пятница, 28 июля 2023 г.

Kako pomoci pcelama na vrucini

 


Kako pomoci pcelama na vrucini

 

Kako pomoci pcelama na vrucini

Ranije se smatralo kako vrucina utjece na pcele. Stoga je polozaj pcelinjaka od velike vaznosti. Bolje je postaviti pcele na sjenovita mjesta, zasticena od stalnih vjetrova. Ako temperatura poraste do kriticne razine ili je kosnice nemoguce staviti u hlad, pcelar mora pomoci pcelama – potrebno je zasjeniti kosnice, poboljsati ventilaciju, na druge nacine smanjiti temperaturu u kosnicama.

U pravilu, u arsenalu pcelara postoji niz aktivnosti koje mogu pomoci pcelama u vrucini.

...


.

...


Zasjenjenje kosnica

Mozete napraviti nadstresnicu od pruca koja ce zasjeniti kosnice.

Mozete baciti naramke svjeze pokosenog sijena na kosnice, proces je naporan, ali ne bez smisla - svjeze pokosena trava naslagana na kosnicu stitit ce vas ne samo od vrucine, vec i od pljacke, au isto vrijeme mozete susiti sijeno za zima.

Za jezgru mozete jednostavno staviti zaslone od sperploce ili drugog materijala - prostirke od trske itd.

Iskustvo sadnje nekoliko redova jeruzalemske articoke na metar od kosnica nije bez smisla. Redovi kosnica i topinambura postavljaju se paralelno jedan uz drugi, topinambur se sadi na suncanoj strani i ljeti zasjenjuje kosnice. U jesen je jeruzalemska articoka dobra biljka koja nosi pelud.


Kako ohladiti kosnicu po vrucem vremenu

Postoji vise univerzalnih nacina za zastitu kosnica od pregrijavanja.

U slucaju prisutnosti hvataca peludi nocu, potrebno je iskljuciti resetku za pelud.

Kod seleceg pcelarenja, kada se pcele moraju smjestiti na otvorena mjesta, nastojte postaviti ulaze u kosnice tako da za vrijeme velikih vrucina sjena sa kosnica pada na letnu dasku.

Krovove kosnica obojite u bijelo, cesto bijelom i srebrnom bojom. Osim krovova, mediste ili gornji okvir kosnice, mogu se ofarbati u bijelo. Osim bijele boje, mozete koristiti boju druge boje, ali sto je najvaznije, boja treba biti svijetla.

Mozete koristiti drugaciji dizajn kosnica - na vrucini, veliki podokvirni prostor, prazan med super postavljen ispod plodista.

Mozete koristiti dodatnu kutiju za kosnice ili super med. Dodatno prazno kuciste kosnice ili dva meda super naslagana na vrhu komore za med, s blago presavijenim omotacem, dovoljno je da prezivi vrucinu.

Mozete koristiti listove pjene, koja je dobar toplinski izolator. Stiropor je oblozen na vrhu krova kosnice, ponekad jednostavno stave lim pjenaste plastike i pritisnu ga ciglom, pjenastu plocu mozete ojacati samoreznim vijcima. Ili se ispod poklopca s unutarnje strane stavi list pjenaste plastike, ojacavajuci ga samoreznim vijcima, a kako se s vremena na vrijeme ne bi raspao u kosnicu, pjenasta plastika se zatvara listom sperploce ili vlaknaste ploce. a cijela konstrukcija je ojacana letvicama 8*8 mm. Koristite pjenu debljine od 0,5 do 5 cm, koju mozete nabaviti. Mozete koristiti drugi sinteticki toplinski izolacijski materijal, kao sto je penofol, ojacan prema istom principu.

Na krov kosnice mozete staviti list valovitog skriljevca. Lagano nagnut naprijed i maksimalno napredan takoder naprijed. To ce pomoci da juzni polozaj ulaza zasjeni prednji zid kosnice usred dana. Ujutro i navecer rasvjetna ploca bit ce osvijetljena. A nagib je neophodan da za kise voda ne stvara lokve iza kosnice, gdje je radno mjesto pcelara. Ali u isto vrijeme puno je frke sa skriljevcem, ciglama koje ce se morati naslagati na skriljevce, da ih ne otkine nalet vjetra.

  Bolje je dno kosnice uciniti odvojivim, a ljeti staviti resetkastu donju dasku. U kosnici opremljenoj zasticenom donjom daskom, pcele gotovo nikad ne izlaze iz kosnice na vrucini. Ujedno takvo dno pomaze u uklanjanju krpelja iz kosnice, on jednostavno propada kroz mrezicu, poput vostane mrvice, cime se sprjecava razvoj voskovog moljca u kosnici. Zasticena donja ploca je prikladna kada pcele lutaju, poboljsava ventilaciju i sprjecava pcele od parenja.

Voda za pcele


Ne zaboravite na ugradnju pojilice za pcele, to je vazno kako na pcelinjaku, tako i posebno na selecem pcelarstvu. Pcele trebaju vodu da je ispare, snizavajuci temperaturu u kosnici. Bez opskrbe vodom, matica ce prestati polagati jaja. Ne zaboravite da na 38 C gotovo 90% pcela prelazi na sakupljace vode. . Tijekom suse, prirodne vodene povrsine mogu presusiti i pcele ce posjecivati farme stoke i druga mjesta u potrazi za vodom. Zato koristite unutarkosnicke pojilice ili stacionarne pojilice na pcelinjaku s kvalitetnom vodom. Slaba opskrba vodom dovodi do pregrijavanja gnijezda u kosnici i moze doprinijeti pojavi niza bolesti pcela na pcelinjaku. Ne mozete se pouzdati u vodu iz neprovjerenih izvora, voda pcela mora biti cista. Vazno je thkod vode u pojilici je stalno, ako pojilica par puta presusi, onda ce pcele traziti vodu bilo gdje, samo ne na pojilici. Za vodoopskrbu pcelinjaka prilicno je prikladan veliki kapacitet od 20 litara ili vise s plutajucim splavima. Dakle, vrlo je jednostavno organizirati pojiliste za pcele na vrucini.

Grijac na vrucini


Koliko god cudno izgledalo, ne treba uklanjati izolaciju - jastuk, on, poput termosice, zadrzava toplinu s krova kosnice i ne propusta toplinu u samu kosnicu. Ako konstrukcija kosnice predvida Ako postoji razmaknica, onda stavite izolaciju u razmaknicu preko okvira. Umjesto odstojnika mozete koristiti prazan mednjak s izolacijom. Najbolja izolacija je jastuk od mahovine, koji je dobar i zimi i ljeti.

Ventilacija kosnice


Ne zaboravite na organizaciju ventilacije kosnica. Kako poboljsati ventilaciju kosnice na vrucini? ulaz u kosnicu mora biti sirom otvoren, sve osim onih u komori za med. Cesto se ulazni reduktor potpuno uklanja. Ali ovo morate pazljivo koristiti, ako postoji dobra kolekcija meda, tada se nista nece dogoditi, ali ako se kolekcija meda prekine, tada ce krada pcela biti opljackana, slabe obitelji mogu biti opljackane. Osim toga, kroz otvorene ulaze matica moze prodrijeti u gornji boks i pcelar ce prilikom vrcanja meda ustanoviti da osim meda u sacu ima i dosta legla, osim sto je skupljanje meda posebno olujno i pcele brzo ispune sve celije medom. Takoder morate uzeti u obzir vrijeme, danju moze biti vruce za 40, a nocu je prilicno svjeze, ako su u isto vrijeme svi ulazi otvoreni, tada postoji mogucnost da se leglo ohladi, posebno u slabe obitelji. Ose mogu poceti pljackati med iz kosnica sa svim otvorenim ulazima, do kolovoza ih vec ima puno i ne protive se uzimanju meda iz kosnica. Zato odvagnite sve prednosti i nedostatke kada otvarate sve ulaze u punu sirinu.

Kod koristenja visekorpusnih kosnica gornji spremnik mozete podici za tri milimetra i staviti granicnike (stapove). U tom slucaju ce se dodatno provjetravanje kosnice provoditi po vrucem vremenu, dok je otvor preuzak da bi ose kroz njega usle u kosnicu. Ali takvo provjetravanje kosnice po vrucem vremenu moguce je samo kada se prikuplja med, inace ce kosnica biti opljackana tijekom razdoblja bez sakupljanja meda.

Evo nekoliko jednostavnih savjeta kako zastititi pcele od vrucine, sprijeciti pregrijavanje gnijezda, a kojima se koriste pcelari.


Комментариев нет:

Отправить комментарий