Синап бял като медоносно растение
Синапта като медоносно растение за пчеларството е много ценно медоносно растение. Бяла синап медоносно растение, което ви позволява значително да разширите медоносната база чрез засяване на синап с други култури. Белият синап е медоносно растение, което може да запълни свободния период преди основното събиране на мед и ще помогне на пчеларя да изгради пчела за основното събиране на мед и да предотврати затрупването на пчелина. Синапта като медоносно растение ще помогне за подобряване на здравето на пчелите преди събирането на мед или преди зимуването. Синапта е медоносно растение, от което пчелите събират много прашец от цветен прашец.
Съдържание
- Описание на белия синап като медоносно растение
- Производителността на бял синап при различни климатични условия
- Синап като медоносно растение за пчеларство през есента
- Синап бяла като медоносно растение и цветен прашец
- мед от бял синап
- Синап бял като медоносно растение в смесени посеви
- Синапът като медоносно растение за пчеларството във въпроси и отговори
.
...
Описание на белия синап като медоносно растение
Белият синап е едногодишно медоносно растение. (латинско име Sinapis alba L.) - с дълбока коренова система и много голяма зелена маса. Бялата синап е устойчива на замръзване. Кореновите секрети на бял синап допринасят за разтварянето на различни съединения, намиращи се в почвата в слабо разтворима форма.
Стръкът на синапа е разклонен на височина, достига до 60-80 см, листата са нарязани-перести, цветовете на синапа са бело-жълти на цвят, от плодника на който излизат тичинки, в основата на тичинките има тъмнозелени кръстоски. оформени нектарници. Цветовете от бял синап събрани в многоцветни съцветия. Плодът е шушулка.
Цъфтежът на бяла синап настъпва през юни-юли, времето за цъфтеж на бялата синап е 20-35 дни.
У нас белият синап се отглежда главно в Добруджа и на някои места в Северна България. При ранна сеитба на синапа той се развива рано и цъфти през май, когато овощните дървета са прецъфтели, а ливадната растителност още не е цъфнала. При това положение той е ценно медоносно растение, защото цъфтежът му съвпада с едни критичен за пчелите безберитбен период.
Цъфтеж синап бял мед растение е както следва. От цъфтежа на жълтите венчелистчета до изсъхването им минават 3 дни, а до окапване 4 дни. Цветята се отварят между 6 и 7 часа. Малко по-късно прашецът от синап се разлива от прашниците и до 8 часа вече се натрупва навън в достатъчен обем. На втория ден след началото на цъфтежа отделни цветчета на белия синап, затворили се вечерта, се отварят отново около 9 часа сутринта, а някои все още са полуотворени на третия ден. Във всяко съцветие бялата синап цъфти отдолу нагоре. Цветята на белия синап привличат пчелите със своя цвят, размер, аромат.
Производителността на бял синап при различни климатични условия
Производителност на бял синап. Медопроизводителността на синапта е доста висока. Захарната продуктивност на един цвят бяла синап през деня е 0,3-0,5 mg, медоносността на бялата синап варира от 30 до 105 kg на хектар.
Медопроизводителността на белия синап зависи от екологични, метеорологични, абиотични и други фактори.
При метеорологичните условия на Марий Ел бялата синап цъфти 39 дни след сеитбата. Периодът на цъфтеж на един цвят от бял синап е 3 дни. Средното съдържание на захар в едно цвете варира в рамките на 0,29 mg. Медопроизводителността на едно растение бял синап за целия период на цъфтеж е 86,5 mg, а медопроизводителността на бял синап при непрекъснат растеж на един хектар е 226 kg.
Медоносното растение бял синап отделя неравномерно нектар през деня, малко нектар се отделя сутрин и вечер, повечето бял синап отделя нектар през деня от 12 до 17 часа. Оптималната температура за производство на нектар от цветовете на белия синап е 20-29 градуса по Целзий.
Например, времето за сеитба играе важна роля в разпределението на цветовете на бял синап на нектар. Така при сеитба на бяла синап на 29 май продуктивността на меда е 60 кг, на 27 юни - 54 кг, а на 12 юли - 35,6 кг.
Кога да засадите синап за пчели в Марий Ел? Бялата синап се препоръчва да се засява като медоносно растение в средата или края на май.
В средната лента за пчеларство бялата синап може да се засява в 3 срока.
Първата сеитба на бяла синап се извършва в средата на май, втората сеитба на бяла синап за пчеларство в края на май, третата през първите десет дни на юни, това ви позволява значително да увеличите продължителността на събирането на мед от бяла синап.
Колко мед може да се получи от 1 хектар синап в района на Орлов? В условията на Орловска област медопроизводителността на бяла синап на хектар варира от 20 до 341 кг, което е рекорд от 362 кг мед на хектар. В същото време цветовете на белия синап произвеждат най-много нектар сутрин от 9 до 15 часа с пик в 12 часа и практически не отделят нектар в късния следобед.
Кога да засадите пчелен синап? В условията на Орловска област е напълно възможно да се създаде медоносен конвейер от бяла синап, като се сее на всеки 10 дни от 1 май до 1 август. С такъв конвейер периодът на цъфтеж на бяла синап може да се увеличи до три месеца и половина.
Как и кога да сеят синап за пчелите през пролетта? В условията на района на Орлов най-интересно е засяването на бяла синап за пчеларство в ранните етапи - през първото десетилетие на май, по широкоредов начин, синап заi пчеларска норма на сеитба от 10 кг семена на 1 хектар. При такава сеитба е възможно да се запълни свободният период преди цъфтежа на елдата, докато пчелите се развиват добре на прашец и събират много мед от бял синап. Въпреки това, такива култури от бяла синап не могат да се поставят до силни медоносни растения, а също така не могат да се поставят в полета, където растат зелеви растения, в противен случай е невъзможно да се направи без третиране с пестициди на култури от бяла синап, което е неприемливо за пчеларството.
При природните условия на Новгородска област бялата синап може да се засява от второто или третото десетилетие на април до първото десетилетие на август. Продължителността на цъфтежа на бялата синап е 20-25 дни. Съдържанието на захар в синапения нектар е 25% или повече и зависи от външните условия.
В посевите с бяла синап в района на Москва, по време на цъфтежа на синап, колко нектар се отделя - захар в нектара на едно цвете съдържа от 0,318 до 0,419 mg, което е по отношение на 1 хектар от 108 до 341 kg.
Производителността на синап бял мед в Приморски край е 30-35 кг на 1 ха.
При такава отлична медоносна производителност на бяла синап, така или иначе, някои пчелари имат въпрос - растение от синап или не, растение от синап или не? Трябва да се отбележи, че пчелите не винаги събират нектар от синап. Ако наблизо цъфтят силни медоносни растения, пчелите ще преминат към тях. Също така студеното нощно време не допринася за събирането на мед от синап, както и силната суша. Но прашецът от синапта на бялата пчела винаги се носи в кошера. Така че на въпроса за медоносно растение от синап или не, отговорът е прост - медоносно растение от синап.
Синап като медоносно растение за пчеларство през есента
Как и кога да сеят синап за пчелите през втората половина на сезона? Можете също така да засеете синап като медоносно растение като стърнища след жътва на житни култури. В този случай бялата синап се засява през първата половина на август, по обикновен начин, синап за пчеларство, нормата на засяване е 20 кг семена на хектар. По правило издънките се появяват на 4-5-ия ден и след 30-35 дни бялата синап започва да цъфти. Пчелите го посещават охотно през септември и дори през октомври, като събират мед и прашец. През този период медът и цветният прашец се изразходват активно от пчелите за хранене на младото поколение пчели, което ще отиде през зимата. Най-голям брой пчели работят върху синап по това време от 9 до 11 часа. Колко нектар отделя синапта през есента - съдържанието на захар в цветовете на белия синап не отстъпва на елдата. Съдържанието на захар в нектара от бял синап при сеитба по стърнища е от 50 до 90 кг/дка. Контролните теглилки показват прираст от 400 - 500 грама дневно, докато в гнездата пчелите се занимават активно с варосване на питите. Ето защо бялата синап като медоносно растение е идеална в онези райони, където няма естествени медоносни растения през есента, и ще помогне на пчелните семейства да се подготвят за зимата. Бялата синап е много полезна за пчелите, смята се, че белите пчели стават по-здрави при събирането на мед от синап.
Синап бяла като медоносно растение и цветен прашец
Белият синап за пчелите отделя много прашец. По време на цъфтежа на синапа белите пчели носят големи количества прашец в кошера. Прашец от жълт синап. Един хектар непрекъсната трева от синап може да произведе средно 260-400 kg цветен прашец.
В условията на района на Орлов най-голямо количество прашец в цветята на бяла синап се образува в периода на масов цъфтеж. Поленовата продуктивност на белия синап варира значително от година на година.Производството на прашец може да бъде от 111 kg до 532 kg на хектар.
мед от бял синап
Бялата синап като медоносно растение е много добро растение. Синапеният мед е бял, бледожълт на цвят, след кристализация има кремав цвят и пикантен вкус и аромат. Кристализира доста бавно, медът от бял синап е много мек. Както всеки кръстоцветен мед, пчелите не трябва да го напускат през зимата.
Синап бял като медоносно растение в смесени посеви
Бялата синап като медоносно растение е отлично растение за създаване на конвейер за мед. Може да се сее синап като медоносно растение не само в чисти култури, но и в съвместни култури с други култури, като обикновен фий, сеитбен чин, сеитбен грах, където синапта привлича пчелите, поддържа издънките на придружаващото растение.
При засяване на бял синап с обикновен фий медопроизводителността на културите е 50 кг мед на хектар, докато количеството и качеството на семената на обикновения фий и бяла синап се увеличават, тъй като синапта привлича пчелите. При съвместна сеитба няма полягане на обикновения фий, което подобрява прибирането му за семена. Включването на бяла синап в културите насърчава възпроизвеждането на ентомофаги, които се борят добре с брахус, грахов молец, дългоносици, листни въшки и други вредители.
При засяване на бял синап с обикновен грах или посев на грах, синапта привлича пчелите към такива култури и дава възможност на пчелите да съберат 40-45 kg мед от такива култури на пчелно семейство.
Синапът като медоносно растение за пчеларството във въпроси и отговори Много фермери и пчелари имат въпроси относно синапта и пчелите - пчелите опрашват ли синапта? Отговорът е да, пчелите опрашват синапта. Добивът на семена от бял синап е 8-10 центнера от 1 хектар. Добивът на семена при кръстосано опрашване на синап от пчелите се увеличава с 34-64%.
Въпросът е колко дни след сеитбата цъфтят фацелията и синапът. В зависимост от метеорологичните условия, синапта цъфти след сеитба на около 39 дни (30-35 дни след покълването). При фацелията периодът на цъфтеж зависи от сорта и местонахождението (вижте повече подробности за медоносното растение фацелия).
Въпрос - растение бял синап летят ли пчели на него? Отговорът е да за растението бял синап, пчелите летят много добре и перфектно събират прашец и нектар.
Въпрос - белият синап основен или спомагателен подкуп ли е? На въпрос дали белият синап е основен или поддържащ подкуп, може да се отговори, че в 90% от случаите той е основният подкуп, но трябва да помним, че ако по време на цъфтежа на синапа цъфтят други силни медоносни растения, пчелите ще събират мед от тях, а не от синап.
Какъв вид бяла синап е най-доброто медоносно растение? По правило всички сортове бяла синап са медоносни растения. За разлика, да речем, от елдата. Добивът на мед от синап зависи повече от времето на сеитба и други абиотични фактори, отколкото от сорта. При ранна сеитба бялата медена синап на хектар може да даде много.
Комментариев нет:
Отправить комментарий