воскресенье, 4 июня 2023 г.

Медоносно растение горска къпина

Къпина сива като медоносно растение

Къпина сива като медоносно растение

Медоносно растение къпина сива Латинско име Rubus caesius L. Къпината е популярно ягодоплодно растение в света, големите му насаждения се намират в Северна Америка, Австралия и Европа. В Русия или Беларус обаче по-предпочитани са малините. Това не на последно място се дължи на факта, че къпините могат да замръзнат при силни студове и с бодлите си. В допълнение към плодовете, къпините носят много ползи за пчелите като медоносно растение и прашец, но ние ще разгледаме всичко в ред в тази статия.


Съдържание


  •      Описание на медоносното растение къпина сива
  •      Къпината като медоносно растение
  •      Медопроизводителност от къпина сива
  •      Мед с къпини
  •      Медоносно растение къпина сива в народната медицина
  •      Изводи за къпина като медоносно растение

...


.

...


Описание на медоносното растение къпина сива

Медоносното растение къпина е многогодишен храст от семейство Розоцветни, достигащ височина 50-150 см, с пълзящи бодливи леторасти, покрити с бял нацвет.

Веднага трябва да се отбележи, че около 10 вида къпини са често срещани в природата, въз основа на които животновъдите отглеждат около 200 сорта къпини. Ето защо в природата и в градините можете да намерите не само разнообразие от къпини, но и цветът на прашеца може да се различава и производството на мед от къпини.

Листата на къпината са триделни, с ромбично-яйцевидни листчета.

Цветовете на къпината са бели, с много тичинки и плодници, събрани в щитовидни съцветия. Плодовете на къпината са черни със синкав цвят, сглобяеми костилкови плодове. Вкусът на къпини за любител.


Медоносното растение къпина се отглежда широко в градини и насаждения.

Опрашването на къпини от пчелите е един от задължителните методи на селскостопанската технология.


Къпините растат в сечища, горски ръбове, в редки гори, по бреговете на реките. Ако условията са благоприятни, тогава къпината заема обширни площи в горите. Често къпините са важен компонент в медоносната растителност на подлеса и в заливните и овразени гори.

Често къпините, заедно с други ягодоплодни храсти, като касис, малини, могат да създадат непроходими гъсталаци. Къпината е подходяща за отглеждане в горски градини, заедно с арония, берберис, глог, бъз, орлови нокти, сянка, калина, дрян, леска, шипка, лесно се отглежда на склонове или по границите на парцели, покрай огради, ако има такива. е необходимост от създаване на бодлива ограда.

Къпината като медоносно растение

Къпината медоносно растение ли е или не? Този въпрос възниква сред младите пчелари поради причината, че не винаги виждат пчели върху цветята на къпината. Веднага трябва да се отбележи, че къпината е медоносно растение, но има свои собствени характеристики като медоносно растение.

Кога къпината цъфти като медоносно растение? Къпиново медоносно растение цъфти през юни-юли. Пчелите охотно събират нектар и прашец от къпините. В много райони къпините започват да цъфтят след прецъфтяване на малините и през периода, когато няма медоток, те ще подпомагат развитието на семействата с нектара и прашеца си.

Но какви са характеристиките на къпината като медоносно растение?

Медопроизводителност от къпина сива

Каква е медопроизводителността на къпините? Колко мед може да се събере от 1 хектар къпини? Смята се, че производителността на мед от 1 хектар непрекъснати гъсталаци от къпини е 20-25 кг мед. Това обаче не винаги е така. Медопроизводителността на къпините до голяма степен зависи от времето.

Ако има много дъжд и няма топлина, тогава къпината цъфти един месец и пчелите могат да събират от нея мед, който може да се продава. В случай на горещо време цъфтежът на къпината се намалява до 10 дни, къпината се превръща в медоносно растение, което ви позволява да съберете доста малко нектар, няма нужда да говорите за продаваем мед в тази ситуация, ако има други медоносни растения наблизо по това време, тогава пчелите ще бъдат върху тях, а не върху цветовете на къпина.

Медоносното растение къпина е отлично поленоносно растение от цветя на къпина, пчелите носят прашец със зеленикав цвят, който има сладък вкус, но има кисел вкус. В някои райони се отбелязва, че цветът на прашеца, който пчелите събират от къпините, е ръждиво-сив.

Мед с къпини

Търговският мед от къпини не се получава често от пчеларите, в по-голямата си част той отива за развитието на пчелни колонии. Но при добра година контролният кошер може да тежи до 3 кг на ден. Къпиновият мед е светъл, прозрачен, понякога с жълтеникав оттенък, приятен на вкус. Така че няма нужда да търсите мед от къпини на пазара, в най-добрия случай ще си купите мед от билки, един от компонентите на който е къпината.

Медоносно растение къпина сива в народната медицина

Медоносното растение къпина намира приложение и в народната медицина. Листата от къпина имат стягащо, потогонно, кръвоспиращо, “кръвопречистващо”, аналгетично и ранозаздравяващо действие. Листата също имат антисептични (противогнилостни) свойства, подобряват чревната подвижност, почистват рани от гной.

Изводи за къпина като медоносно растение

По този начин къпината медоносно растение е отличен ягодоплоден храст, който трябва да се опрашва от пчели, който може да се използва в озеленяването, е поддържащо медоносно растение, което е неразделна част от медоносната растителност на гората, добро поленово растение, което е помогнал позволява на пчелите да развиват колониите си и в някои години може да даде малко количество продаваем мед.


Комментариев нет:

Отправить комментарий