суббота, 10 июня 2023 г.

Описание на медоносното растение айлант, свойства, приложение и разпространение

 Описание на медоносното растение айлант, свойства, приложение и разпространение 

Описание на медоносното растение Айлант, свойства, приложение и разпространение

Медоносното растение айлант е най-високото дърво от рода айлант.

Айлантусът произхожда от Китай, но медоносното растение айлантус е широко култивирано в Европа и Северна Америка, където се използва за защитно залесяване, промишлено засаждане и озеленяване. На територията на Русия се среща в Крим, в Северен Кавказ, Астрахан, Вологодска и Ростовска области. Ailant също е широко разпространен в Молдова, в южната част на Украйна. Вирее добре в страните от Централна Азия, широко разпространен е в страните на Балканския полуостров, България, Румъния и др.

Съдържание

  • Описание на медоносното растение айлант
  • Айлант като медоносно растение
  • Медоносно растение айлант при защитно залесяване
  • Айлант мед растение в ландшафтен дизайн
  • Стопанско значение на медоносното растение айлант
  • Дървесина от айлант


...


.
...


Описание на медоносното растение айлант

Медоносното растение айлант е дърво, което достига до 25-30 метра височина. Кората на айланта е сива, тънка, в зряла възраст кората достига 2 см дебелина.

Издънките на айланта са дълги, жълтеникавокафяви, гладки, лъскави. Бъбреците са редувани, дълги до 3 мм, с полусферична форма, с две сивокафяви люспи.

Листата на айланта са пересто сложни, редуващи се, дълги до 1 m, имат от 13 до 25 листчета. Листчетата са яйцевидно-ланцетни, с дължина до 12 см и ширина 2-4 см, на малки дръжки, листчетата са целокрайни, листата са зелени от горната страна, всичко е синкаво-зелено от долната страна. . Ако ги докоснете, те излъчват неприятна миризма.

Цветовете на Ailanthus са малки, зеленикави на цвят, двуполови и тичинъчни, цветята са събрани в метли с дължина 10-20 cm, Ailanthus цъфти през юни-юли.

Плодовете на айланта са продълговати елипсовидни рибки, заострени в двата края, светложълти на цвят, с оранжево-червен оттенък. Те са дълги 3-5 см и широки 1 см, с едно кръгло семе в средата. Плодовете на Ailanthus узряват през октомври-ноември, висят и се разпръскват през зимата и пролетта.

Кореновата система на айланта е повърхностна, много силно развита, лесно образува издънки от корените.

На южния бряг на Крим може да достигне 100-годишна възраст. На 80-годишна възраст достига 25 m височина, 80 cm диаметър на ствола и 20 m диаметър на короната.

Айлант като медоносно растение

Ailanthus като медоносно растение цъфти през май - юни, по време на цъфтежа ailanthus привлича много пчели. Нектаропроизводителността на един цвят е от 2,5 до 3,1 mg със захарност 45-51%. Медопроизводителността на айлантус от средно дърво с височина до 12 м през периода на цъфтеж е 8-10 кг мед.

Според румънски изследователи медопроизводителността на айланта е над 300 кг/дка.

В Дагестан най-високото медоносно растение ailanthus расте в пусти места, на пясъци, на сухи скалисти склонове, ailanthus като медоносно растение цъфти през юни за 10-12 дни. Цветовете му са обилно посещавани от пчелите от 5.30 сутринта и посещават до 19.30 вечерта. Пчелите също събират нектар от айланта при облачно време.

Айлант медоносно растение в защитно залесяване

Медоносното растение Ailant е светлолюбиво, много бързо растящо дърво, в млада възраст расте до 1 m годишно, а годишният растеж на издънките може да достигне 3 m.

Медоносното растение Ailant не е придирчиво към почвата, може да расте доста добре на измити глинести почви, скалисти склонове, на пясъци и други неплодородни почви.

Медоносното растение Ailantus е устойчиво на суша, то е в състояние да понася не само атмосферна суша, но и почвена суша. В същото време е устойчив на слабо засоляване на почвата.

Ailanthus не е устойчив на замръзване, така че не може бързо да се придвижи на север, но постепенно се аклиматизира и бавно се придвижва на север и дори може да се намери в централните райони на Европейска Русия. В Украйна съвсем спокойно стига до Харков и Суми.

Поради своята непретенциозност и способност да образува голям брой коренови издънки, медоносното растение ailant се използва за фиксиране на склоновете на дерета, за фиксиране на склонове, за фиксиране на пясъци.

Медоносното растение Ailant беше широко използвано за създаване на почвозащитни горски пояси върху кестенови солонецови почви.

Медоносното растение Ailant се счита за една от най-добрите породи за залесяване в долната зона до 1200 м надморска височина на планинските склонове в Централна Азия. Експерименталните насаждения, извършени в Централна Азия, съвместното отглеждане на айлантус и бяла акация показаха, че кореновото потомство на тези култури закрепва добре склоновете и в същото време създава почти непроходими гъсталаци.

Поради способността на айланта да издава неприятна миризма, той се използва за създаване на зелени чадъри. Тъй като миризмата, излъчвана от айлантус, отблъсква вредните насекоми от животните.

Предимствата на ailanthus, поради които е въведен в културата, е неговият недостатък.

От култивирани насаждения може да се разпространи и да расте диво. Поради способността си да образува кореново потомство и хербицидни свойства, той може постепенно да измести местните видове. По тази причина през 2014 г. е включен в регистъра на регулираните некарантинни вредители на територията на Руската федерация.

Списък на карантинни обекти.

Айлантът е признат за инвазивен вид в Украйна и България.

Медоносно растение айлант в ландшафтен дизайн

Медоносното растение Ailantus е декоративно дърво, айлантът има тънък ствол, с красива гладка кора, има огромни листа, като палма и капачки от оранжево-червени плодове. Това придава на дървото особено привлекателен външен вид. Поради тази причина айлантът много често се използва в единични насаждения, в паркове, площади и градини. За целите на ландшафтния дизайн се разграничават декоративни форми на айлантус, като бели пъстри, червеноплодни, плачещи и други форми.

Стопанско значение на айланта

Медоносното растение айлант е много бързорастящо дърво, поради което в чужбина се създават насаждения от айлант с кратки сечи, за да се получи голямо количество дървесина от айлант. В същото време от айланта се получава повече дървесна суровина за целулоза, отколкото от други дървесни видове, което увеличава добива на целулоза. Целулозата, получена от айлантус, има светъл цвят, което улеснява избелването.

В насажденията айлантусът на петгодишна възраст достига 10 см в диаметър, изсичането на дърветата се извършва на 40-50 години. Дървесината се използва за изгаряне на въглища, за строителни нужди, а също и за хартиената промишленост.

В индустриалните насаждения в някои страни сечта се извършва, когато дърветата достигнат 6 m височина и дебелина на ствола 15-20 cm.

Поради бързия си растеж, непретенциозността към условията на отглеждане и способността да се произвеждат бързо растящи коренови издънки, е възможно да се използва ailanthus за отглеждане на плантации в южните райони, за получаване на дърва за огрев и дървесина за други цели. И така, при благоприятни условия на Централна Азия, на леко солени почви, на тригодишна възраст дърветата достигат височина 10-12 м и 6 см дебелина на ствола.

В родината си айлантът се използва за изхранване на айлантовата копринена буба.

В народната медицина се използват цветове, млади филизи, млада кора, зрели плодове.

Ailant е добро медоносно растение, което е важно за южните райони.

Дърво на айлант

Дървесината на айланта е пръстеновидно-пореста, с широка беловина от светло жълтеникав и жълто-сив цвят със зеленикави жилки, лъскава сърцевина. Годишните слоеве обикновено са широки, отчетливо различни поради натрупването на големи пори от съдове в пролетната дървесина. Медуларните лъчи са многобройни, тесни и блестящи. В центъра на дървесната сърцевина обикновено остава невдървеснена сърцевина с диаметър до 1 cm.

Физическите и механични свойства на дървото на айланта са доста високи. Обемното тегло варира от 0,56 до 0,68. Якостта на дървото от айлант е 515 при натиск по протежение на влакната и 955 kg/cm2 при статично огъване. Крайната твърдост на айлантусовото дърво е 546 kg/cm2. Дървесината на айланта е много еластична, издръжлива и се използва в дърводелството, както и за производството на целулоза, хартия, фини резби, кибрит и кутии.

Комментариев нет:

Отправить комментарий