воскресенье, 11 июня 2023 г.

Исоп като медоносно растение, специално засено за пчелите

Исоп като медоносно растение, специално засено за пчелите 

Исоп като медоносно растение

Медоносно растение исоп (Hyssopus officinalis L.) Често исопът като медоносно растение се отглежда специално за пчелите.

Медоносното растение исоп е непретенциозно, устойчиво на суша, зимно издръжливо медоносно растение, което расте забележително добре.

 

Медоносното растение исоп е невзискателно към почвата, но прекомерно влажната почва е вредна за него. В градината исопът се чувства страхотно на слънчево, сухо място с лека плодородна глинеста почва. Храстите на исопа растат на едно място в продължение на 5-10 години. Височината на изправени, тетраедрични, многобройни издънки на исоп officinalis, разклонени отдолу, обикновено достига 40-80 cm (при благоприятни условия и по-високи). Младите издънки на исопа са зелени, а дървената долна част на издънките става кафява. Тъмнозелените продълговати листа на исопа са срещуположни, почти приседнали, малки, с остър връх и гладки ръбове.

...


.
...

Исопът цъфти през юли-септември. Въпреки това, при рязане на цъфтящи съцветия през лятото, на отрязаните издънки на храста се наблюдава странично разклоняване и образуване на нови пъпки. Тогава цъфтежът на исопа значително се удължава - до падането на снега.

Дребните цветове на исопа имат характерна структура за устноцветните. Има растения със сини, сини, розови, бели, лилаво-лилави цветя. Цветовете на исопа са разположени по няколко в пазвите на листата на горната част на стъблото, образувайки дълго класовидно съцветие. При исопа цъфтежът на съцветието е разтегнат: постепенно върху него се отварят все повече и повече цветя. Това позволява на храста на исоп да запази своя декоративен ефект за много дълго време.

Медоносното растение исоп е от голямо значение за пчелите, тъй като им доставя много ароматен нектар и прашец. Нектарният диск се намира в цветовете на исопа под плода. Медът от исоп принадлежи към категорията на най-добрите сортове. Исопът цъфти дълго време - от юли до средата на есента (в Крим от юни). У нас исопът като медоносно растение цъфти от юни до август.

Има растения със сини, бели и розови цветя. Проучване на медопроизводителността на тези сортове в близост до Москва показа, че растенията със сини цветя дават от 38 до 60 кг, с бели - 116 и с розови - 121 кг на 1 хектар.

Според Агробиологичната станция на Тюменския педагогически институт (I.S. Sharygina, 1962), продуктивността на нектар от исоп е 277 kg на хектар при растения от втората година от живота, 405 kg при растения от третата година и 789 kg от хектар в четвъртата година. Съдържанието на захар в нектара варира от 29 до 48%.

Медът Isoppa се счита за един от най-добрите сортове мед.

Комментариев нет:

Отправить комментарий