиде да посее.

Медоносното растение кориандър е добро поленоносно растение, пчелите охотно носят лилаво от него.

Изводи за значението на кориандъра като медоносно растение за пчеларството

Обобщавайки, кориандърът като медоносно растение е ценен за пчеларството с това, че пчелите охотно посещават цветята на кориандъра, което се свързва с аромата, който цветята създават, техните цветове и големия чадър.

Кориандърът има дълъг период на цъфтеж и добра медоносност на кориандъра, което го прави ценен за пчеларството.

Големите предимства на кориандъра като медоносно растение включват факта, че той може да произвежда нектар дори при горещо и сухо време, както и факта, че кориандърът не се коси по време на периода на цъфтеж, както е при други етерично-маслени култури, като напр. лавандула.

Медоносното растение кориандър може лесно да бъде включено в зърнените сеитбообороти, което ще бъде от полза както за фермера поради добра реколта от следващите зърнени култури - пшеница или ечемик, продажбата на ценен продукт от плодовете на кориандъра, използването на слама от кориандър, а също и за пчеларя - получаване на голямо количество мед от кориандър, който е ценен за своите бактерицидни свойства.

Също така аспектът, че пчелите, събиращи мед от кориандър, могат да загубят акари, все още е малко проучен, тъй като под въздействието на етерични масла, които отделят цветята на кориандъра и нектара, кърлежът намалява способността да се задържа върху пчелата и ще се откъсне от нея в летене или откъсване на пчелите и падане на дъното на кошера. Ето защо пчелинът, който събира мед от кориандър, особено кошерите на които са оборудвани с мрежи против вароатизъм, може да бъде добре освободен от кърлежите, без химически обработки и да бъде готов за последващо събиране на мед от медоносни растения, което ще цъфтят след кориандър - слънчоглед, липа или елда.

С правилната агротехника за отглеждане на медоносно растение кориандър не изисква никакви обработки по време на цъфтежа, като правило полетата с кориандър се третират с хербициди на етапа на поникване. В случай на правилно редуване на културите, кориандърът рядко се разболява, в случай на заболяване обработката се извършва преди цъфтежа, което благоприятно отличава кориандъра като медоносно растение от рапица.

Като се има предвид, че на юг кориандърът цъфти след акацията и преди цъфтежа на слънчогледа, кориандърът като медоносно растение е в състояние да запълни безплодния период и да подготви пчелите добре за събирането на мед от слънчогледа.

Чрез засяване на кориандър през есента и пролетта, по различно време, е възможно да се постигне доста дълъг непрекъснат цъфтеж на кориандър, което ще позволи на пчелина да събере голямо количество чист мед от кориандър, който е много по-ценен от меда от билки.

Медът от кориандър е много ценен сам по себе си, но ако медът от кориандър остане в допустимите граници и пчелите допълнително носят мед от други медоносни растения, слънчоглед, билки и други подобни, тогава се получава много качествен, ароматен мед, който е популярен сред потребители.

Какво място трябва да заеме кориандърът в сеитбооборота

Медоносното растение кориандър е отличен предшественик на пшеницата или ечемика за зърно и слънчоглед. Като предшественик кориандърът почиства почвата от кореново гниене и много други болести, които засягат културите, медоносното растение кориандър освобождава полето рано, като същевременно оставя 15-20 mm повече продуктивна влага в почвата след прибиране на реколтата в сравнение със стърнищните предшественици. Кориандърът има коренова система, която прониква дълбоко в почвата до метър и половина. В резултат на това кореновата система на ечемика или пшеницата прониква по-дълбоко в почвата, тъй като техните корени лесно преминават по пътищата на мъртвите коренища на кориандъра, като същевременно използват техните хранителни вещества след разлагането им. Житните растения се развиват по-добре и не изискват допълнителни разходи за формиране на по-висок добив на зърно. Експериментално е установено, че пшеницата след кориандъра се счита за хранително зърно по отношение на съдържанието и качеството на глутен и съответства на трети и четвърти клас, докато количеството на зърното е почти една трета по-високо в сравнение с такива предшественици като пшеница или слънчоглед и е само малко по-нисък от заетия угар.

В същото време положителното качество на кориандъра като предшественик на зърнени култури е, че в посевите от зърнени култури, които растат след него, не се натрупват мишевидни гризачи, земни бръмбари и житни мухи, което елиминира допълнителните разходи за тяхното унищожаване.

парене.

Поради тази причина има смисъл да се включи медоносното растение кориандър в сеитбооборотите, за да се намалят разходите за производство на зърно и да се увеличи рентабилността на стопанството. В същото време културите от кориандър като медоносно растение могат значително да разширят медоносната база за пчелини, особено в райони с дефицит на влага.

Агротехника за отглеждане на кориандър

Всеки регион има свои собствени характеристики на селскостопанската технология, за Крим те ще бъдат едни, а за Ленинградска област други, но има основни точки, на които всеки трябва да обърне внимание.

При избора на оптимална селскостопанска технология за отглеждане на кориандър е необходимо да се вземат предвид неговите биологични характеристики. Които се състоят в това, че кориандърът има дълги периоди на растеж в такива фази като сеитба - издънки, която продължава 15-23 дни и във фаза издънки - начало на стъбла, която продължава 40-46 дни. Ето защо е необходимо да се обърне внимание на борбата с плевелите чрез химически или агротехнически методи, за да се получи добра реколта. Кориандърът е неизискващ към топлина, по време на пролетна сеитба вегетационният период на кориандъра е 105-125 дни, сумата от активни температури над 5 градуса по Целзий е 1900 градуса по Целзий. Кориандърът е устойчив на замръзване, разсадът на кориандър е в състояние да понася замръзване на повърхността на почвата до 10 градуса по Целзий, което прави възможно засяването на кориандъра възможно най-рано.

Сеят ли кориандър преди зимата? Най-високите добиви на плодове, както и събирането на етерично масло от кориандър се получават при есенна сеитба в условията на Крим. Например, есенната сеитба на кориандър в Крим се извършва през първите десет дни на септември, ако в обработваемия почвен слой има най-малко 30 mm продуктивна влага.

Експериментите, проведени в Крим, показват, че при есенна сеитба на кориандър добивът на плодове е 5 пъти по-висок, с по-високо съдържание на етерично масло в тях, в сравнение с пролетната сеитба на кориандър.

Повторната сеитба на кориандър в същото поле, в условията на Крим, трябва да се извърши не по-рано от 2-3 години, за да се избегнат заболявания.

Трябва да се отбележи, че високата селскостопанска технология ви позволява да получите 12-16 центнера на хектар плодове от кориандър, което осигурява 100% рентабилност. Ако не се спазва селскостопанската технология, добивът намалява 2-3 пъти, а отглеждането на кориандър само заради плодовете става нерентабилно.

Трябва да се отбележи, че кориандърът е култура с дълга дневна светлина, която изисква светлина в сенчести места, узряването на плодовете се забавя и съдържанието на етерично масло е намалено. семената на кориандъра започват да покълват при температура 8-10 С. Вегетационният период на кориандъра в европейската част на Русия е 100-125 дни, в Кубан - 114-123 дни, в Западен Сибир - 108-130 дни. Количеството светлинни часове, необходими на кориандъра преди цъфтежа, е 900-940 часа, а общото количество светлинни часове за вегетационния период достига 1400-1500 часа.

Кориандърът обича плодородни и леки почви. На кисели, блатисти, глинести почви кориандърът расте слабо.

В началото на вегетационния период, когато повърхността на листата е малка, кориандърът консумира малко вода, но когато образува стъбла и преди цъфтежа, нуждата от влага нараства значително. Най-голяма чувствителност на кориандъра към липсата на вода в почвата има през периода на цъфтеж. Нуждата от влага намалява през периода на зреене, след образуването на чадъри и плодове, когато растението изсъхва. Излишната влага е вредна за растежа и развитието на кориандъра.

Поникването на семена от кориандър с нормална влажност на почвата става при температура от +16 °. Семената покълват бавно, а в суха почва семената изобщо не покълват

Прясно събраните семена от кориандър имат ниска кълняемост, така че семената от кориандър се стратифицират преди сеитба.

Кориандърът се размножава със семена. Дълбочината на засяване на семената в почвата е 2-3 см, разстоянието между редовете е 30-40 см, разстоянието между растенията е 25-30 см.

При техническите култури най-добри резултати се получават при сеитбена норма на семена от 3 милиона броя на хектар.

Комментариев нет:

Отправить комментарий