четверг, 8 июня 2023 г.

Бяла акация като медоносно растение

Бялата акация като медоносно растение 

Бялата акация като медоносно растение

Акациево бяло. Родът Robinia е широколистно медоносно растение и цветен прашец, принадлежащо към семейство Бобови (Fabaceae). Белият рожков като медоносно растение в южните райони няма равен. Това се дължи на особеностите на използването на медоносното растение бял рожков в защитното залесяване, където се използва широко в защитени пояси, крайречни насаждения, за фиксиране на склонове и др.

 

Съдържание

  • • Описание на медоносното растение бяла акация
  • • Бял акрън като медоносно растение
  • • Количество захар в цветовете на акацията
  • • Акациев прашец
  • • Когато цъфти акацията
  • • Акациев мед
  • • Мед от бяла акация
  • • Бял скакален там, където расте
  • • Размножаване на медоносно растение бяла акация
  • • Апликация от бяла акация
  • • Лечебни свойства на бялата акация

 ...


.
...


Описание на медоносното растение бяла акация

Бялата акация е високо дърво до 25-30 м височина, с ажурна корона, силно разперена. Кората на бялата акация е сиво-кафява на цвят, силно напукваща се. При бялата акация кореновата система е мощна и дълбока, дава много потомство.

Листата на бялата акация са редувани, дълги 11-24 cm, със срещуположни листчета, достигащи дължина до 4,5 cm и до 2 cm ширина.

Листата са светлозелени отгоре, синкаво светлозелени отдолу. Акациевите клони са покрити с остри бодли.

Съцветието на бялата акация е четка, в която има 5-15 цвята и достига дължина 10-25 см, като четките на бялата акация са увиснали, изпъстрят цялото дърво, което придава на бялата акация красив вид по време на период на цъфтеж и прави бялата акация пролетен медонос.

Цветовете на бялата акация седят на спуснати дръжки, достигащи дължина 6-12 mm.

Цветовете на бялата акация имат благоприятна за пчелите структура на акацията - чашка с широка камбановидна форма, дълга 7-10 mm и широка 5-9 mm, гъсто космат с къси червеникави власинки, зъбците на чашката са два до три пъти по-къса от тръбата, с триъгълна форма.

Венчето на цветето е бяло или леко кремаво на цвят, достига в диаметър 3,5 см. Платното е с дължина 1,5-2 см и ширина 1,3-1,7 см, със зеленикаво-жълто петно ​​в основата, крилата са почти равни на дължината на платното. Лодката е тъпа.

Плодът на бялата акация е боб с продълговато-линейна форма, плосък с извит нос, вътре в който има семена, които могат да бъдат силно повредени от вредители.

Бяла акация като медоносно растение

  Начинаещите пчелари имат много въпроси, например дали акацията е медоносно растение или не, коя акация е медоносна за пчелите, коя е най-медоносната акация и др. Тези въпроси са породени от факта, че в горските насаждения се срещат голям брой сортове акация - бяла акация, розова акация, жълта акация, лепкава акация, дори акация се нарича акация заради бодлите си. Всички тези видове акация са медоносни растения, но най-медоносната акация е бялата акация. Бял скакалец за нектар от фурми и цветен прашец. Не напразно на Балканите, отивайки към пчеларите в горите и защитните горски насаждения, те активно отглеждат бял скакалец, като площта му достига 30% от всички горски насаждения, а животновъдите, извеждайки нови сортове акация, обръщат внимание на съдържанието на мед в акацията, а не само на скоростта на растеж и други характеристики, важни за горското стопанство.

Как да получите максимално количество акациев мед от пчелно семейство, как да направите медено семейство за подкуп от акация?

Белият бъзак е добро медоносно растение, но цъфти много рано, когато времето може да прекъсне притока на мед от бъзака. Максималното използване на подкуп от акация е възможно, ако пчелите са предварително подготвени за събиране на мед от бяла акация. Тъй като има определени трикове как да получите мед от акация.

Количеството захар в цветята на акацията

Цветовете на белия рожков осигуряват на пчелите много нектар и прашец. Колко захар има в цветята на акацията. Различните изследователи дават различни оценки за количеството захар в цветовете на акацията и количеството захар в нектара на бялата акация. Очевидно времето и условията на отглеждане влияят. Румънски учени са установили, че едно цвете от бяла акация остава отворено 3-4 дни и отделя нектар 2 дни при 1-1,2 mg на ден. Чехословашките учени установиха, че средното количество нектар от 1 цвят от бяла акация е 2,85 mg, а количеството захар в нектара от бяла акация съдържа 56,5%. Ако обаче вали, тогава нектарът ще бъде силно разреден с влага и количеството захар в нектара от бяла акация ще намалее. В Ростовска област съдържанието на захар в нектара на 1 цвят от акация е 2,19±0,17 mg/ден.

Акация като прашец

В по-голямата си част пчелите събират нектар от цветовете на акацията. Но след края на отделянето на нектар, в края на цъфтежа, пчелите се привличат към цветята на бялата акация от цветен прашец, който се отделя в малки количества. На цветята на акацията пчелите носят сиво-жълто петно.

Кога цъфти акацията?

  Кога цъфти бялата акация? Времето на цъфтежа на бялата акация е силно повлияно от времето. В южната част на Русия бялата акация цъфти в средата на май, в северните райони малко по-късно, а през юни акацията цъфти в централна Русия. В Централна Азия и Кавказ акацията цъфти през май, но конкретният период на цъфтеж не зависи от само от времето, но и от височината - след цъфтежа на акацията в долините, акацията започва да цъфти в планината.

У нас бъзакът цъфти през май-юни в зависимост от височината.

 

 

Акациево медоносно растение

 

И така, бяла акация, колко мед от хектар могат да съберат пчелите? Колко кошера на 1 ха акация трябва да се извадят?

Продължителността на цъфтежа на бялата акация е 2-3 седмици, но интензивно отделяне на нектар се наблюдава само за 7-12 дни. Едно цвете от акация цъфти средно 5-6 дни. Но лошото време може да намали добива на мед от акация до една седмица.

Бялата акация започва да цъфти от 4 до 8 годишна възраст. Цветята на бялата акация отделят нектар през целия ден, така че пчелите на бяла акация работят от зори до здрач, силна пчелна колония може да събере до 10 кг нектар на ден от събиране на мед от акация.

Колко кошера на 1 ха акация трябва да се извадят? Това трябва да се изчисли въз основа на възрастта на насажденията от бяла акация.

Медопроизводителността на белия скакалец е много висока - до 1000 kg/ha, някои изследвания сочат доста широк диапазон от 300-1500 kg на хектар) и до голяма степен се определя от възрастта на насажденията. На възраст 6-12 години насажденията от бял рожков дават добив от 119-188 кг мед на 1 ха. С годините медоносността на бялата акация само се увеличава. Има години, когато отделянето на нектар в жегата и сухите ветрове почти напълно спира. Натрупването на сумата от ефективните температури до 376°С показва, че началото на цъфтежа на акръна трябва да се очаква след 4–5 дни. Трябва да се отбележи, че при бялата акация производството на мед варира значително от година на година, в зависимост от зимата. По правило, ако зимата беше студена, но акацията не замръзна и не цъфти, тогава цветята на акацията ще отделят добре нектар. В условията на степния Дон медопроизводителността на акацията е 500 кг на 1 хектар.

Като правило, любителите пчелари в Кубан получават 8-15 кг мед, особено опитни пчелари, които са подготвили пчелни колонии за събиране на мед от акация, получават 35-40 кг мед от един кошер. В Украйна, когато мигрират към събиране на мед от акация, те могат да получат до 80 кг мед от пчелна колония. В Румъния има описание на събиране на акациев мед в 80 кг бял акациев мед. В Унгария е описан случай на изнасяне на 6000 пчелни семейства в горите на акация, средният добив на мед от акация се оказва 32 кг, а добре подготвени семейства събират 51 кг мед. Също така в Кубан през пролетта на 2002 г. силни пчелни колонии събраха до 80 кг мед.

В България медопроизводителността на бялата акация е от 110 до 300 кг мед на 1 хектар.

 

Бял акациев мед

Медът от бяла акация с отлично качество, воднисто-прозрачен, с деликатен приятен мирис и вкус, не кристализира почти години, остава в течно състояние, поради което е подходящ за зимуване на пчели; по време на кристализация медът става бял, финозърнест.

Медът е с много високо качество, така че в много страни на Балканския полуостров е марков мед, който се изнася за страните от ЕС. В Русия и Украйна медът също се счита за скъп сорт мед. Повече за меда можете да прочетете в статията

мед от бяла акация.

Бяла акация медоносна, където расте

Медоносното растение бял рожков расте, като предпочита плодородни почви, но може да расте и на бедни почви. Белият скакалец е много фотофилен и добре устойчив на суша. Може да понася соленост на почвата.

Белият скакалец расте добре през първите 10 години от живота, може да добави до 120 см годишно, през следващите 30 години расте до 50 см годишно, а след 40 години - около 20 см годишно.

Способността на белия скакалец да издържа на соленост на почвата и сух климат, както и способността да произвежда големи коренови издънки, заедно със скоростта на растеж, се използва широко в защитните горски насаждения. Бялата акация се използва активно като част от почвозащитни горски пояси, дерета и по-равни насаждения, където акацията се засажда с други добри разновидности, като: кайсия, ябълка, череша, круша и различни храсти - аморфа, карагана, спирея и др. .

Медоносното растение бял рожков се използва широко и по планинските склонове за защита от кални потоци, където се засажда заедно с най-високия айлант, с който заедно създават почти непроходими гъсталаци.

Белият рожков е топлолюбиво растение, поради което е получил най-широко разпространение в сухата зона - южната част на Русия, Кавказ, Централна Азия, Молдова, Украйна, страните от Балканския полуостров (в България, Румъния, Унгария , Сърбия - в тези страни белият скакалец заема 20 - 30% от общата горска площ).

В Централна Русия белият скакалец също се култивира, но в по-малка степен, поради факта, че може да бъде повреден от замръзване. Въпреки това, напоследък се създават нови сортове бяла акация, които са устойчиви на замръзване, което дава възможност да се култивира до линията Санкт Петербург - Йошкар-Ола - Казан - Уфа. Така че белият скакалец е медоносно растение и в Централна Русия, а не само на юг.

В допълнение към защитните горски насаждения, белият рожков се използва широко за озеленяване на селища, това се улеснява не само от красивата корона и красивите цветя, приятния аромат на цветя на бял рожков, но и от факта, че белият рожков расте добре в градски условия , това е дим-прах - газоустойчив и в същото време толерира подстригване. За озеленяване са отгледани няколко вида декоративна бяла акация. По този начин белият скакалец е медоносно растение за градско пчеларство, което при определени обстоятелства може да осигури основното събиране на мед за градския пчелар.

Белият рожков се използва не само като медоносно растение или горска култура, но и за разширяване на хранителната база в ловните стопанства (листата и клоните са питателна храна за копитни животни, акациевите семена са за фазани).

Размножаване на медоносно растение бяла акация

В южните райони през последните десетилетия имаше такъв неприятен процес като рязане на бяла акация от местното население за дърва за огрев и дърво за мебели. Поради това много горски пояси вече са неподходящи за пчеларство, пчеларите трябва да помислят за засаждане на бял скакалец в неудобни райони или за озеленяване в населени места.

Акация за пчели, коя да засадя? От коя акация пчелите получават меда си? Пчелите посещават почти всички видове акация, но е по-добре да засадите няколко вида акация - бяла и жълта акация Лесно е да засадите акация за пчели със семена и от двата вида.

Медоносно растение бяла акация успешно се размножава чрез семена. За размножаване на бяла акация семената се събират през есента, докато не бъдат повредени от вредители. За да се ускори покълването на семената на бялата акация, те се подлагат на скарификация. За скарификация през зимата семената се смилат с пясък или се обработват в едрозърнест или ренде за детелина. В резултат на това при сеитба семената набъбват по-бързо и поникват. Кълняемостта в този случай е до 80%. Посейте семена през пролетта. Вместо скарификация, семената могат да бъдат попарени преди сеитба, за това семената на бялата акация се заливат с гореща вода от 80 - 90 ° C, разбъркват се активно, докато водата леко се охлади, и след това се оставят за един ден. Ако някои семена не са набъбнали, те се избират и отново се заливат с гореща вода. Подутите семена са леко изсушени и засети, като правило издънките се появяват след 2 седмици. Семената се засяват в разход 2,5-3 г семена на линеен метър от лехата. Затворете семената в лесостепната и горската зона с 2-3 см, в степта с 3-4 см. Когато разсадът достигне стандартни размери, те се трансплантират на постоянно място.

Можете също да използвате вегетативния път на размножаване на медоносното растение черна акация: с помощта на коренови сегменти, коренови издънки, пънове и присадки.

Апликация от бяла акация

Бялата акация е медоносно растение, което има ценна дървесина. Дървесината на бялата акация е твърда, затова от нея се правят врати, които са по-здрави от дъба. От дървесина на бяла акация се получава фин паркет. Дървесината от бяла акация, притежаваща висока здравина, еластичност и здравина, е незаменима при производството на ръчни инструменти. Поради това се използва активно за производството на дръжки за лопати и дръжки за други инструменти.

Акациевото дърво не гние и не се поврежда от вредители, поради което често се използва в подземни и подводни работи, в мазета и др.

Лечебни свойства на бялата акация

Медоносно растение бял рожков, което намира широко приложение в народната медицина. В народната медицина се използват цветовете и кората на бялата акация. По правило препаратите от бял рожков се използват за лечение на кашлица, грип, болки в стомаха и червата, при възпалителни процеси на пикочните пътища, а също и в комбинация с билки в първите стадии на хипертония. В същото време трябва да се помни, че кората на бялата акация е отровна, следователно в никакъв случай не трябва да се допуска предозиране на лекарства, за да се избегне отравяне. Необходимо е да се лекува с кора от бяла акация под наблюдението на лекар.

Като цяло в народната медицина препаратите от цветовете на бялата акация, заедно с други лечебни растения под формата на такси, се използват като хипотензивно, спазмолитично, температуропонижаващо, противовъзпалително, стягащо, отхрачващо, хемостатично, леко слабително и диуретик.

Комментариев нет:

Отправить комментарий